Орешарски: Трябва да продължим прагматично сътрудничество с Китай

  • 10 септември 2013 13:23

  • 2083
  • 14
Орешарски: Трябва да продължим прагматично сътрудничество с Китай
© Булфото

Инфраструктурата е сред потенциалните обекти на сътрудничество между България и Китай. Това заяви министър-председателят Пламен ОрешарскиПламен Орешарски Доц. д-р ик. Пламен Василев Орешарски е български финансист, преподавател и политик. Роден е на 21 след срещата си с китайския премиер Ли Къцян, съобщиха от правителствената информационна служба.

Двамата премиери обсъдиха партньорството между България и Китай в двустранен план, така и в рамките на взаимоотношенията ЕС - Китай и в частност на инициативата на Китай за по-тясно сътрудничество със страните от Централна и Източна Европа. Българският премиер предложи следващият форум между Китай и страните от Централна и Източна Европа да се проведе в България. Премиерът Ли Къцян от своя страна отбеляза, че ще се работи в тази посока.

Министър-председателят Орешарски изтъкна, че в последните години сътрудничеството между България и Китай бележи по-високи темпове, но съвсем не е задоволително. „Важно е в прагматичен план да продължим двустранното сътрудничество, както като стокообмен, така най-вече и като китайски инвестиции“, каза българският министър-председател.

От страна на Китай е била изразена надежда за равнопоставеност на китайските фирми. „България като държава-членка на ЕС осигурява равни условия за всички фирми, в това число и за китайските”, изтъкна Орешарски. По думите му - в различни сектори китайски инвестиции са добре дошли и много биха спомогнали за оживяване на българската икономика.

„Коментирахме пристанищната, пътната и железопътната инфраструктура, туризма, както и потенциални партньорства в технологичните сектори”, отбеляза Орешарски. „Китайският премиер каза, че България е страна на розите. Това подсказва, че и в този сектор може да има партньорство”, каза министър-председателят.

Тема на разговора е бил и пътят на развитие на Китай. „Изразих възхищение от успехите, които Китай постигна в последните няколко десетилетия”, отбеляза министър-председателят Орешарски. Според него - хубаво е да познаваме добрите практики и на тази основа да изградим свои. „В тези години като че ли сме в период на търсене на нашия път”, добави Орешарски. Най-впечатляващо от китайския модел е, че по един своеобразен начин съчетава централизирана координация на икономиката и самоинициативата и свободата на предприемачеството на микро равнище.

„Добре работят държавните им компании – нещо, от което може да се учим много”, подчерта Орешарски. Българският премиер покани китайския си колега да посети България. „Другата година е особено удобна, заради 65-годишнината от признаването на Китай от страна на България”, каза министър-председателят и напомни, че сраната ни е сред първите, направили това. „България винаги е подкрепяла Китай”, каза още българският министър-председател и добави, че многообразието на културите е предпоставка за просперитет.

Премиерът Орешарски помоли китайския си колега за подкрепа за кандидатурата на Ирина Бокова за втори мандат на поста генерален директор на ЮНЕСКО, както и да бъде подкрепена кандидатурата на България за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН за периода 2018 - 2019 т. Премиерът на Китай отбеляза, че внимателно ще разгледа двете инициативи и добави, че страната ни трябва да постигне единодушието на останалите страни. „Възхитени сме, че България активно работи за запазването на мира и безопасността на международната общност”, подчерта китайският премиер.

Премиерът на Китай Ли Къцян изтъкна, че между България и Китай няма неразрешени въпроси и има традиционно приятелски отношения. Според него е важно да се ползва натрупания чужд опит за развитието на икономиката и той да се адаптира към местните условия.

Ли Къцян изрази готовност китайската държавна комисия за реформи и развитие да сподели опита си с българските научни и изследователски среди. „Досега предимно се е говорило, вече повече ще се действа”, каза китайският премиер. Г-н Къцян обърна специално внимание на българските култура и традиции.

В края на срещата той благодари за поканата да посети страната ни и се обърна към Орешарски с думите: „Ще се видим в България”.
„По покана на китайската страна, след три седмици изпращаме наши трима представители, за да презентират условията за туризъм в България”, съобщи вицепремиерът Даниела БобеваДаниела Бобева Даниела Николова Бобева е икономист. Доктор на науките. Родена на 8 септември 1958 г. в София.. Тя подчерта, че ще има специална стратегия за привличане на китайски туристи.
„Премиерът покани бизнес делегация да разгледа нашите предложения за проекти и условията за инвестиции, като помоли китайския премиер да насърчи големите компании да направят такова посещение. Това, което г-н Къцян подчерта е, че България трябва да прояви гъвкавост по отношение на инвестициите и равнопоставеност”, добави Бобева. По думите й, възможно най-скоро ще бъде свикана и Смесената комисия.

