Лиляна Павлова: Хърватия ще е домакин на следваща среща ЕС - Западни Балкани

  • 05 ноември 2018 20:19

  • 634
  • 1
 Лиляна Павлова: Хърватия ще е домакин на следваща среща ЕС - Западни Балкани
©

Бъдете смели и не бягайте от трудни и неудобни теми, залагайте си амбициозни, но постижими цели. Този съвет даде на хърватските си колеги министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна ПавловаЛиляна Павлова Лиляна Павлова Николова е министър за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018. Родена. По покана на хърватската страна днес тя е на посещение в Загреб, за да представя натрупания опит и основните поуки от Българското председателство на Съвета на ЕС. Хърватия ще поеме щафетата като ротационен председател на 1 януари 2020 г.

Министър Павлова и експерти от Министерство за Българското председателство, Министерство на външните работи и администрацията на Министерски съвет представиха решенията, научените уроци и грешките при подготовката и провеждането на Българското председателство, свързани както с политическите въпроси, отнасящи се до приоритетите и изпълнението на програмата, така и с административнатар логистична организация и комуникацията.

В рамките на работното посещение министър Павлова се срещна със заместник министър-председателя и министър по външни работи и европейски въпроси  Пейчинович-Бурич и държавния секретар по европейски въпроси  Метелко-Згомбич. Тя разговаря с екипа на хърватското министерство на външните работи, които подготвят предстоящото председателство. Делегацията участва и в конференция, посветена на опита на Българското председателство, която се организира съвместно от българското посолство в гр. Загреб и местното представителство на Европейския парламент.

Няма универсална рецепта за провеждането на успешно председателство, тъй като върху подготовката и протичането му влияят редица фактори от геополитически, регионален и национални характер, сподели по време на посещението министър Павлова и допълни: Това, по което си приличат българското и хърватското председателства, е, че и двете са през първата половина на годината, когато работата е по-интензивна, както и че двете страни поемат тази роля за първи път. Една от разликите е, че Българското председателство работи с европейските институции в края на техния мандат, докато хърватското председателство ще е първото, което ще работи с новосформираната Европейска комисия.

Тя подчерта колко важно за ротационния председател е доброто сътрудничество с Европейския парламент, Европейската комисия и Съвета. Изборът на председателство, базирано в Брюксел също се оказа ключово за България, тъй като даде възможност за по-голяма ефективност и гъвкавост, както и за по-пълноценно използване на ресурсите в Брюксел и София, каза Лиляна ПавловаЛиляна Павлова Лиляна Павлова Николова е министър за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018. Родена. Също така положително се е отразило и използването на вече създадения механизъм за координация по европейските въпроси, който беше надграден и адаптиран за нуждите на председателството.

Още по време на Българското председателство на Съвета на ЕС Хърватия заяви, че ще припознае приоритета ни за европейска перспектива за страните от Западните Балкани и по време на тяхното председателство ще бъде проведена следващата среща на върха във формат ЕС-Западни Балкани.

Последвайте канала на

Novini.bg
634 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2018.11.05 | 20:25

1

Кои са тия маймуни ?????

Добави коментар

Водещи новини