На Разпети петък Исус Христос е бил разпънат на кръста

  • 13 април 2012 06:36

  • 10123
  • 4
На Разпети петък Исус Христос е бил разпънат на кръста
©

Днес е Велики петък, или Разпети петък - най-тъжният, най-тежкият ден за Божия син - Исус Христос.

В този ден Христос претърпял безброй поругания, мъки и неимоверни страдания. Това е денят, в който са разпънали на кръст невинния Исус Христос - "изтезаван за нашите беззакония и мъчен за нашите грехове, принесен в жертва за греховете на цялото човечество". На Велики петък Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която поставят стража и огромен камък на входа. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. Вярващите на Разпети петък ходят на църква, минават три пъти под масата за здраве, излизат и целуват разпятието.
На утринната служба се четат дванайсет откъса от Евангелието, които разказват за страстите /от църковнославянски - страданията/ на Исус Христос. По време на богослужението вярващите държат в ръце запалени свещи, символизиращи величието на Спасителя по време на страданията му и духовното бодърстване на християните. Неслучайно именно в този ден от Страстната седмица постът е особено строг - църквата повелява тогава да не се яде нищо и да се пие само вода.

На Велики петък, когато Спасителят умира на кръста, през деня не се служи Света литургия. На вечерната служба в храма се съпреживява Христовата смърт - изнася се Христовата плащеница, посветена на погребението на Спасителя. Преди началото на службата, в средата на храма се издига "гробът" Христов, украсен с цветя, а на престола се поставя плащеницата. Тя представлява парче плат, на което е извезан образът на положения в гроба Спасител. Песнопенията са посветени на страданията и смъртта Христови. Едно от песнопенията, което е прието да се изпълнява по време на службата на Велики петък, се нарича "Плачът на Богородица". Тази молитва се чете в памет на душевните страдания на Дева Мария, която стояла до кръста на своя син и го призовавала, произнасяйки скръбни слова.
По време на богослужението от олтара се понася плащеницата, с която е завито тялото Христово след свалянето му от кръста. Извършва се опелото му сред бели цветя. След като се изнесе плащеницата на вечерното богослужение с нея се обикаля около храма и символично се извършва погребението на Христос. В края на службата свещеникът взима плащеницата от престола и я полага в "гроба" - в центъра на храма. Поклонението на плащеницата продължава две денонощия, до късно в събота вечер, когато тя се внася обратно в олтара - минути преди пасхалното шествие на кръста.

Последвайте канала на

БТА
10123 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
Радо

2014.04.05 | 19:09

2
Не знам за Исус но от три години насам правителството топлофикация нек вик ни разпъват всеки ден.

2014.04.11 | 06:59

4
Ако Христос е умрял за да изкупи греховете на хората,значи е умрял напразно.Нали според библията и пророчествата щяло да се роди младенец който щял да царува над всички царе т.е. Христос.Обаче на църквата не им трябва герой,а мъченик,затова си измислят че Христос умира заради греховете на хората.Врели некипели.Сега си представям колко отрицателни коментари ще получа
Николай

2014.04.11 | 06:58

3
Хубавото е, че много българи взеха да се обръщат към Бога.

2014.04.05 | 17:30

1
Християните идват в храма и носят цветя така, както се отива на погребение на близък и скъп човек. Целуват последователно Христовото Тяло извезано на плащеницата, Евангелието и Кръста и полагат цветята. След това се навеждат и преминават под издигнатото място. По този начин изразяваме нашето преклонение, смирение и скръб пред гроба Господен, но също и благодарност за изкуплението, което ни дари Спасителят. Свещеникът ни дава цвете като символ на надеждата и вярата, че още малко и гробът ще остане празен и Христос ще Възкръсне. Отнасяме китката в дома си и го поставяме над иконите, за да ни напомня, че очакваме великия ден.

Добави коментар

Водещи новини