Учителят Тео пред novini.bg: Простият човек мрази да мисли, но обича да мрази

  • 18 август 2023 16:49

  • 9195
  • 0
Учителят Тео пред novini.bg: Простият човек мрази да мисли, но обича да мрази
© булфото /архив/

Теодосий Теодосиев в началото на всеки наш разговор уточнява, че иска да го представя само като Учителят Тео, преподавател по физика. Всички най-добри ученици, с постижения в областта на физиката, са от школата на Учителя Тео. Повече от 2/3 от световните олимпиади се печелят от български участници в тях - примерно от общо 14 златни медала на такива състезания, 10 са извоювани от умовете на негови възпитаници. Учителят Тео казва, че неговата школа, е най-голямата му гордост. От нея са 25 абсолютни първенци на националната олимпиада по физика, а това е повече от всички останали в България, взети заедно. Международните им отличия също са много.

 

- Г-н Теодосиев, във филма, направен за вас преди време вие казвате, че е „смъртно опасно да си прост”. В обществен план къде виждате простотията и глупостта?

- През 1919 г. големият поет Карл Сандбърг в своето интересно творчество пише за това, че простият човек може да бъде от всяко едно съсловие. Днес той може да е във върха на управляващия елит и да държи в ръцете си ядрени кодове. Това е смъртно опасно, защото тези хора не подлежат на изпити нито за ментална, нито за морална интелигентност, нито пък за емоционална. По този начин се оказва, че

хора с изключително посредствени качества управляват света и държат в неумелите си ръце съдбата на всички ни.

Ние виждаме кои народи са успели в света, кои са го завладели. Това са най-образованите, най-напредналите в технологично и духовно отношение. Същевременно има цели народи, които са изчезнали, защото са били на по-ниско ментално равнище.

Преди доста години българският народ е създал мъдростта „Най-мразим да мислим и най-обичам да мразим”. Според мен простият човек мрази да мисли, но обича да мрази.

- Да стесним фокуса до българското образование – къде виждате най-големите грешки и простотии?

- Аз отдавна говоря за големия проблем в родното образование, който толкова нарасна, че можем да говорим вече за пандемия. Става въпрос за липсата на обратна връзка – какво влиза и какво излиза от системата. „Парите следват ученика” е порочната методика, която води в образованието, но не допринася за качествено обучение на учениците, за прогреса, за знанията им.

- Това изобщо съществува ли някъде по света, предвид факта, че образованието в крайна сметка води до унификация?

- Възможно е, има образователни системи в някои бели държави, където се постигат големи ментални успехи в училище. В Холандия и Германия да речем нито един учител не изпитва собствените си ученици, има външно оценяване по всичко. Това прави учителя свободен, оценяването е честно и в крайна сметка води до богатство на съответната държава, създавайки мислещи хора, а не безкритични и бездушни поданици. „Мислителят” на Роден е алегория на мислещия човек.

- У нас пък тази година на изпитите се оказа, че има цели класове с оценки слаб 2, какво е обяснението затова?

- Може и да не съм прав, но мисля, че най-после са се намерили хора, които пишат честни оценки. Дори смятам, че

ако тук дойдат да изпитват учители от Германия и Швеция, те няма да дадат дипломи на нито един от българските зрелостници.

При нас писането на оценки на учениците отдавна е в зоната на организираната престъпна дейност. Всеки от нас има риск по всяко време да попадне в смъртно опасна ситуации, ако се окаже в ръцете на лекар, получавал своите оценки по гореописания начин.

- Има ли надежда нещо да се промени, когато начело на държавата ни на ротационен принцип е човек от образователната система - академик Денков?

- Винаги се надяваме на нещо добро, ама то все нещо не се случва. Защото системата, която подклажда лоши практики и корупция, дава много силно организиран отпор. Освен това у нас от години най-силната фигура е министърът на финансовото ведомство, а в най-незавидно положение са поставени министрите на МОН и на културата. Това ясно показва, че твърденията за приоритети на образованието, науката и културата, са лицемерни, фалшиви и неверни. Всички добри намерения пропадат, защото се правят по някакви схеми, които се провалят и нещата си продължават постарому.

 

Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на Novini.bg    

Последвайте канала на

Аделина Делийска
9195 0

Свързани новини

Водещи новини