Първанов: Компромисът от 4 февруари 1997 година доведе до национално съгласие

  • 04 февруари 2014 16:18

  • 1574
  • 2
Първанов: Компромисът от 4 февруари 1997 година доведе до национално съгласие
©

Един от основните изводи, които могат да се направят от събитията около върнатия от БСП управленски мандат на 4 февруари 1997 година е, че ако управляваш добре, можеш да изкараш един, два или повече мандата, можеш да реализираш програма, можеш да разширяваш доверието. Ако не управляваш добре, доверието се срива и тогава най-логичното и разумното е да отстъпиш назад, да седнеш на резервната скамейка и да се готвиш за други изпитания, които демократичния процес предлага.

Това заяви президентът Георги ПървановГеорги Първанов Георги Седефчов Първанов е президент на България през периода 2002-2011 г. През 2002 г. встъпва в (2002 – 2012), който взе участие в дискусия под надслов „Четвърти февруари 1997 г. Барикади, съгласие и разум“, съобщиха от пресцентъра на АБВ. Първанов подчерта огромната роля на тогавашния кандидат за министър-председател Николай Добрев, за вземането на отговорното решение мандата да бъде върнат. Ние бяхме в състояние да изпълним ангажимента да формираме правителство, посочи той. Според него обаче политическата обстановка в страната тогава е показала ясно, че дори и добре организирано правителство с мандат на левицата, не може да просъществува, че това може да катализира гражданския конфликт и да доведе дори и до гражданска война. Обществото тогава ни разбра и прие нашето решение да върнем мандата, посочи Георги ПървановГеорги Първанов Георги Седефчов Първанов е президент на България през периода 2002-2011 г. През 2002 г. встъпва в и още веднъж подчерта значението на това решение за постигането на национално съгласие. “Имали сме доста разправии, доста препирни с Иван КостовИван Костов През 1967 година завършва средно образование в 18-о СПУ "Кирил и Методий" (СОУ "Уилям Гладстон") - като премиер, даже имаше един момент, дори и повече, в които той ме е заплашвал със съд. Но винаги е имало възможност, по отговорни и значими за нацията въпроси, да кажем можем ли да имаме обща позиция“.

Според Първанов политическите сили и лидери все още не съумяват да извлекат достатъчно поуки от историята. Свидетелство за това е все по-задълбочаващото се затваряне на партиите и техните лидери за диалог с опонента, дори по най-важните за страната приоритети. „Какво означава да каже един лидер на голяма партия, моята кауза е да отстраня някого от властта? Каузата е нещо велико, нещо голямо. Да кажеш, че каузата ти е да премахнеш този или онзи, не е никак амбициозно, да не кажа, че не е и отговорно“, заяви Първанов. Според Георги ПървановГеорги Първанов Георги Седефчов Първанов е президент на България през периода 2002-2011 г. През 2002 г. встъпва в обществото става свидетел на нещо безпрецедентно за родната политика - всяко следващо правителство да отрича постиженията на предходното, законите да се правят за отделни хора или групи, а идеите за управление да се оценяват не по това дали са добри или лоши, а по това от къде идва предложението. „Нашата политика, нашата държава става заложник на лични конфликти между определени ръководители. Така не е било никога“, посочи той.

В отговор на въпрос, свързан с това какви според него са приоритетите за икономическото развитие на България Първанов заяви, че страната трябва да се ориентирана към увеличаване на производството, особено на продукти с висока добавена стойност. Това според него ще създаде заетост и основа за по-добра социална система. Страната ни трябва да акцентира най-вече върху борбата с демографската криза. Едни от възможните промени трябва да бъдат свързани отново с мерки за икономически растеж. Трябва да бъде
стимулирано и отговорно родителство, както промяна на образователната система, която в момента позволява отпадането на твърде голям брой ученици още в начален курс на обучение. Страната ни може да създаде и програми, чрез които да инвестира в талантливите млади българи, посочи още Георги ПървановГеорги Първанов Георги Седефчов Първанов е президент на България през периода 2002-2011 г. През 2002 г. встъпва в.

Той отказа да изрази категорична позиция относно предложението на левицата за намаляване на студентските такси, като изтъкна следното основание: „От една страна ми се иска студентите да плащат колкото се може по-малко такси. От друга страна, трябва да го има диалога с ректорите и ръководството на университетите, така че да не рухне системата. Ако нещо компенсира това, което няма да бъде получено по линия на студентските такси, от страна на държавата - чудесно“ . Първанов предупреди, че университетите не трябва да стават заложник на политически игри с цел спечелване на избори. „Аз имам чувството, че много неща сега ще се обещаят и ще се дадат, пък след това да му мисли, който дойде на власт. Не бива да се заиграваме с настроенията на хората ", посочи той.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
1574 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
VASIL VASILEV LI4EN AS.

2014.02.04 | 22:20

1
VASHITE DEDI SA BILI PRENOSITELI NA STADO OVCE OT EDINIQ NA DRYGIQ BRQG......
сталин

2014.02.05 | 06:20

2
да можехте да избиете 2,5 млн българи вместо да ги пуснете да работят на запад и да въртят мелницата на капиталистите,и сега май го отчитате като грешка

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини