-
07 юни 2017 15:53
- 1633
- 0
"Най-големият проблем, пред който се изправят планинските региони, е демографският. Планините в България и Европа обезлюдяват и това е особено тревожно. Без хора, потенциалът на планините може да бъде загубен, а с това и богатата култура и история."
Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова, която откри дискусия "Кохезионна политика в планинските региони" в Брюксел, по покана на Европейската комисия и Европейската асоциация на планинските региони "Евромонтана", съобщи пресслужбата на президентството. Обезлюдяването на българските планини е една от основните причини Илияна Йотова като евродепутат да инициира доклад за планинските региони, който цели специално внимание и нови възможности за инвестиции чрез европейски средства. Предложението в следващия програмен период да бъде предвидено целево субсидиране на планинските региони бе подкрепено с огромно мнозинство в Европейския парламент през 2016-та година.
"Предназначението на доклада бе включването на планинските региони в политиката по сближаване чрез няколко основни цели. Повдигнат бе въпросът за дневен ред за планинските региони, който би позволил по-добър преглед на нуждите за развитие, как е възможно да бъдат удовлетворени те и как политиката по сближаване може да бъде активна в това", посочи вицепрезидентът. Илияна Йотова отбеляза, че планинските региони имат специално значение и в Лисабонския договор и заслужават индивидуално внимание в действията на ЕС, насочени към засилване на икономическата, социалната и териториалната политика по сближаване.
"Планините в рамките на ЕС са много различни, но всички те споделят някои качества, върху които могат да бъдат фокусирани европейските политики", каза Илияна Йотова. Вицепрезидентът припомни основните акценти от инициативата в подкрепа на планинските региони. Докладът предвижда повишаване на заетостта чрез дуално образование и инвестиции в малките и средните предприятия, особено в сферата на туризма, екологичното земеделие и занаятите, производство на различни видове възобновяема енергия.
За да се предотврати обезлюдяването, докладът обръща внимание и на инфраструктурата - пътища и високоскоростен интернет, който създава условия на младите хора за развитие на бизнес дейности. В планините има много находища на природни богатства, сред които едно от най-големите блага в модерната цивилизация - питейна вода. Ключов момент в доклада е и опазването на околната среда и адаптирането към климатичните промени. Целесъобразното използване на тези възможности означава процъфтяване на планинските региони в ЕС, ако им се обърне подходящото внимание.
Докладът за планинските региони бе подкрепен и от Европейската комисия и предложението ще бъде включено в следващия финансов период, поради което към вицепрезидента бе отправена поканата да открие специализираната дискусия по темата в Брюксел. Форумът "Кохезионна политика в планинските региони" е продължение на работата по доклада на Илияна Йотова и е от особена важност с оглед на предстоящото разглеждане на многогодишната финансова рамка на ЕС.
Политиката на сближаване също бе част от изказването на вицепрезидента. "Кохезионната политика, като един от основните инвестиционни инструменти на ЕС, е в състояние да направи повече, отколкото прави в момента за развитието на планинските региони", каза вицепрезидентът и припомни, че по настояване на президента Румен Радев кохезионната политика бе записана в Римската декларация и ще бъде един от приоритетите за българското председателство.
Последвайте канала на
Свързани новини
ЕК стартира днес Европейския фонд за отбрана
07 юни 201715:06
Илияна Йотова: Думата сигурност е ключова за всички европейци
05 юни 201711:32
Ковачев: САЩ могат да се оттеглят от Парижкото споразумение най-рано през 2020 година
02 юни 201715:17
Бойко Борисов се срещна със зам.-председателя на ЕК Валдис Домбровскис (снимки)
02 юни 201713:19
Шефът на БНБ: Банковият сектор в България е стабилен
02 юни 201710:33
Зам.-председателят на ЕК Валдис Домбровскис ще посети България
02 юни 201707:36
Повече от 800 семейства от Пазарджишка област са получили целево подпомагане заради епидемичната обстановка
03 февруари 202113:32
Йотова: Образователните средища зад граница трябва да бъдат пазители на българския дух
25 юли 201711:14
Вижте какво може да причини хербицид глифозат (видео)
14 юни 201714:22
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Москва има готовност отново да изстреля хиперзвукова ракета
22 ноември 202418:12
Мъск уволни 80% от служителите на X
22 ноември 202417:16
На 23 ноември празнуват три любими български имена
22 ноември 202418:03