Калфин: Силно изоставаме с предоставянето на електронни услуги

  • 18 ноември 2011 13:34

  • 896
  • 0
Калфин: Силно изоставаме с предоставянето на електронни услуги
©

България изостава в областта на информационните и комуникационни технологии.

Това я обрича на изостаналост и провинциалност и в бъдеще, предупреди Ивайло КалфинИвайло Калфин Ивайло Георгиев Калфин е роден на 30 май 1964 г. в София. През 1983 година завършва 9-та Френска, който участва в организираната по инициатива на президента Георги ПървановГеорги Първанов Георги Седефчов Първанов е президент на България през периода 2002-2011 г. През 2002 г. встъпва в кръгла маса „Електронните инфраструктури: новите магистрали на европейското развитие на България” в София.

Според Калфин правителството трябва спешно да се заеме с подготовката на проекти с европейско значение в областта на информационната инфраструктура и бързия интернет.

Като докладчик на Европейския парламент по следващия бюджет на ЕС - 2014-2020 г., евродепутатът съобщи, че ЕС планира създаването на нов финансов инструмент "Свързана Европа", в който се предвиждат 9 милиарда евро за информационни и комуникационни технологии (ИКТ). За тези пари обаче ще кандидатстват от целия ЕС и много малка част ще са на разположение на България. Следователно трябва до края на 2013 г. да имаме конкретни проекти, например за увеличаване на скоростта на ИКТ мрежата, за наука и образование, които да представим за одобрение, когато програмата стартира.

"България има основа, но трябва да вложи специални усилия с ИКТ сектора, национални и европейски публични средства за поддържане на съвременни мрежи и за осигуряване на широк достъп до тях. Силно изоставаме с предоставянето на електронни услуги", подчерта той пред форума.

Калфин обърна внимание, че ИКТ са един от основните компоненти на политиките за излизане от икономическата криза и че и в дългосрочен план необходимостта от развитие им е безспорна.

"Знам, че в условията на икономическа криза трудно се отделят средства както от фирмите, така и от публичните бюджети, но би могло да се търси по-активно публично-частно партньорство, да се търси максимален интерес от бизнеса, като държавата се намесва, за да направи информационната инфраструктура по-достъпна, да запази конкурентния пазар и да инвестира в сегментите, в които липсва търговски интерес", каза евродепутатът.

По негово мнение държавата трябва да поеме грижата за изграждане на мрежи в отдалечени райони, където има малко потребители и недостатъчен търговски интерес.

"Там са необходими субсидии за изграждането на мрежата. Покритието трябва да бъде смесено от оптични кабели и мобилни оператори", убеден е Калфин.

Той не спести упрека към правителството, което похарчи отпуснатите му по Плана за икономическо възстановяване 20 млн. евро от Европейската комисия, вместо за широколентов интернет, по други програми за селските райони.

Калфин говори и за забавянето при освобождаване на честоти за 4G услуги и бърз интернет през мобилни устройства: "Технологиите още се развиват, за да осигурят тази услуга на достъпна цена, но това става бързо. В същото време забавянето идва от освобождаването на честоти. За това в ЕС има срокове, но България изостава значително, защото трябва да се инвестира в освобождаването на честотите", подчерта пред форума евродепутатът.

Последвайте канала на

Десислава Станева
896 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини