Гражданско сдружение иска да инициира дебат за промени в Конституцията

  • 02 януари 2014 13:40

  • 909
  • 1
Гражданско сдружение иска да инициира дебат за промени в Конституцията
©

Неясният преход в България се дължи на Конституцията. Ние от "Граждани за устойчиво развитие и управление" и инициатива "Граждани за София" ще инициираме дебат с експерти, за да бъдат направени промени в Конституцията, които да гарантират участието на гражданите в управлението на страната и просперитета на България.

Това каза на пресконференция арх. Димитър Димитров, предаде репортер на Novini.bg. Имаме идея да се променят много неща. Примерно в чл. 1 ал. 3, който гласи "Никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет", нашето предложение е да отпадне "политическа партия", каза още Димитров. Той даде и други примери като чл. 8, в който пише, че държавната власт се разделя на законодателна, изпълнителна и съдебна. Архитектът предлага чл. 8 да се промени и да гласи "Държавната власт се разделя на контролна, законодателна и изпълнителна". Димитров намекна и за промени във вероизповеданията, като според него от Конституцията трябва да отпадне алинеята, според която източноправославното вероизповедание е традиционна религия в България. Религиозните институции трябва да станат отделни от държавата, допълни Димитров.

Създаването на двустепенен парламент, в който депутати да бъдат кметовете на общините, граждани и експерти като част от нов обществен ред, продължи архитектът. Според него трябва да се променят принципите на управление на държавата, която трябвало да стане президентско-парламентарна република. Ролята на президента Димитров вижда в съхраняването на баланса в отношенията между местните общности и интересите на държавата. Имотите на всички министерства да бъдат предоставени на общините, тъй като столицата например притежавала едва 3 процента от фондовете на държавата, въпреки че, е с над 1 милион жители, поиска Димитров.  Той предлага местните общински съвети да се избират от гражданите, тъй като сега съветите не защитавали интересите на хората. Архитектът за пореден път критикува управлението на столицата и посочи, че 61 души общински съветници не могат да представляват толкова голям град. Димитров се обяви още за създаването на буферна балканска общност в рамките на ЕС, така че в тази част на Европа да постъпват повече евросредства.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
909 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Димитър Георгиев

2014.01.02 | 22:48

1
Честито другари ,другарки и вся осталная сволоч! Столетницата роди седмачетата,,"Граждани за устойчиво развитие и управление" и "Граждани за София" !

Добави коментар

Водещи новини