Патриарх Неофит прие дарените от Папата мощи на свети Климент и свети Потит

  • 27 февруари 2020 15:03

  • 447
  • 0
Патриарх Неофит прие дарените от Папата мощи на свети Климент и свети Потит
© Булфото

Днес в сградата на Софийската митрополия, апостолическият нунций монсеньор Анселмо Гуидо Пекорари дари на Негово Светейшество Патриарх НеофитПатриарх НеофитНеофит I е висш български православен духовник, глава на Българската православна църква и на, Патриарх български и митрополит Софийски от името на Папа ФранцискПапа Франциск Франциск (на латински: Franciscus PP.), до избирането си Хорхе Марио Берголио – римски папа от 13 март, свети мощи на свети Климент папа Римски и на светият мъченик Потит.

Предаването на мощите е своеобразно продължение на апостолическото посещение на Папа ФранцискПапа Франциск Франциск (на латински: Franciscus PP.), до избирането си Хорхе Марио Берголио – римски папа от 13 март в България през май месец 2019 година, като то се проведе по време на среща, преминала в сърдечна атмосфера между двете делегации на Католическата църква в България и на българския патриарх. От католическа страна, освен посланика на Папата, присъстваха Негово Високопреосвещенство монсеньор Христо Пройков, председател на Междуобредна епископска конференция на Католическата църква в България, монс. Страхил Каваленов, генерален викарий на Никополската епархия, монс. Стефан Манолов, генерален викарий на Софийско-пловдивска епархия, преподобния отец Ярослав Бабик, енорийски свещеник на конкатедралния храм „Свети Йосиф“ в София, свещеници и миряни, част от организаторите по посещението на Папата. Негово Светейшество Патриарх НеофитПатриарх НеофитНеофит I е висш български православен духовник, глава на Българската православна църква и на бе придружен от Белоградчишкия епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит, архимандрит Василий, протосингел на Софийска св. Митрополия и отец Ангел Ангелов, енорийски свещеник на църквата „Света София“ и отец Иван Иванов, преподавател в Богословския факултет.

Патриарх Неофит отиде пеша до храм "Св. Неделя"

С тържествен камбанен звън бяха посрещнати светите мощи. След като получи дарът на Папата, Патриарх НеофитПатриарх НеофитНеофит I е висш български православен духовник, глава на Българската православна църква и на изрази духовната си радост „да посрещне дарените от Негово Светейшество Папа ФранцискПапа Франциск Франциск (на латински: Franciscus PP.), до избирането си Хорхе Марио Берголио – римски папа от 13 март мощи на древнопросиялите Сердикийски светци и мъченици – Св. Климент папа Римски и Св. Потит мъченик, което той прави като братски жест към Българската православна църква след неговото посещение през май 2019 г. в България“. „Голяма благодат е за нашата Българска православна църква, като пазителка и продължителка на делото на Светите братя Кирил и Методий и техните свети ученици, да получим и частица от светите мощи на всепочитания Климент папа Римски, основател на Сердикийската църква и неин първи епископ, които са духовен мост между Българската църква и Римската църква, и чието голямо духовно и благодатно действие вече векове наред съгрява сърцата на българския и италианския народи.“ – заяви още Светейшият патриарх и допълни, че „пред тази свята памет, съчетана с празненствата посветени на Светите братя Кирил и Методий, всяка година българска църковна делегация се покланя в древния храм „Сан Клементе“ в Рим, като по този начин засвидетелства и своята благодарност пред Римския епископ“. Негово Светейшество Неофит припомни и „други светци по българските земи и извън тях – св. Дасий Доростолски, както и всепочитания в целия свят св. Георги Победоносец, чиито свети мощи имахме радостта да получим от Папа Йоан Павел Втори (през 2002 година) и от Папа Бенедикт Шестнадесети (2006 година)“. „Свидетелство на вярата на светиите и мъчениците Христови е ясно доказателство за нашите добри отношения, които пребъдват и ще продължават в мир, разбирателство и взаимно уважение“ – заключи патриархът.

Преди това, апостолическият нунций, след като предаде светите мощи, каза: „Днес мощите на Свети Климент, папа Римски се връщат, заедно с тези на свети Потит, по тези земи, в които живяха двамата свети мъченици, по местата, видели мисионерското дело на светите братя Кирил и Методий. Монсеньор Пекорари припомни посещението на Папата в България през май миналата година, цитирайки думите на Светия Отец, имайки предвид това което обединява Българската православна църква и Римската църква, въпреки непълното общение и различието в традицията“. Според него, „ценният дар на мощите е знак на желанието на Папата да търси и да се моли за единството на християните и на взаимното уважение, характеризиращо отношенията между Светия престол и Българската патриаршия.“

Историческата традиция гласи, че Свети Климент и Свети Потит са свързани с древната Сердика, като Свети Климент е считан за първия епископ на Сердика. Именно Светите братя Кирил и Методий пренасят в Рим тялото на Свети Климент, папа Римски. В енцикликата на Папа Лъв XIII, „Grande Munus“ четем, че: „... (двамата братя), които заминаха за Рим, донесоха мощите на Свети Климент със себе си. При тази новина (папа) Адриан II, който беше наследник на покойния (папа) Николай, придружен от духовенството и народа, за да станат свидетели на голяма чест, излезе да посрещне знаменитите гости. Тялото на Свети Климент, прославено от чудеса, с тържествена церемония е пренесено в базиликата, издигната по времето на Константин, върху руините на бащиния дом на смелия мъченик ...“.

БПЦ почита днес паметта на двама светци

Свети Потит е родом от Сердика и изживява своето мъченичество по времето на император Антон Пий и е погребан в италианската Пулия, в днешния град Трикарико. Той е считан за първият сердикийски светец и един от десетте софийски светци, като името му е свързано с многобройни чудотворни изцеления.

Светите мощи на светите Климент, папа римски и Потит, мъченик, ще бъдат съхранявани и изложени за поклонение в древната църква „Света София, изградена в годините, когато Църквата все още не е разделена. Тържествата, посветени на светите мощи, ще продължат на 24 и 25 март, когато ще бъдат преместени от сградата на Софийската митрополия, в църквата „Света София“.

 

Последвайте канала на

Филип Епитропов
447 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини