-
27 декември 2024 14:56
- 161
- 1
Колко питиета е безопасно да изпия, когато съм с колата? На този въпрос отговарят експерти на Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ (ДАБДП) в материал, подготвен за съвместната рубрика с БТА „На пътя животът е с предимство“. Отговорът на експертите е категоричен – алкохолът е несъвместим с шофирането и няма безопасно количество, когато сме зад волана.
„Един мит се разпространява в общественото пространство и той е свързан с твърдението, че е „безопасно да се изпие една бира или чаша вино“ и след това да се седне зад волана, без това да повлияе на поведението на водача. Това е категорично погрешно. Няма безопасно количество алкохол“, предупреждават експертите. Според тях фактът, че човек се чувства трезвен и може да поддържа нормален разговор със събеседниците си, не означава, че може да управлява автомобил безопасно“, се казва в анализа.
Защо алкохолът има такъв ефект?
„Алкохолът въздейства като депресант на централната нервна система, като засяга всички органи и системи на тялото. Влияе на мозъка, правейки го по-бавен, по-малко способен да се концентрира, и неспособен да определя адекватно заобикалящата го среда. Дори едно питие може да повлияе на способността на шофиране и правилната преценка на дадената ситуация“, коментират експертите на ДАБДП.
Дори две секунди забавяне са от значение
За да онагледят казаното, експертите дават пример – дори две секунди забавяне в реакциите може да е разликата дали водач ще спре навреме пред внезапно изскочило на пътя дете, или не.
Кога започва ефектът на алкохола?
Според експертите, след като влезе в кръвта, отнема само 10 минути, докато алкохолът започне да влияе върху поведението. Никой не е твърде опитен или твърде умен, за да избегне ефектите на алкохола, се посочва в информационния материал.
Не вярвайте на митове
Единственото лекарство срещу алкохола е времето, което позволява на човешкото тяло да го разгради. Черният дроб разгражда приблизително едно стандартно питие на час, но това не означава, че за четири напитки ще са нужни четири часа, тъй като всяко следващо питие въздейства върху организма с натрупване. Стресът и физическата умора, съчетани с употребата на алкохол, също водят до по-бързо опиянение и забавени реакции. Всеки организъм е различен и дори често пъти може да има съдържание на алкохол в кръвта дори на следващата сутрин.
Експертите развенчават някои митове, свързани с алкохола. Заблуда е, че може да се изтрезнее по-бързо с физически упражнения и други хитрини, както и че законът позволява изпиването на една бира.
Законът предвижда 0,5 промила толеранс, но ако искате да бъдете отговорни към себе си и останалите водачи в движението, не се опитвайте да изчислите на какво количество алкохол съответства това, а просто не пийте, ако Ви предстои да седнете зад волана, призовават експертите.
Последвайте канала на
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Владимир Малинов: Към 8100 абонати в страната все още нямат ток
28 декември 202418:06
Отговорните за ЕРП-тата спят зимен сън, заявиха от АЗП. Искат оставки
28 декември 202418:49
Даниел Вълчев за преговорите за кабинет: Стават причудливи неща
28 декември 202420:47
Андрей Ковачев: РСМ бяга от договора с България като дявола от тамян
28 декември 202420:37
Джигит отнесе глоби за 17 000 лева
28 декември 202420:59
Земетресение удари до Самоков
28 декември 202421:06
Зеленски е разговарял с Алиев, като е обвинил Москва, че разпространява дезинформация
28 декември 202419:00
Италия прие бюджет за следващата година със заложен дефицит от 3,3 процента
28 декември 202420:09
Почина легенда на българския бокс
28 декември 202418:41
2024.12.27 | 16:41