Корона на хаоса: ето каква беше 2020-а година

  • 30 декември 2020 12:20

  • 1841
  • 2
Корона на хаоса: ето каква беше 2020-а година
© Freepik

На прага сме да изпратим една от най-тежките за човечеството години за последните десетилетия. От времето на Втората световна война светът не е изпадал в толкова остра санитарна и икономическа криза, каквато преживя международната общност в последните дванайсет месеца. Без никакво съмнение цялата 2020-а година мина под диктата на пандемията от COVID-19, която не просто промени ежедневието ни, но и до съществена степен обезобрази идеализираната ни представа за света, в който живеем. Стотици правителства въведоха невиждани от поколения рестрикции и "нови правила на играта", които превърнаха целия свят в един своеобразен пандемониум, в който сякаш най-осезаемо властваха безпокойството, страхът, гневът и най-вече объркването сред глобалното население.

Но събитията, случили се по света и у нас в последните 53 седмици, не свършват само и единствено с пандемията, макар COVID-19 да се оказа съпътстващият фон на всичко останало. И така, какво значимо се случи през отминаващата си 2020 г. вижте в следващите редове на кратката ретроспекция на Novini.bg

Януари – Един призрак броди из света – призракът на мистериозната пневмония.

Както споменахме вече, цялата 2020-а година мина под диктата на пандемията от COVID-19. Всичко започна едва в самото начало на тази година. Буквално още не бяхме забравили махмурлука от изпращането на 2019 г., когато световната преса внезапно прописа и проговори за "мистериозна пневмония" в Китай, която вече бе започнала да поваля десетки души в град Ухан.

Непознат вид пневмония тръшна Китай

Така за невиждано отрицателно време загадъчният вирус напусна пределите на Китай и скоро след това и в други точки на света регистрираха първите случаи на мистериозната пневмония. Непознатият дотогава коронавирус  плъзна, съвсем очаквано, първо по азиатските страни – Тайланд, Южна Корея, Непал, Сингапур, Япония, Виетнам, Хонконг, Макао.

А още преди да е изтекъл първият месец от новата 2020 г., COVID-19 вече бе акостирал в САЩ, Австралия и Европа. На територията на Стария континент Франция бе първата държава, която потвърди за първи три случая на вируса – един в Бордо и два в Париж.

Смъртоносният коронавирус вече е в Европа и Австралия!

В последните дни на януари новите случаи започнаха да се множат лавинообразно и навсякъде. Неохотно, светът започваше да осъзнава, че животът е напът да се промени драстично.

Смъртоносната китайска болест тръгна по света

Оставяйки настрана вируса, началото на новата година започна и с поредното, ала този път далеч по-сериозно обтягане на отношенията между САЩ и Иран. Причината беше убийството на ген. Касем Солеймани при ракетен удар по летището в Багдад, за когото американското разузнаване разполагало с информация, че е подготвял удар срещу Съединените щати.

Командващият иранските Бригади Ал Кудс генерал Касем Солеймани е убит при ракетен удар

От Техеран обещаха вендета на всички, замесени в убийството на Солеймани.

Иран обеща вендета на всички, замесени в убийството на Солеймани

У нас към края на януари пък стана ясно, че бизнесменът Васил Божков, ощетил държавната хазна с над 700 млн. лева покрай хазартната си дейност и обвиняем по 19 обвинения, е напуснал България с частния си самолет и отлетял за Обединените арабски емирства.

Васил Божков е избягал. Интерпол ще го издирва

Два дни по-късно излезе информация, че той е задържан в ОАЕ. Макар българските власти да са изпратили всичко необходими документи за екстрадирането му обратно в България, Васил Божков и до днес продължава да се укрива в Дубай.

Февруари – В Италия настана "Ад", у нас се зададе НОЩ

Подобно на януари, февруари също мина под знака на COVID-19 с множество нови случаи, жертви на заразата и все повече възникващи огнища на инфекцията. За жалост Италия се превърна в първата най-критично засегната страна в Европа, а център на заразата се оказа северната провинция Ломбардия.

Българка в Ломбардия за коронавируса: Ситуацията е апокалиптична

Тогава Италия стана и първата европейска страна, в която започнаха да се отменят обществени мероприятия, да се карантинират цели градове, а компании започнаха да призовават служителите си да работят от вкъщи.

Италия е най-тежко засегнатата от новия коронавирус страна в Европа

На фона на епидемичната обстановка в Европа и по света, българското правителство се задейства и създаде добре познатия ни Национален оперативен щаб (НОЩ), а за негов ръководител бе избран началникът на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски. Целта на щаба беше ясна – да бъде в готовност тогава, когато и у нас бъде регистриран първият случай на COVID-19.

Припомнете си първия брифинг на НОЩ малко след учредяването му на заседание в Министерски съвет:

Март – Когато Международният ден на жената роди лошия вестоносец

По ирония на съдбата първите потвърдени случаи на новия коронавирус у нас (в Плевен и Габрово) бяха оповестени навръх Международния ден на жената – 8-и март, от председателя на НОЩ ген.-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, който в края на април изрече една от емблематичните си фрази, че "лошите вестоносци ги убиват", тъй като дотогава именно той бе натоварен със задачата да информира обществеността за последните актуални данни относно заболеваемостта у нас, смъртните случаи и дали се предвиждат нови противоепидемични мерки.

За жалост три дни по-късно в страната бе регистриран и първият смъртен случай вследствие на заразата – 66-годишна жена, която издъхна в столичната болница "Пирогов".

Първи смъртен случай на коронавирусa у нас. Белият дроб на починалата - кошмарен

В същия този ден в Турция пък бе потвърден и първият случай на COVID-19 в страната.

Турция потвърди първи случай на коронавирус

Третият месец от годината ще запомним и с безпрецедентните мерки за ограничаване разпространението на COVID-19, когато на 21-ви март бе забранен достъпът както до парковете и градинките в столицата, така и качването до Витоша.

Въпреки ограниченията в София имаше хора по градинките

Припомняме, че именно през март месец в страната бе въведено първото извънредно положение у нас, при което моловете и ресторантите трябваше да затворят.

Април – КПП-та, отворени църкви, загубата на Милен Цветков и... радиационен фон

Като продължение на противоепидемичните правила от март, с наближаването на Великден властите затегнаха дори още повече мерките и по този начин за Възкресение Христово пътуваха само тези с основателна причина. Всички останали бяха връщани от органите на полицията на изходите от София и големите областни градове в страната.

Работодатели искали от служителите си да използват трудови договори, за да преминат през КПП-тата

В навечерието на великденските празници се разрази и разгорещен дебат относно това дали православните храмове и църкви да останат отворени и да приемат миряни, или да последват примера на църквите в близките до нас държави и да затворят. В крайна сметка след продължителни разговори между държавата и Светия синод се взе решението църквите у нас да останат отворени за Великден и да може всеки, който поиска, да посети Божия дом.

От своя страна свещениците увериха премиера Бойко Борисов, че всички противоепидемични мерки, разписани от здравните власти, ще бъдат спазвани стриктно от всеки храм в страната, в това число и постоянна дезинфекция на иконите.

Във варненската Катедрала богомолци продължават да целуват иконите

Уви, точно навръх Великден България загуби един от най-известните си и изявени телевизионни журналисти Милен Цветков, чийто автомобил бе пометен от дрогирания Кристиан Николов насред опразнена София.

Трагичната смърт на популярния журналист отключи вълна на съпричастност и гняв не само в медийните среди, но и в цялото ни общество.

Стотици запалиха свещи за Милен Цветков

Кои други известни наши сънародници изгубихме през 2020 г. можете да си припомните от този материал.

След края на великденските празници НОЩ проведе един малко по-различен среднощен брифинг, касаещ радиационния фон в България заради пожара край АЕЦ "Чернобил". По думите им пресконференцията е била необходима заради слухове в социалните мрежи, че огънят край АЕЦ "Чернобил" е повишил радиационния фон в България.

В момента няма никаква опасност за България, дори и теоритична. Ще бъдете известявани периодично за радиационния фон в България, защото в момента няма нужда от внасяне на допълнително напрежение сред българите, разясни тогава ген. Мутафчийски. 

Украйна съобщи за повишено ниво на радиация

Май – В Беларус се отрекоха от Лукашенко в момент, в който светът "не можеше да диша"

Петият месец от годината бе белязан от две изключително важни събития в международен аспект, чийто акцент падна върху отстояването на двата най-важни компонента във всяко едно съвременно общество – свободата и равноправието.

Най-големият отзвук през май дойде от САЩ, и по-конкретно от град Минеаполис, където афроамериканският гражданин Джордж Флойд загуби живота си, след като в продължение на почти девет минути полицейски служители не му позволиха да си поеме въздух, вследстие на което Флойд издъхна, а това запали сериозни безредици и масов гняв не само на територията на Щатите, но и в много останали страни по света.

Упражненото полицейско насилие над Джорд Флойд за пореден път постави под въпрос дали някогашната мечта на Мартин Лутер Кинг за равноправие между хората от всички раси и религии всъщност някога изобщо се е реализирала в американското общество, повече от 50 години след смъртта му.

Стотици се събраха пред Белия дом заради смъртта на Джордж Флойд

В резултат от събитията се роди движението "Животът на чернокожите има значение" (Black Lives Matter), което осъжда всякакви прояви на насилие и омраза спрямо хора с тъмен цвят на кожата.

Протестите срещу расизма се пренесоха извън САЩ

Извън САЩ, в Беларус беше другата гореща точка през май, в която стотици хиляди жители на бившата съветска република излязоха на протести по улиците на Минск и други градове в страната, за да поискат смяна на управлението и най-вече смяна на "вечния" Александър Лукашенко.

На предстоящите президентски избори през август Лукашенко печели шести пореден мандат начело на Беларус, което отприщва дори още по-голямо недоволство сред сънародниците му, а ЕС и много други страни не признават резултатите от вота, посочвайки, че гласуването е било опорочено и манипулирано.

Лукашенко: Ще се оттегля, когато бъде приета нова конституция на Беларус

Юни – Да ходя на море или да не ходя? Това е въпросът...

Новият летен сезон у нас започна със съмнението дали въобще такъв ще може да се проведе пълноценно предвид върлуващата пандемия от новия коронавирус. От Министерството на туризма тогава нееднократно декларираха, че през този сезон ще се разчита главно на българите да спасят туристическия сектор по морето, отколкото на чужденците.

Разбира се, все пак не липсваха и летовници от чужбина, като първият чартърен полет от Нидерландия бе посрещнат лично от тогавашния министър на туризма Николина Ангелкова на летището в Бургас.

Николина Ангелкова доволна: посрещна първите туристи на летището в Бургас

Нейният наследник на поста Марияна Николова също призоваваше българите да отдъхнат по родните курорти това лято, за да подпомогнат туристическия бизнес в трудните времена.

Марияна Николова призова българите да изберат родното Черноморие

В крайна сметка близо 550 хиляди българи избраха тази година да почиват на море у нас, което надмина очакванията на бранша.

Близо 550 хил. българи са посетили черноморските ни курорти това лято

Какво още интересно се случи у нас през втората половина на 2020-а година ще разберете в утрешния ни материал.

Последвайте канала на

Владимир Василев
1841 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
30 години едно и също....

2020.12.30 | 12:54

2
на дрЪскачитИ им е любимо да правят някакви равносметки и обобщения....., естествено никой не пише за красеното от политиците....например: какво става с турбо-обира на КТБ?!?! имаше ли изобщо такава банка???!?!?
Тотален хаос,

2020.12.30 | 12:45

1
но в седесарска България е така вече 31 години. И като кажеш на западняците че ние тук живеем в хаос, те се чудят: "как е възможно", "как са ви приели в ЕС". Е, сега знаят как е.

Добави коментар

Водещи новини