ИСС: Преди либерализацията на енергийния пазар ни трябва защита от енергийна бедност

  • 13 декември 2015 14:18

  • 1589
  • 2
ИСС: Преди либерализацията на енергийния пазар ни трябва защита от енергийна бедност
© Novini.bg

Преди либерализирането на енергийния пазар е необходимо да се дефинира понятието „енергийна бедност“, да се анализира явлението и обхвата за България и да се създаде Национална стратегия за защита на най-уязвимите потребители от проблема с енергийната бедност. Необходима е също и широка информационна кампания, която да разясни на хората как да изберат най-изгодната оферта за купуване на енергия. Това са част от препоръките на Икономическия и социален съвет (ИСС) в становището му „Мерки за преодоляване на енергийната бедност в България“, прието на 11 декември 2015 г, съобщиха от организацията.

Смятаме, че проблемът е много сериозен във връзка с предстоящата през април либерализация на енергийния пазар, че времето ни притиска, а има много въпроси, които трябва да се изяснят експертно и публично преди началото на освободения пазар и затова ИСС поставя темата на общественото внимание, каза председателят на ИСС проф. д-р Лалко Дулевски. Той подчерта, че европейските институции имат отдавна изразени позиции за мерки за преодоляване на трите основни фактора за енергийната бедност – остарелия и енергийно неефективен жилищен фонд, много ниските доходи и непрекъснато нарастващите енергийни цени.

Много сме говорили, много пъти е отлагана либерализацията на енергийния пазар досега, но и днес няма отговор как ще бъдат защитени малките и средните предприятия догодина в новите условия. Та те създават над 90% от работните места и евентуално поскъпване на енергията, както се е случило в началото в други страни с 15% - 20%, ще бъде непоносим шок за тях, коментира Пламен Димитров, президент на КНСБ. Какво ще се случи с общинските болници и училища, които нямат гъвкавост в бюджетите си, с ВиК дружествата, пита той. Увеличението на т.нар. енергийни помощи ще трябва да са в пъти по-големи като обхват, ако цената на енергията скочи и само социални помощи няма да решат проблема. Необходима е нова цялостна система от мерки и политики за по-лесен преход към либерализирания енергиен пазар. Необходим е значителен финансово ресурс за това, коментира още Димитров.

От ИСС настояваме за спешна експертна среща още през януари, а след това и за публична среща с вицепремиерите Томислав ДончевТомислав Дончев Томислав Пейков Дончев е български политик от партия ГЕРБ, заместник и Ивайло КалфинИвайло Калфин Ивайло Георгиев Калфин е роден на 30 май 1964 г. в София. През 1983 година завършва 9-та Френска, както и с министрите на енергетиката и на икономиката, заяви Пламен Димитров.

Според Любен Томев – директор на Института за социални и синдикални изследвания, обхватът на енергийно бедните домакинства у нас е значителен. Той даде пример с изследване на Евростат, според което през 2014 г., тези които не могат да поддържат жилището си достатъчно топло (Световната здравна организация препоръчва 21 градуса по Целзий във всекидневната и по 18 градуса в останалите стаи) в България са били 40.5%., което в абсолютни числа е около 2 900 000 души. За сравнение енергийни помощи получават под 300 000.

Енергийната ефективност на жилищата, другият основен фактор за енергийна бедност, е въпрос, който може да търси свои решения през кредитирането с нисък дял от необходимата сума за бедни домакинства, чрез европейските фондове - щом има силна мотивация и ясни правила и през данъчни стимули за общини, където се санират сградите, за да могат общините пък от своя страна да направят отстъпки в местните данъци за енергийно ефективни сгради, предложи Ивелин Желязков от АИКБ.

Изпълнителният директор на Българската национална асоциация „Активни потребители“ Богомил Николов предложи всички търговци на енергия, за да получат лиценз за дейността си, задължително да публикуват цените си в единен енергиен калкулатор. Така хората ще имат достъп до обективна информация и пазарът ще бъде прозрачен, коментира Николов. Той обяви също, че асоциацията „Активни потребители“ ще организира т.нар. „колективни превключвания“ - когато големи групи хора са съгласни заедно да потърсят най-добрата оферта, търговците ще им предложат на специален „аукцион“ своите условия за договор.

Икономическият и социален съвет, чиято цел и задача е да консултира Президента, Народното събрание и Министерския съвет, ще изпрати становището си следващата седмица до всички заинтересовани институции. То съдържа и специално приложение с опита на много държави и техните добри практики за справяне с енергийната бедност.

Последвайте канала на

Валери Зайцев
1589 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2015.12.14 | 01:16

2
Мижи да те мамим !

2015.12.14 | 01:16

1
Направо как ни защитава като от картела със скъпите и ниско качествени горива!

Добави коментар

Водещи новини