Джамали за поредна година огласиха тополовградското село Орешник

  • 01 януари 2023 20:16

  • 1331
  • 0
Джамали за поредна година огласиха тополовградското село Орешник
© Булфото (архив)
Слушай новината Слушай новината

Обичаят "джамали" за поредна година огласи тополовградското село Орешник и така близо вековната традиция на местните жители бе спазена. Това съобщи за БТА кметът на селото Тодорка Аранаудова. Облечени в агнешки, овчи и кози кожи мъже, накичени на кръста със звънци, хлопатари и чанове, започнаха още от тъмно обиколка във всяка къща в селото.

По обяд извиха хоро пред кметството и завършиха ритуала на поляна в западния край на селото в ранния следобед. Наистина обичаят много прилича на кукерския, но има и елементи, които го отличават от него, уточни Арнаудова. Традицията е пренесена от изселници от Източна Тракия към 30-те години на миналия век, откъдето са и днешните потомци на местните. Няма година, в която обичаят да не се състои – дори в изминалите пандемични времена, посочи кметът. 

Подготовката започва повече от месец преди първия ден на новата година, разказа Арнаудова. Тя включва обработката и шиенето на ритуалните кожени дрехи и подготовката на звънците, които трябва да се схождат музикално. В малките часове на новогодишното утро костюмите се обличат и шествието, съпровождано от импровизиран оркестър, може да започне.

Джамали събуждат днес тополовградското село Орешник

Сред джамалите има и пепелаши – също мъже с намазани със сажди лица, които носят кожени торби с пепел. Групата от около 20 души, сред които и малки деца, влезе във всяка къща, където бе посрещана от домакините. Джамалите наричат за здраве, берекет и добра година, а пепелашите ръсят пепелта със същите пожелания. Вярването е, че звукът от звънците гони злите сили.

Трима са натоварени със специални роли – "момата", "касиера" и "доктора". Облеченият в женски одежди момък често става обект на задявки от по-големи смелчаци и опит да бъде "откраднат". Пепелашите обаче го пазят. "Касиерът" и "докторът" също са подходящо дегизирани.

Празникът бе истинска атракция не само за жителите на селото. Много любопитни зрители – повече от предходните години, дойдоха специално за случая и от съседните села, от общинския център Тополовград, че и от по-далече, свидетелства Арнаудова.              

Последвайте канала на

Константин Тодоров
1331 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини