-
06 януари 2022 13:41
- 3399
- 0
Какви са рисковете и опасностите в енергетиката, очертаващи се още в началото на новата 2022 година, с които трябва да се справя новото правителство? Разговарям с енергийния експерт Еленко Божков. Той е роден през 1953 г. в гр. Кюстендил. Възпитаник е на ВМЕИ (сега Технически университет) в София, има специалност на електроинженер. Той е бил депутат в 7-то ВНС, също така и главен секретар на Министерството на енергетиката, член на СД на НЕК и на УС на ТЕЦ "Марица-изток 3". Божков е известен енергиен експерт и бивш комисар в ДКЕВР. Участва в Стратегическия съвет към президента Румен РадевРумен Георгиев Радев е български военен, генерал-майор от резерва. Бивш командир на.
Има поне три заложени бомби в енергетиката за 2022 година, за които се сещам веднага на пръв прочит.
Започвам с тези, заложени в чл.100, ал. 4 в Закона за енергетиката през февруари м.г., когато се реши всички производители на енергия с мощност над 500 киловата да продават на организирания борсов пазар. Освен това също ЕСО и електроразпределителните дружества да купуват енергията за технолологични разходи от тази борса. Така се ограничиха възможностите за двустранни дългосрочни сделки между производители и потребители, както и между производители и търговци на едро, така че да може да се търгуват големи колеми количества на ниски цени. Всичко трябваше да минава през борсата, където дори и за дългосрочни договори, участниците се състезават. Това накара потребителите тогава да се ориентират към пазара Ден напред. Ширеше се поредната пандемична вълна и те не искаха да се ангажират с дългосрочни договори, защото имаше риск да платят за енергия, която няма да могат да потребяват. Затова отидоха на Ден напред, където по онова време беше и по-евтино, тъй като съществуваше криза. Есента обаче цените на енергията в цяла Европа се повишиха, у нас също. Борсата ни вече бе обвързана с пазарите в Гърция и Румъния, където цените хвърчаха към европейските. Ето така всички изпаднаха в отчайващо финансово положение. Важно е да се каже, че скокът на цени на Западните борси на еленергията принуди мнозина да се обърнат към нашата борса, защото тук цените все пак са в пъти по-ниски. Износът доведе до намаление на ликвидността на енергията за вътрешния пазар и допълнителното увеличаване на цените на нашата борса. Бяха изключени и близо 6 000 мегавата във Франция през октомври и ноември м.г., което доведе до ново търсене и т.н..
Друга силна бомба, за която и по-горе споменах е, че Енергията за технологични разходи трябваше също да бъде закупувана от Ден напред. Цената, която беше заложена беше 124 лева за мегават час. Получи се така, че дружествата продаваха мрежовите си услуги при така определена цена, но след това купуваха същата енергия от борсата 4 или 8 пъти по-скъпо. Образува се преразход, който не се компенсираше от услугите. Обещаваха задочно възстановяване, на порции, със съдействието на КЕВР в период за месеци напред.
Третата мощна заложена експлозия е в това, че не бяха прекратени договорите с двете американски централи така, както беше обещала държавата преди това. Още преди две години страната ни официално и документално обещава да спре договора с тези централи до юли следващата. Но 1 година и 3 месеца правителството на ГЕРБГЕРБ е дясноцентристка популистка, консервативна и проевропейска политическа партия в не прави нищо за целта – нито води преговори, нито търси помощта на ЕК. Тази комисия идва през май м.г. в България и отправи критики по този въпрос, тъй като пазарът бе изкривен. Ако договорите бяха прекратени, тогава енергията от там щеше да отиде на свободния пазар.
Можеше да се задържи цената на електрическата енергия в досегашните граници, а при добро съчетаване и с други действия с енергията от АЕЦ и др., дори можеше да поевтинее.
Това са основните подводни камъни в енергетиката, заложени от правителствата на Бойко Борисов Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република България. Роден е на 13 юни 1959 г. Има и още други, по-малки, които трябва да бъдат обезвреждани от тук нататък.
Последвайте канала на
Свързани новини
Нидерландия разби Унгария, срещата бе прекъсната за четвърт час
Илиан Илиев: Не беше красиво, но трите точки бяха важни
Безкомпромисна Германия унижи Босна и си гарантира първото място
Нефтохимик се справи с Дея и спечели дербито на Бургас
Жалко! България надигра Англия, но допусна обрат и загуби
Изиграха се осем мача от Втора лига
Водещи новини
Ген. Атанасов към Борисов: Ако сте мъж и сте държавник, да седнем на една маса и да развържем всички възли
16 ноември 202420:18
"ДПС-Ново начало" избра ново ръководство на партията
16 ноември 202417:56
Джевдет Чакъров: Лица, справедливо описани от президента като наглост на стероиди, се опитват да подменят истината
16 ноември 202418:42
Васил Пандов разкри ще има ли лидерска среща между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС
16 ноември 202418:11
Зафиров: Санитарният кордон беше демонстриран с крясъци и обиди от първия ред
16 ноември 202417:41
Политологът Даниел Смилов: ГЕРБ нямат сериозно намерение да съставят редовно правителство
16 ноември 202417:07
Антон Кутев: Ако има президентска партия, тя ще бъде обявена от него, не от Делян Пеевски
16 ноември 202416:18
Проф. Пламен Панайотов: Решението на "сглобката" за конституционни промени е ялово и не доведе до нищо добро
16 ноември 202418:27
Министър Мундров: Софтуерът на машините за гласуване трябва да бъде на държавата
16 ноември 202419:02