Българи изкупуват имоти в Лас Вегас

  • 29 август 2011 06:17

  • 2769
  • 6
Българи изкупуват имоти в Лас Вегас
© Guliver / Getty Images

Българи решиха да печелят от Лас Вегас, но не като играят хазарт, а с инвестиции в недвижими имоти.

Оказва се, че в момента цените на имотите в САЩ, и по-специално във Вегас, са изключително атрактивни и дори, в много случаи по-ниски от българските, съобщава Стандартнюз.

Освен с изгодни оферти брокерски агенции примамват българските инвеститори, като предлагат гарантиран наем след покупката на апартамент или къща. Т.е. купувачите ще могат да си възстановят част от инвестицията още в рамките на следващия месец.

Справка показа, че имоти масово се разпродават във всички квартали на Лас Вегас, като всеки купувач може да си избира дали да закупи дом близо до голф игрище, аквапарк, тенис кортове или планински резерват. Над хиляда нашенци са проявили интерес към подобни имоти.

Обявите в различни агенции за недвижими имоти показват, че на тезгяха са изкарани от малки апартаменти до луксозни имения в Лас Вегас. Така например тристаен апартамент с две бани и гараж се предлага на цени от 90 хил. до 300 хил. долара.

Интересното е, че за четиристаен апартамент в луксозна кооперация цените почти не се повишават и една от най-атрактивните оферти е за дом с четири спални, три бани и гараж за 97 хил. долара.

В същото време зад тези цени рядко се крият непогасени ипотеки. Обяснението в американски сайт е, че голяма част от тези луксозни имоти са били купувани от предприемачи преди кризата - 2006-2007 г., след което бизнесът им е бил силно ударен от икономическия и финансов срив.

Сега те прибягват и до последните начини да си набавят пари в брой. Така се стига до масово разпродаване на луксозни вили на бивши богаташи. Сред другите интересни примери на разпродажби са къщите, подобни на извадени от сериала "Кварталът на богатите".

За къщи с пет спални, три бани и два гаража цените варират от 140 хил. до 260 хил. долара. Къща с четири спални, три бани и три гаража пък се предлага за 231 хил. долара. За три спални, две бани и два гаража офертите се смъкват до 139 хил. долара, като почти всички са ново строителство - след 2004 г. За онези пък, които в кризата са заделили достатъчно средства в банките, най-голям интерес биха представлявали именията в самия Лас Вегас.

Всички извадени за продан имения по нищо не отстъпват на това на Хю Хефнър и се предлагат на цени от 400 хил. до над 1 млн. долара. Така например имение на мечтите в Лас Вегас с пет спални, пет бани и три гаража, без да се броят допълнителните четири стаи за гости и трапезария, се продава да 689 хил. долара.

Към информацията за имотите се обяснява и на какъв наем може да разчита новият собственик. Така всеки бързо и лесно може да изчисли каква възвръщаемост и за какъв период може да постигне от своята инвестиция. Ако вземете имение от 1220 кв.м или 443 кв.м чиста жилищна площ, то цената му е 470 хил. евро. В същото време предлаганият гарантиран наем за имота е 3 хил. евро на месец. За тристаен апартамент от 90 квадрата пък с цена 55 хил. евро предлаганият наем е 600 евро за месец. За двуетажна къща със 195 кв.м жилищна площ за 113 хил. евро наемът е от около хиляда евро на месец. За сравнение една къща в Панчарево например се предлага за около 40 хиляди евро.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
2769 6

Свързани новини

Коментари 6

Добави коментар
С.

2011.11.23 | 20:52

6
Купуването на къща в САЩ е най-голямата глупост. Първо, законите стимулират построяването на къщи тип "палатка от дървени клечки". Второ, много е скъпо да строиш монолитна къща. Не си изгоден нито за поддръжка, нито за застраховка. Трето, това че си собственик на една къща не те прави собственик на земята в повечето случаи. Четвърто, добре ще взимаш наем, ама първо трябва да намериш кой ще ти го плаща. Пето, всеки месец се плащат данъци за къща, разни такси за детски градини и училища (без да имаш деца). Вноската ми за къщата беше грубо 1000 долара на месец при цена от 160.000 долара. Заедно с всички данъци, такси и пр. вноската ми често надвишаваше 2.000 долара. Накрая, когато ми се наложи да си замина, я продавах почти една година. Обещаваната при покупката възвращаемост при евентуална бъдеща продажба от минимум 25.000 долара се оказа фарс. Не че съм вярвал... Сега се сещам колко често се налагаше да се викат хора за разните му там термити и буби. Скъпо удоволствие е в САЩ да поддържаш къща. Особено в топлите щати.
SL

2011.08.29 | 19:02

2
C. - Цялия ти коментар е пълен с фактологични грешки и безмислици. ПЪРВО - Когато си купуваш "палатка от дървени клечки" се прави home inspection, за да нямаш буби и термити. ВТОРО - колко къщи в България има останали в състояние за живеене от 1610 година? Защото там все още има доста ;) ТРЕТО - Всяка къща в US e със статут FEE SIMPLE, което те прави СОБСТВЕНИК НА ЗЕМЯТА. ЧЕТВЪРТО - Ако си си купил къща за 160К последните 5-6 години в топлите щатите (където данъците са доста ниски) и си плащал 1К на месец, значи си имал лош кредит, защото лихвата ти е била около 7%, и НЯМА НИТО ЕДИН ВАРИАНТ да си плащал още 1К за данъци и такси. Както данъците в БГ отиват за училища, така и в US училищата се издържат от данъци и държавни помощи. По-скъпите квартали са с по-високи данъци, защото училищата са по-добри ТОВА ВИНАГИ Е БИЛО ФАКТ ДВИЩЕЩО ЦЕНИТЕ НА ИМОТИТЕ И ПРОЦЕНТЪТ НА ДАНЪЦИТЕ. Относно това, колко си щял да спечелиш в момент на криза ако си купил така или иначе надценен имот - няма смисъл да го коментирам. За да се спечели, трябва да си купил нещо ПОД себестойност, а не на ръба, защото имаш разходи по продажбата и НЯМА как да си на печалба. Радвам се, че си се прибрал в БГ, с това мислене, няма какво да правиш където и да е в чужбина. И ВИНАГИ, абсолютно ВИНАГИ една правилна инвестиция в недвижим имот е много по-добра от всеки вид друга инвестиция. Само трябва да се мисли.

2011.08.30 | 12:44

5
"дом с четири спални, три бани и гараж за 97 хил. долара" в готин град в развиваща се страна vs тристайна панелка + гараж на почти същата цена в уникално долна столица с кухи граждани в пропадаща държава от третия свят a.k.a. България... кое ли си струва повече? О, да не споменавам, че минималната работна заплата, която се получава тук за месец, там може да се изкара за ~ два дни с миене на прозорци. :D
С.

2011.08.29 | 19:02

1
И какво като направиш проверка за термити? Констатираш, че има, третираш и доживот си се отървал от тях ли? Стига глупости, моля. Примерът ти за 400 годишни български къщи е просто абсурден. Искам да ти кажа, че всеки един монолитен дом е в пъти по-приятен за живеене от клечки за зъби с гипсокартон от двете страни. По тази причина като наближи торнадо и всичко живо се юрва по магистралите да се спасява, а след като се върне - кварталът равен със земята. Но пък това има своите положителни страни - има работа за всички, годишно се претакват една камара милиарди от грешни застраховки. С две думи - бизнес винаги има. От лоши кредити съм се опазил. Изглежда ти се струва невероятно останалите 1000 долара да са застраховки, данъци, такси. Нека не забравяме, че всеки щат по същество си е една отделна държава и като ми пишеш такива неща с единствената цел да ме изкараш некадърен тъпоглавец не правиш нищо, освен да злепоставяш самия себе си. Дали си в състояние да направиш пари от препродажбата на една къща - не знам, просто съм наясно със себе си, че при следващото ходене ще си наема прекрасен тристаен апартамент в комплекс с басейн, паркинг, зеленина и тишина в практически абсолютния център за 850-900 долара с всички платени сметки... Както и да е. Беше ми приятно да разбера колко малко знам след 17 години престой. Благодаря. Хубав и ползотворен ден където и да сте.
SL

2011.08.30 | 12:44

4
Проверката за термити се прави ПРЕДИ да си купиш къщата и ако има - не си я купуваш :) Относно 400 годишните къщи, имах предвид, че има 400 годишни "палатки от дървени клечки", но не съм чула да има оцелели от 400 годишните "качествени монолитни" български къщи. Предполагам, че след 17 години престой, правене на пари на гърба на "гадните американски капиталисти" и липса на всякакво желание за интеграция и разбиране на живота в Щатите, сега си живееш щастливо в монолитно жилище, на разбит път с ниски данъци и некачествено образование. След като за толкова време в US нищо не си разбрал, едва ли има смисъл да ти обяснявам къде грешиш в изказванията си. Така че, в сезона на салатата от розови домати и студената ракия, само мога да ти кажа "Наздраве"!
SL

2011.08.30 | 12:44

3
Проверката за термити се прави ПРЕДИ да си купиш къщата и ако има - не си я купуваш :) Относно 400 годишните къщи, имах предвид, че има 400 годишни "палатки от дървени клечки", но не съм чула да има оцелели от 400 годишните "качествени монолитни" български къщи. Предполагам, че след 17 години престой, правене на пари на гърба на "гадните американски капиталисти" и липса на всякакво желание за интеграция и разбиране на живота в Щатите, сега си живееш щастливо в монолитно жилище, на разбит път с ниски данъци и некачествено образование. След като за толкова време в US нищо не си разбрал, едва ли има смисъл да ти обяснявам къде грешиш в изказванията си. Така че, в сезона на салатата от розови домати и студената ракия, само мога да ти кажа "Наздраве"!

Добави коментар

Водещи новини