Такса смет - на калпак

  • 22 юни 2011 20:35

  • 1767
  • 0
Такса смет - на калпак
© Булфото

Идеята е да се плаща според броя на хората, които живеят в къщата или апартамента, а не според данъчната оценка на имота, както е сега. Това би било по-справедливо, защото боклук правят хората, а не имотите.

Всяко домакинство ще декларира в началото на годината броя на членовете си, които ще използват услугата. Този подход е добър за малките градове, но има опасения как ще сработи в големите.

Боклукът ще се плаща според броя на реално живеещите хора в даден имот. Тоест ще отпадне изчисляването на налога на база данъчната оценка на жилището.

Това ще се удостоверява с декларация, която гражданите ще подават в началото на всяка година. Така ще се избегнат проблемите с адресните регистрации.

Промяната е записана в проект за нова методика за изчисление на налога за отпадъците. Той се разглежда от експерти на ГЕРБ и е изпратен за обсъждане в екоминистерството и Националното сдружение на общините, пише “Труд”.

Целта на промяната е новата методика да стане социално справедлива и да отчита реалните разходи за услугата. Тя трябва да стане законодателен факт тази есен, за да може по нея да се направят общинските бюджети за 2011 г.


Предвижда се налогът да не надвишава 1,5% от годишните доходи на едно домакинство, за да е поносим за всички. И задължително не може да бъде по-голям от реалните разходи за сметопочистване и сметоизвозване.

Плащането на калпак експерти и кметове определят като работещо в малките населени места. Всяка къща там си има кофа и лесно може да се премери. Семейството също може да определи на какъв период тя да се изхвърля и да получи сметка за услугата. На този принцип могат да работят хотели, ресторанти и магазини. По морето и сега действа т. нар. ваучерна система, при която хотелиерите обявяват количеството боклук, плащат такса смет отпадъците им се мерят и накрая на сезона се изравнява платеното и изхвърленото.

Той е в големите градове с блокове. За тях обаче не е уточнен и описан механизмът как ще става изчисляването на реално хвърленото. В различни работни групи се обсъждат всякакви идеи.

Една от тях например е да се направи прогноза за хвърления боклук от един блок и да се разпредели на база живеещите. След това отпадъците да се мерят или от самия камион, или чрез контейнера, или да има теглилка в помещение на кооперацията. Това обаче означава, че контейнерите трябва да се прибират в самите блокове, но повечето от тях нямат помещения за целта. В противен случай ще се получи т. нар. “боклукчийски туризъм” - хората ще изхвърлят своя боклук в кофата на съседни блокове или на нерегламентирани сметища, предупредиха от Столичната община. Не е ясно кой и как ще осъществява контрол при изхвърлянето на реалните отпадъци.

Според експертите на кметството най-реално към момента било отчитането да остане по данъчна оценка. А за гражданите, които разделно събират и предават отпадъците си в пунктове, може да има отстъпки.

Все още продължава да съществува и идеята да се плаща на база оценка, пропорционална на потребената вода или ток. Механизмът при този вариант е още по-неясен. Има принципно съгласие общинските съвети на населените места, които ползват едно депо, да вземат общи решения за такса смет.

Много са идеите за такса смет, но никой не работи в момента по тази тема, каза Гинка Чавдарова, изпълнителен директор на сдружението на общините. Последната инициатива е писмо на омбудсмана до премиера Бойко Борисов от началото на юни, в което се препоръчва “плащането на калпак”.

Последвайте канала на

Десислава Станева
1767 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини