Над 50 тона вносни отпадъци престояват във Враца вече близо две години

  • 01 септември 2021 21:21

  • 726
  • 4
Над 50 тона вносни отпадъци престояват във Враца вече близо две години
© bulphoto (архив)

Над 50 тона италиански боклук престояват във Враца вече близо две години. Негодните за употреба тонер касети, внесени в България като „неопасен“ отпадък, още стоят на площадката във Враца. Твърдеше се, че не са боклук, а суровина с добавена стойност.

Фирмата-вносител няма разрешение за работа с такъв вид отпадък. След сигнал, ековластите се заеха със случая, издадоха предписания, но не бяха изпълнени. Резултатът – три акта за общо 40 хиляди лева. Собственикът на терена, твърди, че дори не получава наем, предаде БТВ.

Около 1300 незаконни сметища са регистрирани на територията на страната

За премахването на отпадъка се борят и от гражданската инициатива „Спаси Враца“. След консултации със специалисти, активистите са категорични, че макар да е обявен като неопасен, боклукът е токсичен.

„По спецификация на производителите, всеки един тонер е канцерогенен – той е ракообразуващ, казано на по-прост език. Тая пластмаса, която стои на открито, старее и започва да се пука. Всичкото това нещо по земята ние вече сме го вдишали“, коментира пред медията Искрен Дилов от гражданската инициатива „Спаси Враца“.

От фирмата-вносител заявиха, че следващата седмица боклукът ще бъде предаден на друга фирма в България. Темата за контролът при депонирането и унищожаването на отпадъците, днес бе разискван и в парламентарната комисия по ревизия.

„Законодателят е бил много щедър към търговците с боклуци, когато им е създавал режима за внос, съхранение и третиране на отпадъци, толкова е бил щедър, че отпадъците да се съхраняват и превозват с уведомление“, коментира Димитър Делчев.

„Може да бъде получен един смесен отпадък от чужбина, да се вземат пари за приемането му, впоследствие формално да бъде отчетен като рециклиран, да се продаде на изгарящо предприятие – ТЕЦ или циментов завод и ако е ТЕЦ, даже да се получат и субсидии за зелена енергия“, добавя Борислав Сандов.

„Затова веднага се прие националния план за управление на отпадъците, който ми дава правна възможност да забраня вноса на отпадък“, уточни министъра на околната среда и водите Асен ЛичевАсен ЛичевАсен Личев е роден през 1952 г. в София. Магистър е по хидрогеология и инженерна геология. В. Той се обяви за нов устройствен правилник на министерството, за да има пряк контрол върху регионалните екоинспекции.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
726 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
Пак на Радев

2021.09.01 | 22:50

3
хората ли са? Други няма как да са!
Пак на Радев

2021.09.01 | 22:50

2
хората ли са? Други няма как да са!
Пак на Радев

2021.09.01 | 22:50

1
хората ли са? Други няма как да са!
Само 50 тона ли?

2021.09.02 | 06:18

4
Аз днeвнo минaвaм пoкpaй пoнe 10-тинa пapкингa пълни с 6oклyци "нoв внoс" oт Итaлия, oт кoитo кaпe мaслo, 6ълвaт пyшeк и сa oпaсни зa всички oстaнaли нa пътя. Стoтици тoнoвe, нe 50.

Добави коментар

Водещи новини