Общини ще събират разделно стари лекарства, бои и лакове

  • 19 юли 2016 12:10

  • 730
  • 0
Общини ще събират разделно стари лекарства, бои и лакове
© Getty Images/Guliver

За първи път у нас старите лекарства, бои, лакове и други опасни продукти от бита ще се събират разделно в 22 общини - по пилотен проект, финансиран от Българско-швейцарската програма за сътрудничество, съобщава пресцентърът на Министерството на околната среда и водите.

Проектът предвижда на територията на Шумен, Разград, Съединение, Левски и Созопол да бъдат изградени площадки за временно съхранение на опасни отпадъци от домакинствата. Със специално оборудвани моторни превозни средства ще се обслужват и 17 съседни общини. Така пилотната схема ще обхване 360 хил. жители.

Сега опасните отпадъци от бита се изхвърлят в контейнерите. С реализацията на проекта събирането, съхраняването и третирането им ще става екологосъобразно, се посочва в съобщението.

В Швейцария гражданите могат да се освободят от непотребните рискови продукти по няколко начина, представени на кметовете на Шумен, Разград, Съединение, Левски и Созопол в два швейцарски кантона - Цюрих с 1,45 млн. жители и 169 общини, и Цуг - с 11 общини и население от 120 хиляди души.

Вариантите са опасните продукти да бъдат занесени от гражданите в определени магазини в търговската мрежа, в някой от специализираните центровете, подобни на нашите пунктове за вторични суровини или в мобилните пунктове в по-малките населени места. Използват се и специално оборудвани камиони, които събират опасния отпадък от населението по график - за удобство на хората, които не разполагат със собствен транспорт.

Подобна схема ще се прилага и у нас. Общата стойност на проекта "Проучване и разработване на пилотни модели за екологосъобразно събиране и временно съхраняване на опасни отпадъци от домакинства" е 8 823 267 CHF. Центровете в Шумен и Разград ще са големи, a в Созопол, Левски и Съединение - по-малки. Ще са оборудвани с контейнери, варели, бидони, кутии и други съдове за съхранение, както и с мотокари, везни, колички, инструменти и защитни облекла за работещите. Ролята на мобилни пунктове ще изпълняват специално оборудвани микробуси с общо тегло до 3,5 тона, в които всеки опасен отпадък ще се събира разделно.

Последвайте канала на

Калина Христова
730 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини