Цветан Цветанов: Обсъжданите промени за специалните служби са вариант „Пеевски 2“

  • 14 юни 2023 18:18

  • 813
  • 0
Цветан Цветанов: Обсъжданите промени за специалните служби са вариант „Пеевски 2“
© Републиканци за България

Обсъжданите промени за специалните служби неприятно напомнят събитията от кабинета „Орешарски“, когато се действаше по същия начин. Това ще бъде вариант „Пеевски 2“, предупреди в интервю за сайта Радиан.бг лидерът на Републиканци за БългарияРепубликанци за БългарияРепубликанци за България е политическа партия в България, създадена през 2020 г. и бивш силов вицепремиер Цветан ЦветановЦветан ЦветановЦветан Генчев Цветанов е роден на 8 април 1965 г. в София. През 1987 година Цветанов постъпва на работа.

„И тогава правителството „Орешарски“ искаше шефовете на службите да не се назначават от президента (по онова време Росен Плевнелиев). И тогава законът се промени, така че назначението да става от парламента. И в резултат получихме Пеевски за шеф на ДАНС“ – тази аналогия направи Цветанов и алармира, че службите отново ще бъдат използвани конюнктурно от всеки управляващ, ако се приемат неразумни законодателни промени.

„Сега отново се предлага вариант, в който правомощията да се изземат от президента и да се дадат на правителството и на парламента. Запознах се със законопроекта, който е внесен в предишното НС с подписите на Кирил Петков и хора от ДБ. Според този проект, шефът на специалните служби ще се назначава от правителството по предложение на министър-председателя, и ще минава на изслушване само във вътрешната парламентарна комисия. Т.е., дори няма да се гласува от парламента, няма да има санкция на парламента, а ще минава на някакво протоколно изслушване в комисия. Това означава, че всяко правителство ще си назначава свои хора начело на службите и те ще се превърнат в обслужващ персонал на политически и лични интереси!“, заяви Цветан ЦветановЦветан ЦветановЦветан Генчев Цветанов е роден на 8 април 1965 г. в София. През 1987 година Цветанов постъпва на работа, цитиран от пресцентъра на Републиканци за БългарияРепубликанци за БългарияРепубликанци за България е политическа партия в България, създадена през 2020 г..

Ивайло Мирчев: Няма да позволим конституционната реформа да бъде “опраскана” като през 2014 г.

И предупреди: „Представете се, че след няколко месеца или година отново има предсрочни избори, и „Възраждане“ стане мандатоносител и формира правителство с някаква лява евразийска коалиция. Тогава тяхното правителство ще бъде в правото си по тази облекчена процедура да си назначи шефовете на специални служби, без дори да пита парламента!“

Цветанов, който трудно може да бъде обвинен в симпатии към сегашния президент, смята, че не трябва с лека ръка да се отнемат правомощия на държавния глава, когато става въпрос за специалните служби. Като силов вицепремиер, именно Цветанов настояваше да се остави в компетентността на президента издаването на укази за назначаването на шефове на службите.

„Законодателството за специалните служби – за военното разузнаване, за ДАНС, за гражданското разузнаване, за НСО, трябва да бъде устойчиво, стабилно. То не може да се променя при всяка една конюнктура, независимо кой е президентът и дали ни харесва!“, подчертава Цветанов.

Според него, сега се отива в друга крайност с готвените промени в законодателството за специалните служби, и не се знае какъв ще е крайният резултат и кого ще обслужват тези промени.

„Днес казваме, че имаме евроатлантическо мнозинство в парламента, което ще приема промените. Е как можеш да кажеш, че е евроатлантическо, при положение, че единият от политическите субекти /ГЕРБ, б.р./ е прокарал най-големите интереси на Путин с реализирането на „Турски поток“?, пита риторично лидерът на Републиканците.

Според него трябва да има сериозен професионален и обществен дебат за реформите, както в специалните служби, така и за Конституционната, и за съдебната реформа. „Сега ситуацията в България е абсурдна и в политически план, и в съдебната система. Избирателите са разочаровани и отвратени от политиците и управляващите, същото е отношението към правосъдната система. Чуват се различни мнения за реформа в съдебната система, някои предлагат да се премахне институцията главен прокурор, други говорят за увеличаване или намаляване на квотите на парламента. Конституционалистите обаче се съмняват, че това може да се случи при обикновено Народно събрание. В момента никой не знае какви са стъпките за една съдържателна конституционна реформа. Според мен, тя трябва да бъде направена не от политиците, а от конституционалисти, професори по право, юристи с 30-40 години професионален опит, които са запознати както с международното право, така и с конституционалното право, регламентиращо устоите на държавността и разпределението на властите“, коментира Цветанов.

И подчертава, че реформата не трябва да се прави „само за да уволняваме или да назначаваме висшите представители в правосъдната система“, защото това ще е конюнктурно законодателство и такива промени нямат да имат дългосрочен ефект.

„Най-големият проблем е, че никой не говори за регулаторите с изтекли срокове – и Висшият съдебен съвет, и Инспектората на ВСС са с изтекли мандати повече от година, което означава, че и този парламент няма да е в състояние да стигне до някакъв консенсус за избор на ВСС“, предупреждава лидерът на Републиканците.

Президентът наложи вето на отделянето на НСлС от Прокуратурата

„Вместо при реформите да се търси опита на доказани конституционалисти и юристи, ние имаме една правна парламентарна комисия, която се оглавява от юрист с двегодишен стаж. А като редови депутати останаха бившите министри на правосъдието Христо Иванов и Надежда Йорданова, които трябваше да поемат тази важна комисия на НС, защото имат опит и могат да надграждат постигнатото досега. Това, което се случва в държавата, е пълно абдикиране от отговорно управление!“, заяви Цветанов.

Създадената от него партия Републиканци за БългарияРепубликанци за БългарияРепубликанци за България е политическа партия в България, създадена през 2020 г. ще участва в изборите за местна власт, след като на последните два извънредни парламентарни вота не се регистрира за участие. Сега обаче Републиканците са готови да атакуват общините и дори да издигат собствени кметове по места.

„Имаме готови кадрови решения за Видин, Плевен, за общини като Елхово, няколко общини в Монтанско. Работим усилено в областите Шумен и Търговище, за да решим с кого можем да си партнираме на местните избори“, каза Цветанов.

Вчера той беше на работни обиколки в Търговище, Шумен, Силистра и Разград. „На срещите в Търговище ме питаха как може едно правителство да се сформира от двете най-мразещи се формации и колко стабилно ще бъде то. ГЕРБ непрекъснато казват, че не носят отговорност за управлението, но изборът на правителство стана с тяхната подкрепа и със скрития вот на ДПС. И сега имаме ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, партии, които не можеха да се понасят, а сега са заедно в управлението. Това разколебава и демотивира хората“, коментира Цветанов.

Според него, за да бъде успешен един политически проект, той трябва да има собствена идентичност и профил, който да отстоява през годините. „Аз винаги съм казвал, че не трябва на всяка цена да ставаш депутат или парламентарно представена сила. По-важното е бъдеш последователен в позицията си. Когато искаш да бъдеш политик, трябва да бъдеш искрен и последователен с избирателите. Затова предпочитам да имам идентичност, евроатлантически профил, който отстоявам, отколкото да се размивам във времето и на всяка цена да търся влизане в парламента“, подчертава лидерът на Републиканците. И припомня, че винаги е бил последователен в евроатлантическите си позиции, дори когато това му е струвало противоречия с Борисов, като за „Турски поток“.

След трусовете в ГЕРБ и възобновяването на горещи разследвания като „Барселонагейт“ и „Осемте джуджета“, някои от членовете и симпатизантите на партията вече са разколебани, заяви Цветанов, който продължава обиколките си из страната. За мен е притеснително, че демократично мислещи хора в ГЕРБ се отвращават от политиката и отказват повече да участват в избори, коментира лидерът на Републиканците. И призова всички честни членове и симпатизанти на ГЕРБ да направят преценка и разлика между партията и „модела Борисов“.

„В последните няколко седмици имаме интензивни разговори с хора, лоялни към ГЕРБ, но нелоялни към „модела Борисов“. Идва моментът, когато те могат да дойдат и заедно да направим нещо сериозно, да се върнем към периода на истинските ценности, когато градихме партията през 2006 г., когато имаше емоция, принципни позиции. Тогава ГЕРБ беше основната алтернатива в смесените региони, тогава се борихме срещу тройната коалиция и ДПС, а сега по същите места същите хора трябва да се борят срещу ДПС и ГЕРБ“, заяви Цветанов.

Той коментира, че създаването на недоверие към политиците е добра тактическа игра на Бойко Борисов. „Той знае, че истината за него рано или късно ще излезе, и играта му е това да стане по-късно. Защото отлагането във времето води до разпадането на активната политическа дейност на демократичните хора, и когато ти ги демотивираш, и ги накараш да смятат, че нищо не зависи от тях, ти си създаваш условия за ниска избирателна активност, а това идеално устройва партии като ГЕРБ и ДПС. Затова искам да се обърна към хората и да им напомня, че независимо колко сме разочаровани и отвратени, независимо колко малко от нас ще гласуват, пак ще има действащи общински съветници, действащи кметове, правителство и министри. Просто другите ще си ги изберат вместо нас!“

За местните избори Републиканци за БългарияРепубликанци за БългарияРепубликанци за България е политическа партия в България, създадена през 2020 г. ще се регистрират в ЦИК, а евентуално след това може да търси коалиция с партии със същия профил. „След регистрацията ще дадем правомощия на нашите структури по места сами да вземат решения как да се явят на изборите, дали самостоятелно или в партньорство с други формации. За мен е важно да се търси широка платформа на местно ниво, защото във феодалните общини няма друг начин да се разбие статуквото. Ако в такива общини се явим поотделно, просто ще ни „отстрелват“ поодинично“, коментира Цветанов. Той даде Шумен като пример за място, където ще се търси такава обединителна формула на демократичните сили, които заедно да могат да противодействат на местната власт от последните години.

ЕП изслуша Гешев за 20 минути, ето какво каза той пред журналисти в Страсбург

„Знам какви проекти и какви възможности сме осигурявали за Шумен, но за съжаление през последните 3-4 години градът не се развива, днес няма нищо видимо от тези проекти и най-важното, няма работни места, които да създават висок жизнен стандарт. С ширпотреба, работа на ишлеме и усвояване на фондове не се прави висок стандарт за обществото, а само за определена прослойка. В Шумен е необходим качествен скок и в икономиката, и в културата, и в местната власт, за да има видимо развитие напред“, категоричен е Цветанов.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
813 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини