-
20 март 2023 14:29
- 382
- 0
Възможността да бъдат застраховани големите инфраструктурни обекти след обявяването им за търпими обсъдиха на работна среща с ръководството на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) представители на Асоциацията на българските застрахователи и пътния бранш. Разговорите са част от поредицата интензивни обсъждания, инициирани от служебния министър на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван ШишковИван Шишков е роден на 14 септември 1963 г. в София. Завършва образователна степен магистър по в търсене на решение за незаконно строителство на големи инфраструктурни обекти, възложени от държавата и общините.
Целта на разговорите е след обсъждания с всички заинтересовани страни да бъдат предложени предварително съгласувани промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), а те след обществено обсъждане да бъдат внесени в Народното събрание за окончателно решаване на заварените от служебното правителство казуси с този тип строителство.
В дискусията участваха зам.-министърът Николай Шушков, началникът на политическия кабинет в МРРБ Юлия Ивкова, председателят на УС на АПИ инж. Венцислав Ангелов, председателят на УС на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) Константин Велев, представители на Камара на строителите в България (КСБ), на Българска браншова камара "Пътища" (ББКП), на Камара на архитектите в България (КАБ), на Камара на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), на Българската асоциация на архитектите и инженерите консултанти (БААИК).
Министър Шишков запозна представителите на АБЗ с постигнатите до този момент съгласувани позиции на участниците в работните срещи да се работи в посока вариант "търпимост" на заварените случаи. "Предвидили сме пълно обследване на всеки обект поотделно и неслучайно търпимостта е приравнена като въвеждане в експлоатация. Даваме права на ДНСК да събере пълна документация за обектите, ще се правят конструктивни експертизи, геодезически заснемания, за да се уверим, че съответният обект отговаря на проекта, одобрени подробни устройствени планове и пр. Документи за търпимост ще има само след задълбочен анализ и след издаване на технически паспорт, което е вид гаранция за строителството", разясни регионалният министър.
Според Константин Велев от АБЗ, ако голям инфраструктурен обект получи статут "търпимост", то той ще бъде законен. Но посочи, че такива обекти са много скъпи и ще трябва да имат презастраховане. "За нас е важно в рамките на подобни процедура да можем да дадем достатъчно гаранции на презастрахователите дали са спазвани всички законови изисквания по тяхното изграждане", коментира той. От АБЗ поеха ангажимент още на ниво обществени обсъждания на текстовете по промените в ЗУТ да започнат консултации с презастрахователите, така че техните предложения също да бъдат отразени в нормативната уредба.
По предложение на министър Шишков беше постигнато съгласие да има времеви срок за прилагане на тази процедура. Тя ще започне да действа от влизането на предложените промени в сила и в срок от две години инвеститорите трябва да инициират процедурата "търпимост", като декларират извършените строежи към момента на законовите промени. Според министъра проблемни строежи има и по места в общините, като кметовете също би трябвало да прегледат подробно документите по големите си инфраструктурни обекти, където местната власт е възложител.
"Строителите бяха нападнати несправедливо, но в момента, в който промените бъдат одобрени от Народното събрание, напрежението ще спадне и ще се решат проблемите", коментира арх. Шишков. Той призова всички участници да бъдат активни в предлагането и разглеждането на проектите на промените в ЗУТ, така че да бъдат внесени като единна позиция на всички заинтересовани страни.
В процеса на обсъждания беше постигнато съгласие ДНСК да издава актовете за търпимост на строежи от 1, 2 и 3 категория, а за категория 4, 5 и 6 – от органа, който трябва да издаде разрешението в общините за строеж и с техен акт да се въвеждат в експлоатация.
В началото на март бе постигнато съгласие браншови организации от строителния сектор да дадат своите предложения за решаване на казуса с възложеното от държавата и общините незаконно строителство на обекти. "Има инфраструктурни обекти в държавата, които са незаконни. Не искам да политизирам. Този дебат не можем да го затворим, защото обектите стават все повече", каза тогава министър Шишков пред участващите в срещата. И предложи да бъде въведен принципът за търпимост, като бъде регламентирана обща процедура по узаконяване на обектите и въвеждането им в експлоатация.
В края на януари, след дебат, продължил три часа, ресорната парламентарна комисия не прие на първо четене Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията, внесен от Министерския съвет, с който се урежда търпимостта за обекти на инженерната инфраструктура, които са незаконни.
Последвайте канала на
Свързани новини
Шишков: Арестът на Велико Желев няма нищо общо с проверките по магистралите
11 март 202321:04
Министър Шишков: Ще проверим Северната скоростна тангента на София със скенер
10 март 202323:03
Бивш шеф на "Автомагистрали": Ядките са бутафория, министър Шишков е претърпял катарзис
10 март 202322:52
Богдан Милчев: Сегашният регионален министър е еманацията на корупцията в България
10 март 202310:15
Богдан Милчев: Министър Шишков ни саботира
10 март 202310:03
Предприемачът Велико Желев: Изнасям бизнеса си от България
09 март 202319:30
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Пирин 0:0 Добруджа
България с тежко изпитание в Подгорица
„Моят отбор“: САЛАХаресайте си капитан от Ливърпул
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Депутатите отново не се разбраха за председател на НС, мъките продължават в сряда
22 ноември 202414:01
Борисов: Всички искате да ни натресете цялата отговорност, но без да участваме – тая игра не ми харесва!
22 ноември 202411:57
Радостин Василев: Явно задкулисието ще се опита да направи пробив през БСП
22 ноември 202414:05
Костадинов за изстреляната от Русия ракета: Предупреждаваме за това от много време насам, би трябвало всички да сме тежко притеснени
22 ноември 202414:07
Унгарски министър обяви: България влиза и в сухопътния Шенген през януари догодина
22 ноември 202413:53
Министър Илков: Имаме възможността да се поздравим с голямата крачка, която направихме за Шенген
22 ноември 202413:38
Водещите новини! Решаващ разговор за България в Шенген! Ден пореден от сагата „Избор на председател на НС“ (и още…)
22 ноември 202413:17
Млад български баскетболист загина в катастрофа
22 ноември 202412:36
Cape Town Etc: Ружа Игнатова е жива и живее в Кейптаун
22 ноември 202413:22