ИСС: Ангажираните, информираните и овластените млади граждани са най-добрата гаранция за устойчивостта на демократичното общество

  • 28 юли 2022 22:34

  • 893
  • 3
ИСС: Ангажираните, информираните и овластените млади граждани са най-добрата гаранция за устойчивостта на демократичното общество
© bulphoto (архив)
Слушай новината Слушай новината

Ангажираните, информираните и овластените млади граждани и организациите, които се застъпват за техните интереси, са най-добрата гаранция за устойчивостта на демократичното общество. Това се посочва в анализ на Икономическия и социален съвет (ИСС) за участието на младите хора в процесите на взимане на решения в България и в Европейския съюз (ЕС), изпратен от пресцентъра на съвета.

От ИСС отбелязват, че са необходими целенасочени действия по отношение на работата с младежите и възможностите за тяхното участие както от страна на местните и регионалните власти, така и от страна на държавата с нейните приоритети, национални инициативи и законова уредба.

ИСС прие становище по актуализиран вариант за партньорство за програмен период 2021-2027г.

В анализа се посочва, че пандемията от COVID-19 и социално-икономическите последици от нея са оказали отрицателно въздействие върху правата на човека, демокрацията и принципите на правовата държава, включително върху гражданското пространство и младежките политики. Това налага не само активното въвличане на младите хора в процесите на взимане на решения, но и прилагането на дигитализацията във възможностите за хибридни инструменти за участие, пишат от ИСС. Друг основен проблем, който са констатирали от Икономическия и социален съвет, е липсата на интерес и мотивация у младите хора за работа по проблемите, които ги касаят.

ИСС отчита още, че е необходим активен ангажимент на централните, регионалните и местните власти за създаването на младежки организации, младежки съвети и младежки парламенти и насърчаването им за участие в обсъждания и дейности на местно, регионално и национално ниво. Съветът подчертава и необходимостта от създаване на местни младежки академии, дейността на които да спомага за включването на младежките организации и младите хора в процесите на формулиране на политики и вземане на решения съвместно с институциите.

От организацията посочват още, че е необходимо да се насърчава и подкрепя по подходящ начин създаването или подобряването на устойчиви структури за управление на различни равнища, за да се улесни участието на младите хора в процесите на вземане на решения, като същевременно се използват и разнообразни неформални варианти за участие. За натрупването на знания и изграждане на капацитет относно участието на младите хора в процесите на вземане на решения да се използват възможностите на съвременните цифрови технологии, включително интерактивни сайтове, социални мрежи, облачни инструменти и др., както и да се прилагат в още по-голяма степен програми на ЕС като „Еразъм+“ и Европейски корпус за солидарност, призовават от ИСС.  

Последвайте канала на

Мая Йорданова
893 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
Kris

2022.07.29 | 03:56

3
Тези млади хора с хуй да ги сочиш

2022.07.29 | 00:19

2
А ако са и черни джендъри още по добре.

2022.07.28 | 23:07

1
Искам да чукам тези граждани.

Добави коментар

Водещи новини