-
22 октомври 2015 13:02
- 2595
- 0
Ражда се "глокално гражданство" - това са мобилните хора, за които е характерен гражданския активизъм.
Това каза гл. ас. д-р Евелина Стайкова, координатор на Центъра за миграционни изследвания, по време на Националната конференция "Миграционни процеси и групови идентичности", организирана от Института за изследване на населението и човека към БАН, цитирана от БТА. Стайкова отбеляза, че процесите на глобализация, урбанизация, свободно движение поставят теорията за гражданственост в нов контекст. Тя обясни, че глокалното гражданство не е просто комбинация между глобално и локално гражданство, различава се и от другите описани в теорията форми като транснационално и космополитно гражданство например.
Акцентът е върху мобилността и гражданския активизъм, който е отделен от държавата и местните власти и идва от самите хора.
Сред процесите, които оказват влияние за формиране на тази нова форма на гражданственост, са урбанизацията и глобализацията. По-голямата част от хората вече живее в градовете, а глобалният град е все по-интернационализиран, коментира Стайкова и допълни, че градовете са много силен идентификационен фактор. Процесите на европейска интеграция също са спомогнали за раждането на този тип гражданство.
Носители на този тип гражданство - глокалното, са съвременните номади, коментира още изследователят. "Миграционният натиск към Балканите и тенденцията за поява на нови идентичности в България" беше темата на друг доклад - на гл.ас. Спас Ташев. Той постави въпроса за ролята на явлението миграционен натиск за появата на нови идентичности на миграционна основа в България и посочи, че може да се очаква засилване на миграционния натиск.
Форумът беше открит от директора на Института Антоанета Христова, която отбеляза, че миграционните процеси са поставили огромни предизвикателства пред политиците и пред изследователите. Според нея управлението на миграционните процеси не е основен фактор за решаване на демографските проблеми, но е един от основните и трябва да му бъде обърнато внимание.
В рамките на конференцията ще има повече от 20 доклада, като сред темите са трансграничната мобилност на работната сила в ЕС, вътрешната миграция в България, всекидневната трудова миграция, българските роми мигранти, нагласите на най-големите етнически общности в България спрямо имигранти.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
23 ноември 202406:03
Ръководителят на Европарламента се безпокои от евентуален възход на популистите в Германия
23 ноември 202406:13
Американски сенатор каза, че Доналд Тръмп би се изсмял на военните разходи на Канада
23 ноември 202406:07
Венецуелските власти ще разследват опозиционния лидер Мачадо за подкрепа за американски закон
23 ноември 202406:10
Израелската авиация нанесе нови удари по Бейрут, четирима души загинаха
23 ноември 202406:17
Днешните действия, свързани с благотворителност, носят фантастични резултати
23 ноември 202405:58
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31