Трудовите злополуки намаляват

  • 28 април 2016 14:36

  • 873
  • 3
Трудовите злополуки намаляват
© Булфото

Министърът на труда и социалната политика Ивайло КалфинИвайло Калфин Ивайло Георгиев Калфин е роден на 30 май 1964 г. в София. През 1983 година завършва 9-та Френска заявява, че броят на трудовите злополуки намалява, но когато става дума за човешки животи, статистиката е без значение. Всеки един живот е важен и всяка една смърт е уникална трагедия, отбелязва Калфин във видеообръщение по повод 28 април - Световен ден за безопасност на труда, съобщиха от пресцентъра на Министерството.

Вицепремиерът припомня, че през тази година Международната организация на труда поставя фокуса върху проблема със стреса на работното място. По думите на Калфин темата е важна за България, но днес е важно и да споменем всички хора, които са загубили живота си на работното си място. За 2015 г. черната статистика показва, че 85 души са загинали при инциденти по време на работа, припомня министър Калфин.

Калфин отбелязва, че повечето от загиналите са работили без трудови договори и при лоши условия за безопасност. "В 21 век всеки един от нас - и работодателите, и работниците, сме отговорни за това да сведем този брой до нула", заявява министърът. По думите му никой не бива да работи без договори, в лоши условия на труд и без гарантирани минимални права.

Главната инспекция по труда и всички, които се занимават с политики по отношение на труда в Министерството на труда и социалната политика, няма да спестят сили, за да оказват и контрол, и натиск спрямо некоректните работодатели, посочва Калфин.

Данните на ГИТ за смъртността при инциденти на работното място показват, че за 2015 броят на загиналите е 85, като през 2014 - той е бил 101. По отношение на стреса на работното място, данните в различните страни от ЕС показват, че в икономически дейности като здравеопазването, на стрес са изложени между 50 и 60 на сто от работещите. Сходни са и резултатите от Националното изследване на условията на труд в България. Проучването сочи, че 40 на сто от работещите българи се оплакват от стрес, а над 60 на сто - от обща умора. Между 20 и 26 на сто от работещите у нас страдат от проблеми със съня, тревога и раздразнение, неразположения, които също се проявяват в резултат на стреса.

Последвайте канала на

Десислава Станева
873 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар

2016.04.30 | 11:40

3
lujej pedal

2016.04.30 | 11:40

2
Да защото няма работещи заводи!
Да кажа истината

2016.04.30 | 11:40

1
Намаляват за статистиката, имаш право на трудова злополука само ако си умрял и пак е под въпрос а ако не си дал фира или злополука или уволнение. Това е голата истина.

Добави коментар

Водещи новини