По време на краткия престой на премиера в Казахстан вчера и срещата му на летището с директора на дирекция „Европа” в Министерството на външните работи на Казахстан беше договорено също да се свика Смесената комисия, която не е заседавала от 2003 г. „В рамките на Смесената комисия ще се предвидят мерки за разширяване на търговията с Казахстан”, отбеляза вицепремиерът Бобева. Обсъдени са също така възможностите за сътрудничество в областта на образованието и насърчаването на казахстански студенти да се обучават в България.

„Във връзка с домакинството на Казахстан на Експо през 2017 г. поставих въпроса за евентуално участие на български фирми в изграждането на съоръженията за форума”, подчерта вицепремиерът Даниела БобеваДаниела Бобева Даниела Николова Бобева е икономист. Доктор на науките. Родена на 8 септември 1958 г. в София..

Последвайте канала на

2083 14

Свързани новини

Коментари 14

Добави коментар

2013.09.10 | 16:39

6
Браво Орешарски.Китай е велика и древна държава с която винаги сме имали добро приятелство.

2013.09.10 | 16:39

5
КИТАЙ ИСКА ДА ИЗКУПУВА ЗЕМЯ
Реалист

2013.09.10 | 18:27

10
И какво като Китай искали да изкупуват земя......пътували ли сте скоро из китната ни татковина???? По която и магистрала да тръгнеш, около нея са само пустеещи земи, засети от "трудолюбивите" ни сънародници с......магарешки бодили! По- добре някой да я купи тая земя, отколкото да си стои наша.....и пустееща!

2013.09.10 | 16:39

4
Китай земя си има не говори глупости.Китай може много да помогне на България в икономиката.А забравихте как бойко борисов ходеше в Катар да се моли на шейховете да идват тука и да купуват евтина земя.
НАЦИОНАЛ----------СОЦИАЛИСТ

2013.09.10 | 16:38

3
КАКВА ИРОНИЯ---ТАЗИ КОЛА ОТ СНИМКАТА СЛУЖЕБНА СТРУВА КОЛКОТО ПЕНСИИТЕ НА ЕДИН МАЛЪК БЪЛГАРСКИ ГРАД

2013.09.10 | 16:37

2
Ти ако си мислиш,че колите или охраната на бойко борисов и цветанов са по-евтини доста грешиш.

2013.09.10 | 18:28

12
да сравним плюсове и минуси...губи българия !икономиката в света е задръстена от тях.ние както винаги се обръщаме на там където ни свирнат, като лека жена без да мисли за последствията..

2013.09.10 | 18:28

11
ДА СЕ ПРАВИ БИЗНЕС С КИТАЙ ПО ТАКЪВ ГЛУПАВ НАЧИН ГО ОДОБРЯВАТ САМО ПОМИЯРИТЕ ОТ АТАКА, ЗАЩОТО СА ГЛУПАВИ

2013.09.10 | 17:48

9
Хора прочели единствено Винету няма как да коментират история или икономика на Китай защото нямат нужния интелект.А и като образование Орешарски е много над бойко пожярникара.

2013.09.10 | 17:48

8
БОЙКО БОРИСОВ ИМА ДОКТОРСКА ТИТЛА, А ВОЛЕН СИДЕРОВ ИМА ДИПЛОМА ОТ ТЕХНИКУМ ПО ФОТОГРАФИЯ И НЕ Е ПРОЧЕЛ ЕДНА КНИГА.

2013.09.10 | 17:48

7
Книгите които е написал Волен Сидеров пожарникяря борисов не може да ги прочете.А и Сидеров има перфектен исказ и ораторска дарба,а бойко говори като хамал.

2013.09.10 | 16:36

1
"Инфраструктурата е сред потенциалните обекти на сътрудничество между България и Китай." срещу "хората не ядат асфалт" Ко? Не!
БОЗДУГАН

2013.09.10 | 22:21

14
За 24 г. от ЕС и САЩ САМО загуби ! Сринахме се във всички области на икономиката ! Последни сме за всичко не само в ЕС , но и в Европа ! Европейски цени и аборигенски доходи !СТИГА ! Китай и Русия са възможности за измъкване от това тресавище , в което ни натикаха ! От 32 - ро на 75-то място в света !
поручик РЖЕВСКИ

2013.09.10 | 22:21

13
Не само ЕС и САЩ ни натикаха ! Тези, които ни управляваха свършиха черната работа и бяха " наградени " с безнаказано КРАДЕНЕ в огромни мащаби ! СЪД, НАРОДЕН съд трябва !

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини