-
15 октомври 2017 21:13
- 3120
- 7
Внушенията за напрежение между Борисов и мен започват винаги, когато БСП се опитва да отклони вниманието от вътрешните си проблеми. Този въпрос не стои нито днес, нито утре. В този смисъл подобни внушения са най-вече сигнал за състоянието на БСП. Избори се печелят не чрез системно дискредитиране на някого, а чрез постоянно и реално решаване на проблемите на хората. ГЕРБ вече се готви за местните избори. Това заяви зам.-председателя на ГЕРБ и лидер на депутатите от мнозинството Цветан ЦветановЦветан Генчев Цветанов е роден на 8 април 1965 г. в София.
През 1987 година Цветанов постъпва на работа в интервю пред "24 часа".
- На пленума на БСП в неделя Корнелия НиноваКорнелия Нинова е български политик от БСП, член на Парламентарната група на Коалиция за каза, че сезира КС за оставането на Делян ДобревДелян Добрев e заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма (ресор: в НС, защото възниквал казусът закони, приети с неговото участие, да са невалидни. Тоест, когато един депутат си подава оставката, това е свободно волеизявление и парламентът не може да го задържи.
- След като БСП е решила да прави политически активи от оставката на Делян ДобревДелян Добрев e заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма (ресор:, това за пореден път показва, че те нямат абсолютно никаква визия за политическа алтернатива и за истински дебат по националните политики. Така че ще оставя без коментар тези действия на социалистите. Надявам се само това, което са обсъждали на пленума, да е в синхрон с наистина важните теми за България.
- Подготвят алтернативен бюджет и искат те да зададат приоритетите на европредседателството, защото от ГЕРБ не сте ги били формулирали. Явно се втвърдява линията. Чуха се гласове за вот на недоверие в областта на политиката по сигурността и на здравеопазването.
- Триото Естония, България и Австрия вече започна работа по председателството. Приоритетите са одобрени преди месеци. Естония, България и Австрия ще се придържат към договореното между тях, още повече че то вече е и съгласувано със Съвета на Европа и с ЕК. От тази гледна точка всичко вече е ясно. Може да се говори дори и за първи реални резултати. Гласуването в албанския парламент, с което се призна българското малцинство, е свързано с един от формулираните приоритети на председателството ни - Западните Балкани. И това е в резултат както на разговорите, които премиерът Борисов проведе с премиера на Албания, така и благодарение на всички наши евродепутати и политици, които участваха в този разговор. Да им отдадем заслуженото. Част от заложените приоритети вече водят до резултати. Само преди месеци подписахме договора за добросъседство с Македония, след който се намали противопоставянето между политическите ръководства на двете страни. България вече става домакин на срещи по тема Западни Балкани с лидерите на нашите съседи. И това подпомага развитието на региона ни, защото поддържаме постоянен политическия фокус на ЕС върху Западните Балкани.
- Опасява ли се ГЕРБ от евентуален вот на недоверие на прага на председателството?
- От опозицията, със сегашното ѝ поведение би могло да се очаква всичко. Но аз бих искал да дам малко по-друг прочит на ситуацията. Страната днес има икономически растеж, който ще се установи на около 3,9-4 процента. За 2018 г. сме предвидили бюджетният дефицит да е под 1%. Заложили сме повече от 2,5 милиарда лева разходи, без да увеличаваме дефицита. От тях около 700 милиона са предвидени за работещите в държавния сектор. Минималната заплата ще се увеличи на 510 лв. Предприетото от нас като ангажименти в сферите на образованието, на сигурността, на регионалната политика, на здравеопазването, на екологията, на спорта, на културата вече е започнало да допринася страната ни да бъде по-привлекателно място както за инвестиции, така и за туристи.
През последната седмица, в която бях в Брюксел, Мюнхен и Берлин, всички говореха с уважение за усилията на нашия премиер. Партньорите ни от Германия и Брюксел са разговаряли с ръководствата на държавите от Западните Балкани. И всички са единодушни, че България има съществен принос за единението и развитието на региона, което води след себе си сигурност, икономическо развитие и просперитет.
В Брюксел бях с колеги от вътрешната комисия - Димитър Лазаров (ГЕРБ), лидера на ДПС Мустафа КарадайъМустафа Карадайъ – български политик от ДПС
Мустафа Кадарйъ е роден е на 08.05.1970г. в село Борино, и Филип Попов (БСП). Гласувахме многогодишната програма на “Европол”. Трябваше да се приемат и правилата за контрол от националните парламенти и от Европейския парламент върху Европол, което обаче не бе осъществено докрай и ще бъде продължено в София на заседание на представителите на вътрешните комисии на националните парламенти. Ще направим всичко възможно работата по този въпрос да приключи именно в София. Разчитам както на съдействие от страна на депутати от Бундестага, с които разговарях в Берлин, така и на колегите ни от Брюксел. Мисля, че ще можем да постигнем консенсус. Срещнах се с председателя на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП Клод Мораес, с лидера на депутатите от ЕНП Манфред Вебер, със зам. главния прокурор на Бавария Вилмер и с говорителя Етенхофер, със зам.-председателя на баварския Ландтаг г-н Боклет и с Флориан Херман, депутат и председател на вътрешната комисия. В Мюнхен обменихме мнения и стигнахме до извода, че трябва да се засилва взаимодействието между българските разследващи полицейски структури и българската прокуратура, като се ползват добрите практики на Бавария, особено в борбата срещу тероризма. В Мюнхен централното звено за борба с тероризма е във Върховната прокуратура.
Имах много ценна среща и с вътрешния министър на Бавария Йоахим Херман, който сега е едно от спряганите имена за федерален вътрешен министър. Говорих и с държавния секретар на федералното вътрешно министерство Емили Хабер, чиито ценни съвети вече предадох на българския вътрешен министър. Федералното министерство на Германия ще изпрати у нас експерт както за председателството ни, така и за по-добра връзка между Берлин и София по въпросите, свързани с правоохранителната система. Имах ползотворна среща и с ръководството на фондация “Конрад Аденауер”.
- И мнението е, че сме готови за председателството?
- Това беше категорично заявено от началника на кабинета на г-н Юнкер - Мартин Зелмайер, който имаше у нас среща с премиера и с министри, както и с председателя на парламента и председателите на парламентарни групи. Бих искал заедно с нашите политически опоненти да се концентрираме в близките месеци върху работа за родината си и за региона, в който живеем.
- В Германия имаше похвали и за Борисов, и за вашата работа като вътрешен министър. Днес вие казвате, че не сте доволен как пропускат службите фалшивите новини.
- Вече е констатирано в Европа, че през последните 2 г. има сериозно увеличение на фалшивите новини, които пряко влияят върху нормалното провеждане на изборния процес.
- Това засяга цялата общност?
- Разбира се. Затова и в Чехия направиха агенция към вътрешното им министерство, която да се бори с фалшивите новини, там започна да се прави реален мониторинг. За да може действително да противодействаме, в нашата кампания за предсрочните парламентарни избори хвърлихме немалко усилия и установихме, че в рамките на 1 г. преди президентските избори - от края на 2015-а и в началото на 2016-а, е имало системно “облъчване” с новини с антиевропейска насоченост, с настроения срещу бежанците, срещу НАТО, срещу ЕС. Всичко това системно е достигало до много потребители, които следят онлайн новини, и е могло да повлияе на резултата от изборите. Ние сме констатирали и това беше доказано и от неправителствени организации, че например един човек има 29 профила и продуцира 60 новини на час. От тях сме проследили абсолютно всичко, излязло в публичното пространство. Работим с възможностите на т.нар. достъпност в интернет, за да направим съответните наративи, които ни дават насоката за настроенията “анти”, които се нагнетяват през последните 2 г.
- Как може да се противодейства с фалшивите новини - и тук да се направи агенция, да има глоба, затвор?
- Една от формите за разпространяване на фалшиви новини е възможността много на брой предплатени симкарти да се вземат от едно физическо лице. Което означава, че един социално слаб, необразован човек може да бъде използван да купи стотици карти. Знаете, че с приетия закон за борба с тероризма се даде гратисен период от 6 месеца, след който влезе ограничението, което вече дава резултати. Това, за което се говореше в държавите - членки на ЕС, и което беше демонстрирано и в Съединените американски щати в края на 2016 г., е сериозна предпоставка за изкривяване на общественото мнение, за формиране на послания, които могат да бъдат с тежки последствия за демократичното общество.
- Друга мярка, освен вече реализираното ограничаване на симкарти?
- Разчитаме много на обективните новини. Всяка уважаваща себе си медия трябва да има надежден и достоверен източник на информация. Има 3 вида фалшиви новини: такива, в които няма нито автор, нито източник и те се тиражират в онлайн пространството, вторият вид съдържат нещо частично вярно, съпътствано от неистини, примесени с добри внушения и манипулации, и третият вид са, когато се прави анализ от “анализатори”, които се позовават на всички тези горепосочени варианти на информация, които са вече лансирани, без да имат нужната достоверност. Това са начините да се повлияе действително на обществото и точно затова трябва да даваме повече гласност на фалшивите новини, при това с активното участие на гражданското общество и на медиите, които действително държат на обективността.
- ДПС настоява да си ходи Валери СимеоновВалери Симеонов е заместник министър-председател по икономическата и демографската политика до 16. ГЕРБ ще вземе ли отношение по въпроса? Говорили ли сте с него да снижи езика, който явно ги провокира?
- На 26 март т.г. бяха проведени предсрочни парламентарни избори. В 43-ия парламент бяхме, в общи линии, в почти същата конфигурация, както сега - тогава с РБ направихме коалиция и получавахме парламентарна подкрепа на “Обединени патриоти”, без обаче те да участват в управлението. Това, което се случи на парламентарните избори, доведе до единствен възможен вариант на коалиция с политически субект, с който в предишния парламент сме работили за реализирането на редица успешни политики и за икономически растеж, който започна през 2016 г. За да станем днес четвъртата държава в ЕС по растеж. Така че ние сме подходили логично спрямо политическата реалност у нас от последните години. Тълкувам призива на ДПС като нормално опозиционно искане - и на ДПС, и на БСП, да влязат във властта.
Но влизането във властта не става, като се провокира напрежение. При напрегната обстановка скандалите припламват лесно и бързо стават водещи новини. Убеден съм, че единственият начин за споделяне на управление е, като се минава през демократични избори. Само преди 5 месеца имахме предсрочни парламентарни избори и вече споменатите добри икономически и финансови показатели дават основания да се твърди, че правителството е стабилно и че не се отклонява от обещанията, които сме дали, и от това, което сме правили през периода 2014-2016 г. Няма го дефицита, който остана след управлението на БСП и ДПС през 2014 г., след кабинета “Орешарски” - 5,5% и повече.
- Сега казвате 1%, което е много по-ниско от 2,6% от маахстрихтските критерии.
- Точно така. Продължаваме да работим, водени от реалната перспектива да влезем в чакалнята на еврозоната.
- Кога?
- Разговорите вече се водят, но знаете, че всяка държава трябва да се придържа към маастрихтските критерии, за да предяви такова искане.
- За Шенген до края на годината ще има ли разведряване?
- България технически е готова още от 2011-2012 г. Радвам се, че по тази тема опозицията чрез европейското си присъствие работи заедно с нас. Когато има обединяване на усилията за постигане на една политическа цел, трябва да кажем “благодаря” на колегите от опозицията, които ни представляват в Европейския парламент и настояват - както в ЕК, така и в ЕП, за незабавното ни влизане в шенгенското пространство. Дали приемането ни ще бъде двустепенен или едностепенен процес, ще решат лидерите на ЕС. Да се надяваме на скорошно решение.
- През април подписахте с патриотите 21-страничен документ като символ, че ще си изкарате мандата до 2021 г. Към днешна дата продължавате ли да сте оптимисти, че ще се случи? Защото постоянно се говори докога ще издържи управлението и често се чуват прогнози, че ще е до края на европредседателството.
- Ангажиментът ни е за пълен мандат. Това са основните акценти от управленската програма на правителството, която е факт от август и вече се изпълнява - както относно увеличаването на доходите, така и в сферата на образованието. Осигурени бяха 624 милиона за образователна инфраструктура, което е много ясен знак каква ни е целта: всички деца, които са извън системата, да се върнат в училище. Сформирахме 1100 екипа с общо 11 630 служители на министерства и неправителствени организации, които успяха да включат в образователния процес 19 000 деца. Това е реално постижение. Залагаме и на инфраструктурни придобивки - автомагистрала “Хемус”, пътя Ботевград - Мездра - Видин, Калотина - София - магистрала “Струма” към границата с Гърция. Така ще се даде допълнителна възможност за икономически растеж и туризъм.
- Предстои ви конгрес на ГЕРБ следващия месец. Как отговаряте на подмятанията, че между вас и лидера тече противоборство, че това е вашата партия и че Борисов я е изпуснал от контрол, което се видяло при гласуването на оставката на Добрев?
- От края на 2008-а до настоящия момент не спирам да твърдя, че е много важно, когато се прави нещо сериозно за държавата, основните фигури в екипа да си имат доверие, за да има добро разпределение на функциите и на задачите, за да може да се разгърне по-голям коефициент на полезно действие. Премиерът Борисов е безспорният лидер и това няма как да бъде въпрос, подлежащ на обсъждане - нито днес, нито утре. Фактът, че на частичните избори преди една седмица от 10 населени места ГЕРБ спечели на първи тур 5, сред които имаше и общински центрове, и села, означава, че партията е в отлична кондиция. Победихме убедително във Вълчи дол и в Трън, въпреки че БСП изгради предизборната си кампания върху обиди и дискредитиране на ГЕРБ, което далеч не дава отговор на въпросите, които поставят хората. А ние правим срещите си не за да говорим срещу опозицията, а за да решаваме проблеми от местно и регионално значение. Хората вярват на видимите резултати. ГЕРБ застава пред избирателите със своето лице, участва самостоятелно в избори, носи политическата отговорност, не се крие зад инициативни комитети и зад коалиции, които биха могли единствено да заблудят.
- А по повод критиките, че по места партията е допуснала феодали, ще се затяга ли дисциплината в ГЕРБ? За да не се стига до случаи като добричкия. Или пак ще отвърнете с аргумента, че БСП още си държи депутат, който купува гласове.
- Не бих искал да слизам на нивото на БСП. Ние вече започнахме подготовка за предстоящите местни избори. Обикалям страната и се срещам с хората. Ще предложа в началото на 2019 г. да имаме визия и яснота за управлението на общините. Ще настоявам онези, които успешно са се справили през този мандат, да получат отново нашето доверие. Всичко това ще е въпрос на оценка, която ще се дава внимателно година и половина.
- С президента как ще установите спокоен тон, след като през 2 дни хвърчат престрелки от двете страни и той призовава публично Бойко Борисов
Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република България.
Роден е на 13 юни 1959 г да си озапти депутатите, да спрете да го атакувате?
- Смятах да не отговарям на подобни въпроси, но зададени от сериозна медия, те изискват отговор. Съгласно чл. 92 от конституцията президентът олицетворява единството на нацията. Като доскорошен военен човек нашият президент се чувства най-добре, когато води битки. Разбираемо е и силното му желание да ги печели на всяка цена. Но той забравя, че постът му го поставя в самия център на политическата сцена. От него се очаква да говори по достоен и аргументиран начин. А простото, дори примитивно привнасяне на жаргонен език в публичните му изяви не им придава тежест. Не остана тайна пренебрежението на президента към депутатите още с влизането му в парламента, когато каза: “Една седмица ви остава.” Това беше обида към самата институция Народно събрание. Видно е, че се стреми напоследък да подпомага една неубедителна опозиция, което далеч не е сред прерогативите му. В същото време изостават задачи, които са от извънредните му компетенции.
- Но не сте бойкотирали КСНС?
- Президентът Първанов даде много точни отговори на този въпрос. Ако аз ги повторя по същия начин, ще се изтълкува погрешно. Както съм казал и пред премиера, не желая да правя коментари, които да създават внушения. Обществото ще разбере по-късно какво се е случило през ноември 2016 г., но не може да върнем нещата назад...
- Обсъдили сте с Борисов отношенията си с президента.
- Надявам се да стане ясно от отговорите, които ви давам, че не искам да влизам в някакъв диалогов режим по тази тема, защото, когато няма сблъсък на политически идеи и конструктивизъм, остава само стремежът да се правят някакви битки. Самоцелно и премного лично. А това не отговаря нито на лексиката на ГЕРБ, нито на политическите ни стратегии.
Последвайте канала на
Свързани новини
Цветан Цветанов: В политиката трябва да имаш достатъчно голяма търпимост
15 октомври 201721:04
Цветан Цветанов разговаря с изпълнителния директор на Американския еврейски комитет Дейвид Харис
15 октомври 201720:33
Лиляна Павлова: Спечелихме изборите, защото не отвръщахме на помията, с която ни заливаха
15 октомври 201719:59
Мария Габриел: Най-важната подкрепа за мен дойде от премиера Бойко Борисов
15 октомври 201718:02
Няма кадри заради ниските заплати
15 октомври 201717:18
Избрано бе временно ръководство на Младежи ГЕРБ в област Добрич (снимки)
15 октомври 201714:37
Румен Радев: Дълбок поклон пред всички поколения родолюбци, които отстояваха каузата за свободата
18 октомври 201720:08
Сидеров: Когато си в политиката трябва да си наясно, че си мишена
17 октомври 201717:39
Борисов: Кубето на църквата "Св. Стефан" в Истанбул грее и свети над Босфора (видео)
17 октомври 201712:16
Ливърпул разпердушини Тотнъм със суперфутбол и дръпна на върха в Премиър лийг преди Коледа
Реал Мадрид изпрати триумфалната година с много красиви попадения и задмина Барселона
Борнемут прекърши Ман Юнайтед на "Олд Трафорд", "червените дяволи" с пореден исторически провал
Ювентус най-после спря серията от равенства и се поздрави с юбилеен успех
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Победната серия на Челси приключи на негостоприемния "Гудисън Парк"
Коментари 7
Добави2017.10.16 | 09:50
2017.10.17 | 03:16
2017.10.17 | 03:16
2017.10.17 | 03:16
2017.10.16 | 09:50
2017.10.16 | 09:13
Добави коментар
Свързани галерии
Водещи новини
МС ще разгледа бюджетни и социални предложения, модернизация на жп линии и прехвърляне на имоти
23 декември 202406:43
Нова среща след протеста на шофьорите от градския транспорт в София
23 декември 202406:23
Зеленски: Украйна в НАТО е постижима цел
23 декември 202406:19
Тръмп припомни, че Мъск не може да стане президент на САЩ
23 декември 202406:32
Полицията в Ню Йорк арестува мъж, заподозрян, че е подпалил спяща жена в метрото на Ню Йорк
23 декември 202405:59
Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Бремерхафен
23 декември 202406:03
Десни екстремисти са нападнали ляв политик и още двама душив Саксония
23 декември 202406:06
Във Франция е ден на национален траур за жертвите на циклона "Шидо" на Майот
23 декември 202406:28
Ден на висшата небесна мъдрост
23 декември 202405:49
2017.10.17 | 19:08