Адвокат: Ако КС отмени отнемането на коли, вече отнетите няма да бъдат върнати

  • 15 април 2024 08:49

  • 1835
  • 4
© Булфото, архив

Наказателните текстове, с които се отнемат превозните средства на пияни и дрогирани шофьори, са противоконституционни. Това е становището на съдии от Върховния касационен съд (ВКС), които сезираха Конституционния съд да отмени една от промените в Наказателния кодекс (НК), приети миналото лято.

"Дори да се образува това конституционно дело, дори искането да бъде разгледано, дори Конституционният съд да обяви тези текстове за противоконституционни, решението на КС има действие само за напред. Няма да се прилагат текстовете от момента на постановяване", обясни в предаването "Тази сутрин" адвокат Силвия Петкова.

"Автомобилите на хора, които са отнети, ще останат отнети, тъй като това е станало в рамките на действащо право, което не е било обявено за противоконституционно", допълни тя.

"Мярката като такава е необходима. Обществото е категорично, че не трябва да има прошка и не трябва да има леки наказания за такива прояви. Друг е въпросът, че когато се въвежда такива мерки, те са по предложение на МВР или транспорта, след което се оказва, че са правно неиздържани", коментира пътният експерт Красимир Георгиев.

"На МВР се наслушахме – санкции, санкции, санкции и глоби, а резултатите стават все по-лоши. Аз бих задал един въпрос – тестваме нарушителите, установяваме, че са употребили наркотици или алкохол, отнемаме им превозното средство, но какво се случва, когато тестваме полицаите? Тестът бил негоден. Нека да уточним – тестът е негоден само за полицаите или за всички граждани на тази страна? За мен това са меко казано недоразумения, които в съдебната зала падат", подчерта той.

ВКС: Глобите и отнемането на МПС, когато не е собственост на извършителя на престъпление, са противоконституционни

Според адвокат Петкова проблемът с пробите от тестовете за наркотици все още е налице.

"Пробите продължават да не излизат бързо. В случай, в който водач направи полевия полицейски тест, той излезе положителен, а шофьорът не е употребил наркотични вещества, водачът се задържа, отнема му се свидетелството за управление на МПС, свалят се регистрационни номера дори и автомобилът да не е собственост на водача, който е дал положителна проба. Още на този етап се отнемат автомобили, което е незаконно. Мярката "отнемане", която се различава от "конфискация", е предвидена да се прилага с осъдителна присъда. Това става от съда, когато признае, че този човек е виновен и е шофирал, след като е употребил наркотични вещества, но за целта трябва да имаме и резултатите от кръвната проба", каза още Петкова.

Последвайте канала на

Виолета Симеонова
1835 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
Емѝ...патриот ибан в анала-МИРОСЛАВ БЛАЖЕВ АТИЛА

2024.04.15 | 10:59

4
МЯУУУУУ...АААХХХ...ИБАНА СЪМ...ПРЪЦ....
патриот

2024.04.15 | 10:44

3
да пият,да карат и да убиват!
патриот

2024.04.15 | 10:44

2
поущтряяайте пияниците
немоа

2024.04.15 | 09:50

1
Напротив, решението на КС ще има правни последици от влизането в сила на този член в НК, а не от датата на самото решение.

Добави коментар

Водещи новини