Предлагат работилите само по трудов договор да не подават данъчна декларация

  • 31 октомври 2011 16:12

  • 921
  • 0
Предлагат работилите само по трудов договор да не подават данъчна декларация
©

Правителството одобри проект на промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) и го предлага за приемане от Народното събрание, съобщи пресслужбата на кабинета.

С проекта се предлага да бъдат освободени от задължение да подават годишна данъчна декларация лицата, които през годината са придобили само доходи от трудови правоотношения и не дължат допълнително данък или няма да ползват данъчни облекчения.

Създават се по-ясни правила за случаите и сроковете, в които работодателят е задължен да издава служебни бележки за доходите по трудови правоотношения, като се предвижда и санкция за некоректните работодатели.

Предвижда се промяна в реда за облагане на доходите от наем на имущество в режим на етажна собственост с форма на управление общо събрание на собствениците, когато платци на доходите са предприятия и самоосигуряващи се лица. Съгласно действащото законодателство тези доходи са облагаеми, но сегашният режим на облагане създава пречки, защото наемателите бяха задължени да издават служебни бележки и сметки за изплатени суми на всички собственици, получатели на дохода. С проекта се предлага да се въведе облагане с окончателен данък при платеца на дохода (наемателя), с което значително ще се облекчи режимът на деклариране и внасяне на данъка за този вид доходи. Платецът няма да има задължението да издава служебни бележки и сметки за изплатени суми, а физическите лица, получатели на дохода, няма да имат задължението да декларират този доход в годишната си данъчна декларация. Платецът на дохода ще удържа дължимия данък от наема, след което ще го превежда в бюджета.

Предлага се облекчаване на механизма за определяне на годишния данък чрез въвеждане на правилото данъчното задължение да се закръглява към всеки кръгъл лев, винаги в полза на данъкоплатеца. Целта е да се намалят разходите на данъкоплатците и приходната администрация за обслужване на минимални суми за внасяне или възстановяване.

Проектът въвежда задължително деклариране на доходи от разпореждане с финансови инструменти, които са необлагаеми, в годишен размер над 5000 лева. Това е мярка, насочена към ограничаване на злоупотребите със сделки с финансови инструменти с цел отклонение от данъчно облагане чрез неоснователното използване на този вид необлагаеми доходи като аргумент за доказване на имуществено състояние.

Предлага се също така отстъпката в размер на 5 на сто върху данъка за довнасяне по годишната данъчна декларация при по-ранно деклариране (до 10 февруари на следващата година) или при подаване на декларацията по електронен път и внасяне на данъка в

съответния срок, да се ползва само ако авансовият данък е внесен от лицата в срок. По този начин ще се премахне възможността лицата да ползват отстъпка, въпреки ненавременното внасяне на дължимия авансов данък.

За необлагаем доход ще се считат субсидиите, които се полагат на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, включително за

извършващите дейност като еднолични търговци, за производство на непреработена растителна и животинска продукция, които е трябвало да бъдат получени през 2009 г. (или предходни години), но не по тяхна вина са получени през 2011 г. или следващи години.

С проекта се правят и предложения за промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, свързани със синхронизиране на нормите, които изискват подаване на годишен отчет за дейността вместо годишен финансов отчет.

Последвайте канала на

921 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини