Христо Иванов: Не виждам данни за разклащане на коалицията (обновена)

  • 02 декември 2015 12:12

  • 1551
  • 0
Христо Иванов: Не виждам данни за разклащане на коалицията (обновена)
© Булфото

Не виждам данни за разклащане на коалицията, каза министърът на правосъдието Христо ИвановХристо Иванов Роден е на 13 септември 1974 г. в София.   Христо Иванов е магистър по право от Софийския пред журналисти след заседанието на кабинета. Той бе помолен да коментира дали има проблеми между РБ и ГЕРБ заради това, което се случва в съдебната система.

Министърът отбеляза, че вчера е пристигнало писмо от първия заместник-председател на ЕК Ханс Тимерманс, адресирано до вицепремиера Кунева и до министър Иванов, в уверение на това, че твърденията, че ЕК иска нечия оставка са неверни. В писмото обаче е посочено, че като част от критериите, които ЕК прилага при мониторинга е и наблюдението за това дали България прави проверки, когато има подобни твърдения за корупция по високите етажи на властта. Това е нормална част от работата на Комисията в рамките на механизма за наблюдение, коментира министър Иванов.

По думите му, когато в България се чуват имена на високи съдебни длъжности и се говори за търговия с власт, съмнение за корупция, това трябва да се проверява и е нещо, за което Комисията многократно е настоявала, настоява и в този случай. Сутринта министър Иванов е имал среща с експертната мисия на Комисията, която е тук в момента и тази тема е заела 70 процента от времето на дискусията. Истерията за това, че имало някакво подвеждане, фалшификация и пуч е опит да се смени темата, заяви Иванов. Радвам се, че въпреки всичките мъки, днес сме в ситуация, в която най-накрая и ВСС и Прокуратурата проверяват фактите, които се твърдят, добави той.

По думите му остава да изчакаме резултатите от проверката и да се види дали има проблеми или имената, които са се чули ще бъдат изчистени. Министър Иванов заяви още, че това, че ЕК настоява за такива проверки не е новина и няма да е новина във времето, в което сме в мониторинг.

Днес следобед от правителствената пресслужба изпратиха целия текст на писмото на Ханс Тимерманс:

"От кабинета на Франс Тимерманс
Първи заместник-председател на ЕК
 
До
Г-жа Меглена Кунева
Заместник-министър председател на България
 
Копие до
Г-н Христо Иванов
Министър на правосъдието
 
Брюксел, 1 декември 2015 г.

Уважаема госпожо заместник-министър председател,

Съзнавам, че настоящият обществен дебат в България е засегнал въпроса за ролята на Европейската комисия в контекста на Механизма за сътрудничество и оценка (МСО).

В контекста на нашето сътрудничество по напредъка на целите на МСО бих желал да се възползвам от възможността да разясня тази роля.

Ролята на Комисията не е да влиза в дискусии как държавите-членки да организират независими разследвания на индивидуални казуси. Както вече Комисията разясни, всякакви медийни публикации, предполагащи че Комисията призовава за оставка на които и да е лица, за които се твърди, че са замесени в случая с подслушването, са неправилни.

Отговорностите на Европейската комисия произтичат от правния акт, с който е създаден Механизмът за сътрудничество и оценка от 2006 г. Един от показателите за напредък на България е следният: „Извършване и докладване на професионални и безпристрастни разследвания на твърдения за корупция по високите етажи на властта“. Това предполага, че като част от мониторинга, който осъществява, Европейската комисия трябва да докладва за усилията на България да предприеме последващи действия по такива твърдения.

Както казах при приемането на доклада по МСО за 2014 г.: „Политическата несигурност и другите предизвикателства през 2014 г. в България направиха задачата за реформа по-трудна. Нашият доклад посочва ключови области, в които България трябва сега да постигне резултати: съдебна реформа и борба с корупцията и организираната престъпност. Това, че в редица области проблемите са признати и са идентифицирани решения, е положителен знак. Това, от което сега има нужда, е цялостно изпълнение на Стратегията за съдебна реформа и други ключови мерки, като преодоляване на процесуални вратички, използвани за избягване от правосъдие, което ще помогне за повишаване на доверието в реформата на българските граждани и на тези, които искат да инвестират в България. България е страна на талантлив и трудолюбив народ. Сега е моментът за постигане на политически консенсус за ускоряване на реформата, от която България се нуждае, а Комисията ще продължи да помага в постигането на тези цели като част съвместната работа по МСО“. Съгласно изпълнението на препоръките от януари и конкретните практически резултати ще бъде определен напредъкът по целите на МСО.

Следващият доклад по МСО ще бъде приет в началото на следващата година и ще представи анализа на Комисията по напредъка на България.

С уважение,
(п.)
Франс Тимерманс"


Последвайте канала на

Константин Тодоров
1551 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини