Козлодуй след затварянето на реакторите в АЕЦ

  • 27 януари 2013 16:26

  • 1217
  • 0
Козлодуй след затварянето на реакторите в АЕЦ
©

Само 450 атомни енергетици са останали от персонала на затворените четири малки реактора в АЕЦ "Козлодуй", където преди години работеха над 1600 души. Прогнозите са, че и останалите специалисти ще се разпилеят и ще бъдат изгубени за българската ядрена енергетика, ако не се изгради 7 блок на централата. Икономическите загуби се оказаха верижна реакция, която докара до фалит и десетки малки фирми в региона, предаде БНТ.

Главният инженер на закритите 3 и 4 блок Рашо Първанов има 33 години стаж. Сега той и колегите му са изправени пред труден избор. Дали да отидат на борсата, или да се преквалифицират от енергетици в ликвидатори на спрените реактори.

И ме притеснява, че идва моментът, когато ще усетим липсата на квалифицирани кадри. Млади хора има, но нямат опит. На процеса по извеждане, един от основните му проблеми ще е липсата на квалифицирани кадри, смята Първанов.

В момента на малките блокове се работи по над 20 проекта за извеждане от експлоатация за стотици милиони лева, пари от ЕС. Заплатите на енергетиците също са от Европа. Но и това не може да компенсира загубите от затворените блокове за централата и общината.

Кметът Румен Маноев пресмята, че след закриването безработицата в Козлодуй е скочила с 50 на сто.

С намаляване на заетите, с намаляване на ремонтните дейности, с намаляване на нуждите от поддръжка на 1 до 4 блок, реално беше намалена като цяло сумата, която по косвени канали се получаваше в община Козлодуй, коментира Маноев.

За хората от Козлодуй това е вторият референдум на тема ядрена енергетика, след като през 2007 г. гласуваха в местно допитване дали тук да се изгражда хранилище за радиоактивните отпадъци.

Последвайте канала на

1217 0

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини