Сиренето, яйцата и краставиците поскъпват

  • 13 август 2012 07:09

  • 535
  • 2
Сиренето, яйцата и краставиците поскъпват
©

Цените на храните продължават да вървят нагоре, въпреки забрана, която наложи земеделският шеф Мирослав НайденовМирослав Найденов Д-р Мирослав Христофоров Найденов е бивш министър на земеделието и храните в правителството на.

Продуктите от първа необходимост покориха поредния връх тази седмица. Така баницата вече ще излиза по-солено, показват данните на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. Брашното скочи със стотинка и вече се търгува за 0,93 лв. на килограм. Сиренето също е по-скъпо макар и с по-малко от процент. Цената му достигна 4,71 лв. на кило. Яйцата поскъпват с до 0,22 лева за брой на едро. Кашкавалът тип "Витоша" се продава по 9,88 лв./кг, а олиото скача с две стотинки до 2,70 лева за литър, пише в. "Стандарт".

Тенденцията показва, че цените не се определят със забрани, коментираха представителите на хранително-вкусовата промишленост. Преди седмица земеделският министър обяви, че две вериги са обещали да задържат цените на основни хранителни продукти за три месеца. Самият Найденов не беше открит за коментар, но от кабинета му обясниха, че не могат да наложат забрана върху поскъпването като цяло. В магазините, които са поели ангажимент да не вдигат цените обаче, това правило се спазва. Макар те да изпълняват обещанието си, останалата част от търговците спазват пазарния принцип на търсенето и предлагането, обясняват магазинерите. Но дори в обектите, които уж задържат цените, също има поскъпващи стоки, коментираха търговците. Единствено собствените марки ще се задържат на едно и също ниво за следващите три месеца.

Самите продавачи също се оплакаха, че обещанието за задържане на цените ги затруднява, и споделиха, че не го смятат за правилно. Същото е и мнението на представителите на потребителите. "Цените на 10-те храни, които бяха замразени под натиска на кабинета, не е подходяща мярка, тъй като не е пазарна", заяви Богомил Николов, председател на асоциация "Активни потребители". Според него рано или късно потребителите ще си платят за това, което сега се представя като подарък. "Ако даден търговец поеме подобен ангажимент, то очаквам в някакъв следващ период да си избие това, което е вложил. Колкото по-бързо бъде прекратена тази практика, толкова по-добре. Единственото, което трябва да направи държавата, е да съсредоточи усилията си да анализира къде по веригата няма достатъчно конкуренция, дали някъде не са се формирали картели или групи от големи прекупвачи особено на регионален принцип", казва Николов.

Според него замразяването на цените е един вид публичен картел. Думите му се потвърждават и от цените на чушките и доматите, които на чисто пазарен принцип продължават да падат, като достигнаха съответно 82 ст. и 1,19 лв. за килограм. Поевтиняват и тиквичките, докато краставиците поскъпват в края на сезона с цели 16% до 1,48 лв. на килограм на едро.

Последвайте канала на

535 2

Коментари 2

Добави коментар

2012.08.13 | 13:06

2
Българите пазаруваме така,все едно на другият ден ще настъпиАпокалипсис.Логично е,търговците да жонглират с цените.При намалено потребление80-90%,за 3-4 дни,цените ще тръгнат рязко надолу.Почти целият хран.пазар е от малотрайни стоки.

2012.08.13 | 08:54

1
През 1998 в Прага се опитаха да вдигнат цените с 20%.Жителите на Прага реагираха по най-адекватния начин.Просто спряха да пазаруват каквото и да е от пазара и магазините.След седмица цените навсякъде паднаха с15-20%.Коментара е излишен.

Добави коментар

Водещи новини