Спаси София предлага мерки за насърчаване на градското земеделие

  • 31 май 2022 14:01

  • 864
  • 2
Спаси София предлага мерки за насърчаване на градското земеделие
© Спаси София
Слушай новината Слушай новината

Екипът на “Спаси София”, заедно с група от граждански активисти, учени и неправителствени организации, включително представители от Фондация “За Оборище”, Фондация “Корен”, “Градско градинарство - София”, “Храна, не война - София”, Фондация “ЕкоОбщност”, сдружение “Горичка” и “Институт за изследване на обществата и знанието”, БАН представиха днес пакет от мерки за насърчаване на градското земеделие на територията на Столична община.

По думите на градските активисти, с приемане на промените в нормативната уредба, София ще утвърди имиджа си на зелен град и ще го постави в елитен списък от градове по цял свят, които водят борба срещу климатичните промени, замърсяването на въздуха и околната среда с новаторски политики и умелото използване на иновативни технологии и практики, каквито са и политиките за градско земеделие. “Темата за гарантиране на продоволствена сигурност и прехрана за всички, както и по-къси и независими от глобални трусове и кризи вериги на доставки, ще става все по-актуална. Нашият екип е подготвил предложения за мерки за насърчаване на градското земеделие, които са нужни сега!” - категоричен е независимият общински съветник Бонев.

От Спаси София предлагат районните администрации, които и сега отговорят за терените от зелената система, да идентифицират подходящи частни общински терени за градско земеделие. Администрацията на Столична община, и в частност дирекция “Зелена система”, както и главният архитект на София ще бъдат отговорни за изготвянето на краткосрочни и дългосрочни програми и планове за действие за създаването и поддръжката на градски споделени зеленчукови градини, в паралел с изграждането и поддръжка на декоративна растителност на територията на Столична община. “Градското земеделие присъства в основните стратегически документи на Столична община за развитие на територията в краткосрочен и дългосрочен план, но за съжаление общината не е взела никакви конкретни мерки и е оставила този икономически отрасъл да работи без регулаторен режим и нормативна рамка” - казва адвокат Александър Колев от Спаси София.

Екипът подготвил докладът посочва, че градското земеделие е икономически отрасъл, който стимулира развитието на микро предприятия и социално предприемачество, както и на голяма система от свързани услуги. На микро ниво, отглеждането на собствени хранителни продукти в кварталните градски градини спестява разходи на домакинствата, скъсява веригите за доставка и намалява СО2 емисиите. Освен икономически, ползите от градско земеделие са също така социални и екологични. “Има много позитивни примери от София и България на социални инициативи, които използват градското земеделие в работата си с уязвими групи и хора в нужда. Градските градини са също така възможност за развлечение, място за дегустация на нови храни и разглеждане на нови техники за производство на зеленчуци, но и места за курсове, личностно и професионално развитие и работилници с образователна цел.” - аргументира се Борис Бонев. 

От "Спаси София" представиха предложения за Бюджет 2022 на столицата

Проблемите и предизвикателствата пред градските земеделци на този етап са липсата на познание за ползите от градско земеделие в общинската администрация и липсата на нормативна рамка, която да улесни достъпа до пустеещи общински терени. “В момента доброволци и квартални активисти превръщат неизползваеми от общината имоти в зелени оазиси. Едва когато районната администрация видя прекрасното зелено пространство, което сме създали, успяхме да ги спечелим за нашата кауза” - коментира и Божидар Емануилов, председател на фондация “За Оборище” и дългогодишен градски земеделец. Николай Генов, съосновател на хранителния кооператив “Хранкооп”, допълни, че градските споделени градини предоставят условия за децата и техните родители как да се свържат с храната, да подобрят начина си на живот и икономическото поведение, чрез отглеждането на лична продукция.

Борис Бонев заяви, че относно подготвения проектодоклад ще бъдат проведени срещи с всички политически групи в общинския съвет, за да бъдат подкрепени мерките, зад които застават експерти, активисти, неправителствени организации и производители. “Убеден съм, че Столична община трябва да вземе конкретни мерки за устойчивото развитие на града и градската среда. Градовете на бъдещето, с оглед на климатичните предизвикателства пред нас, са зелени, с много растения, дървета и градини, и съчетаване на две неща, доскоро приемани като несъвместими в градоустройствената политика на Столична община – урбанизмът и природата. Чрез подкрепа на градското земеделие и отключване на социалните, икономически, демократични и екологични ползи от него като сплотяване на местните общности, укрепване на местната икономика и подобряване на качеството на околната среда и на живот, София ще бъде истински устойчив и зелен град за хората” - завършва с призив Бонев.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
864 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
Гост

2022.05.31 | 14:31

1
Не градско, от селско земеделие имаме нужда, но такова, че да си струва, а не хората, които произвеждат храна да умират от глад
К. У. Р за БСП и боклука радеффф

2022.05.31 | 16:16

2
Селтаците яко ги е натиснала носталгията по родни места! Да ви е.ба майката и на идиотите!

Добави коментар

Водещи новини