-
20 март 2023 14:29
- 382
- 0
Възможността да бъдат застраховани големите инфраструктурни обекти след обявяването им за търпими обсъдиха на работна среща с ръководството на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) представители на Асоциацията на българските застрахователи и пътния бранш. Разговорите са част от поредицата интензивни обсъждания, инициирани от служебния министър на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван ШишковИван Шишков е роден на 14 септември 1963 г. в София. Завършва образователна степен магистър по в търсене на решение за незаконно строителство на големи инфраструктурни обекти, възложени от държавата и общините.
Целта на разговорите е след обсъждания с всички заинтересовани страни да бъдат предложени предварително съгласувани промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), а те след обществено обсъждане да бъдат внесени в Народното събрание за окончателно решаване на заварените от служебното правителство казуси с този тип строителство.
В дискусията участваха зам.-министърът Николай Шушков, началникът на политическия кабинет в МРРБ Юлия Ивкова, председателят на УС на АПИ инж. Венцислав Ангелов, председателят на УС на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) Константин Велев, представители на Камара на строителите в България (КСБ), на Българска браншова камара "Пътища" (ББКП), на Камара на архитектите в България (КАБ), на Камара на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), на Българската асоциация на архитектите и инженерите консултанти (БААИК).
Министър Шишков запозна представителите на АБЗ с постигнатите до този момент съгласувани позиции на участниците в работните срещи да се работи в посока вариант "търпимост" на заварените случаи. "Предвидили сме пълно обследване на всеки обект поотделно и неслучайно търпимостта е приравнена като въвеждане в експлоатация. Даваме права на ДНСК да събере пълна документация за обектите, ще се правят конструктивни експертизи, геодезически заснемания, за да се уверим, че съответният обект отговаря на проекта, одобрени подробни устройствени планове и пр. Документи за търпимост ще има само след задълбочен анализ и след издаване на технически паспорт, което е вид гаранция за строителството", разясни регионалният министър.
Според Константин Велев от АБЗ, ако голям инфраструктурен обект получи статут "търпимост", то той ще бъде законен. Но посочи, че такива обекти са много скъпи и ще трябва да имат презастраховане. "За нас е важно в рамките на подобни процедура да можем да дадем достатъчно гаранции на презастрахователите дали са спазвани всички законови изисквания по тяхното изграждане", коментира той. От АБЗ поеха ангажимент още на ниво обществени обсъждания на текстовете по промените в ЗУТ да започнат консултации с презастрахователите, така че техните предложения също да бъдат отразени в нормативната уредба.
По предложение на министър Шишков беше постигнато съгласие да има времеви срок за прилагане на тази процедура. Тя ще започне да действа от влизането на предложените промени в сила и в срок от две години инвеститорите трябва да инициират процедурата "търпимост", като декларират извършените строежи към момента на законовите промени. Според министъра проблемни строежи има и по места в общините, като кметовете също би трябвало да прегледат подробно документите по големите си инфраструктурни обекти, където местната власт е възложител.
"Строителите бяха нападнати несправедливо, но в момента, в който промените бъдат одобрени от Народното събрание, напрежението ще спадне и ще се решат проблемите", коментира арх. Шишков. Той призова всички участници да бъдат активни в предлагането и разглеждането на проектите на промените в ЗУТ, така че да бъдат внесени като единна позиция на всички заинтересовани страни.
В процеса на обсъждания беше постигнато съгласие ДНСК да издава актовете за търпимост на строежи от 1, 2 и 3 категория, а за категория 4, 5 и 6 – от органа, който трябва да издаде разрешението в общините за строеж и с техен акт да се въвеждат в експлоатация.
В началото на март бе постигнато съгласие браншови организации от строителния сектор да дадат своите предложения за решаване на казуса с възложеното от държавата и общините незаконно строителство на обекти. "Има инфраструктурни обекти в държавата, които са незаконни. Не искам да политизирам. Този дебат не можем да го затворим, защото обектите стават все повече", каза тогава министър Шишков пред участващите в срещата. И предложи да бъде въведен принципът за търпимост, като бъде регламентирана обща процедура по узаконяване на обектите и въвеждането им в експлоатация.
В края на януари, след дебат, продължил три часа, ресорната парламентарна комисия не прие на първо четене Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията, внесен от Министерския съвет, с който се урежда търпимостта за обекти на инженерната инфраструктура, които са незаконни.
Последвайте канала на
Свързани новини
Шишков: Арестът на Велико Желев няма нищо общо с проверките по магистралите
11 март 202321:04
Министър Шишков: Ще проверим Северната скоростна тангента на София със скенер
10 март 202323:03
Бивш шеф на "Автомагистрали": Ядките са бутафория, министър Шишков е претърпял катарзис
10 март 202322:52
Богдан Милчев: Сегашният регионален министър е еманацията на корупцията в България
10 март 202310:15
Богдан Милчев: Министър Шишков ни саботира
10 март 202310:03
Предприемачът Велико Желев: Изнасям бизнеса си от България
09 март 202319:30
Христо Крушарски с официална позиция за ситуацията в Локо (Пловдив)
От щаба на Григор: Готов е да замени Алкарас
Директор в Порто: Емил Костадинов е голямо име в нашата история
Левски стартира участието си в Шампионската лига срещу финалиста Ястрежебски Венгел
"Златна топка"х2: Стоичков изненада Оуен
Везенков изведе Олимпиакос към страхотен обрат в Евролигата
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Отлагат с година либерализацията на енергийния пазар за битовите потребители?
13 ноември 202410:02
ГЕРБ-СДС се срещат с ИТН
13 ноември 202410:24
Ген. Атанасов: Партиите не се харесваме, но някой трябва да поведе хорото
13 ноември 202408:32
Има ли изход от политическата криза?
13 ноември 202408:15
ИТН няма да подкрепи Борисов за премиер
13 ноември 202408:24
Васил Терзиев каза ще настъпи ли време разделно в коалицията със "Спаси София"
13 ноември 202408:10
Говори Мохамед Халаф: Вторият мандат на Тръмп ще е много по-различен от първия му като президент на САЩ
13 ноември 202407:52
Дебора за нарязаната жена в София: Всичко ми се върна, когато чух за случая
13 ноември 202407:56
"Можело е да свърши фатално": Двама пребиха пенсионер заради кутия цигари и кибрит
13 ноември 202408:03