130-годишната Русенска библиотека пази "Евангелион" на повече от три века

  • 07 февруари 2018 07:27

  • 899
  • 0
130-годишната Русенска библиотека пази "Евангелион" на повече от три века
© pixabay.com

Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе, която на 11 февруари тази година ще навърши 130 години от създаването си, пази "Евангелион" на повече от три века. Това каза в интервю за БТА директорът на културната институция в крайдунавския град Теодора Евтимова.

Книгата "Евангелион, сиреч Благовестие Богодуховенных Евангелист" - отпечатана през 1690 г., е включена във фонд "Редки и ценни издания" на библиотеката от 60-те години на 20 век. Дарена е през 1880 г. от църквата "Рождество Богородично" в с. Круподеринци, Киевска губерния, за молитвено възпоменание на убитите в Руско-турската война и за провеждане на богослужението в църквата на миряните от русенското село Мечка.

Принадлежала е на църквата "Рождество Богородично" в село Круподеринци, Киевска губерния, където се намира имението на фамилията Игнатиеви. Тя е донесена и предадена в село Мечка от Екатерина Леонидовна Галицина, правнучка на фелдмаршал Кутузов и съпруга на граф Николай Игнатиев. Отпечатана е в печатницата на Ставропигиалното Успенско братство, съществувала от 1586 г. до 1939 г. при храма "Успение на Пресвета Богородица" в Лвов.

Книгата е богато илюстрована и оформена според приетия по това време стандарт. Заглавието й е обрамчено с плетеница от лозови клонки с гроздове, като във всеки медальон са представени изображенията на 12-те апостоли. Книгата е запазена изцяло и съдържа 412 листа. Това е Четириевангелие, като текстът на всяко евангелие се предхожда от гравюра на цяла страница, изобразяваща евангелиста със съответните му символи.

Подвързията на книгата е от дъски, обвити с червен марокен. На места кожата е повредена, личат следи от закопчалки.
В по-ново време Четириевангелието е било собственост на църквата в русенското село Тръстеник, за което свидетелства печат със синьо мастило. Оттам книгата е преминала в местната музейна сбирка и накрая в хранилището на Русенската библиотека.

Последвайте канала на

Нора Виткова
899 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини