-
29 май 2023 17:32
- 1339
- 0
Победиха ли патриотизмът и национализмът в Турция, където президентът Реджеп Ердоган спечели своя трети мандат с над 2,3 млн.гласа повече пред опонента си? Питам за експертен коментар в novini.bg проф. Владимир Чуков, известен арабист, университетски преподавател и учен в областта на политиката на Близкия Изток и исляма.
Ердоган постигна победа, независимо от предварителните социологически проучвания там, които сочеха почти равни изборни резултати между него и основният му опонент Кемал Калъчдароглу.
Президентът Ердоган има 20-годишен опит в политиката и вече разполага с много свои привърженици. За да го победи, опозицията трябва да има поне 7-8 пункта преднина, та да може да има различен от досегашния резултат. Но както виждаме, това на този вот не се случи.
Зад Ердоган стои един много интересен блок - консервативно- религиозният, който има около 35-40 % привърженици и турският национализъм, който набра силна скорост след 2016 година, когато турската националистическа партия стана съюзник на Ердоган. Това е партията майка в Турция, която вече се разцепи на множество пера и тенденции. Имаме около 55%, които стоят зад Ердоган и той успява умело да ги контролира чрез държавните медии, чрез държавната администрация и висшия избирателен съвет. От близо 20 години тези институции облагодетелстват Ердоган и резултатите на всеки следващ вот там.
Ердоган сега е силен, но е по-слаб отколкото беше през 2014-2018 години.
Калъчдароглу, според мен, е много добър апаратчик и успя да изтика назад третият участник в предизборната надпревара Синан Оган. Но в Турция най-силен е консервативният блок на Ердоган, който се вижда как притисна в ъгъла всичките си опоненти. Битката беше между национализъм и религиозна идеология, но не и икономика, инфлация, намалелите доходи на хората там. Множество са причините, които доведоха до победата на Ердоган.
Важно е да акцентираме върху мощното външно влияние върху изборите в Турция. Имам предвид влиянието на Изтока. Западните държави и САЩ не намират поле за изява в силно преобразената светска държава на Ататюрк. Докато страните от Изток, намират добър прием тук.
Примерно един от първите държавни ръководители, поздравили Ердоган е президентът на Русия Владимир ПутинВладимир Путин - руски политик. Роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград, сега Санкт-Петербург. През 1975. Той се обърна към турския си колега със "скъпи приятелю" в своето поздравително обръщения. И още, казва: "вашето преизбиране от турските избиратели показва, че те подкрепят вашата външна политика".
Страните от Персийския залив пък са потенциалните спонсори, които и през предходни години са правили огромни инвестиции в Турция.
Азърбейджан и лично президентът Илхам Хейдароглу Алиев също се включиха в предизборната кампания на Ердоган, а днес научаваме, че е повлиял на Синан Оган, който е азер, да застане зад него. Той е бивш преподавател в държавния университет в Баку. Египет, Алжир, целият източен свят застана зад Ердоган. Иран, също.
Победата на Ердоган е в унисон с връщането на Башар АсадБаша̀р Ха̀фез ал-А̀сад е роден в Дамаск на 11 септември 1965 г. Той е лидер на партия Баас и в Лигата на арабските държави.
Но пред новоизбрания стар президент на Турция има много проблеми за решаване. На първо място това е кюрдския проблем, който се влачи нерешен от години насам и отношенията със Сирия, където тепърва очаквам интересни развития. Пропуквания ще има, прогнозирам, и в целият Източен блок.
Последвайте канала на
Свързани новини
Президентът Радев поздрави Ердоган за победата му на изборите в Турция
29 май 202311:20
Българите в топ три на чуждестранните туристи, посетили Турция
26 май 202320:11
Проф. Владимир Чуков за novini.bg: Сушата била заради по-малко хиджаби в Иран, според духовници!?
20 януари 202312:35
Проф. Владимир Чуков за novini.bg: Ново издание на „В сенките на Корана“ преформулира генезиса на Мюсюлманските братя
12 януари 202312:38
Проф. Владимир Чуков за novini.bg: Путин сгафи ли като подари златни пръстени на лидерите на ОНД?!
30 декември 202213:02
Проф. Владимир Чуков: Отвличането на кораба е инструмент за натиск
21 ноември 202307:31
Ердоган има недвижими имоти и банкови влогове, но също и дълг, показва имуществената му декларация
02 юни 202309:58
Ердоган посочи няколко от своите приоритета
30 май 202312:03
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
Станислав Генчев ще говори преди мача с Локомотив (София)
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Пирин 0:0 Добруджа
България с тежко изпитание в Подгорица
Водещи новини
Депутатите отново не се разбраха за председател на НС, мъките продължават в сряда
22 ноември 202414:01
Борисов: Всички искате да ни натресете цялата отговорност, но без да участваме – тая игра не ми харесва!
22 ноември 202411:57
Радостин Василев: Явно задкулисието ще се опита да направи пробив през БСП
22 ноември 202414:05
Костадинов за изстреляната от Русия ракета: Предупреждаваме за това от много време насам, би трябвало всички да сме тежко притеснени
22 ноември 202414:07
Унгарски министър обяви: България влиза и в сухопътния Шенген през януари догодина
22 ноември 202413:53
Министър Илков: Имаме възможността да се поздравим с голямата крачка, която направихме за Шенген
22 ноември 202413:38
Водещите новини! Решаващ разговор за България в Шенген! Ден пореден от сагата „Избор на председател на НС“ (и още…)
22 ноември 202413:17
Млад български баскетболист загина в катастрофа
22 ноември 202412:36
Cape Town Etc: Ружа Игнатова е жива и живее в Кейптаун
22 ноември 202413:22