-
03 декември 2012 17:16
- 4752
- 0
Установяване на местата с оцелели вековни гори и тяхното картиране е една от първите важни акции в голямата Кампания за спасяване на вековните гори в България. Инициатор е Световният фонд за опазване на живата природа (WWF) и стартира официално този вторник с кръгла маса на тема "Бъдещето на вековните гори в България".
"Осинови гора" е друга акция от кампанията на WWF, която има за цел да осигури финансова компенсация на частни собственици, които не желаят да изсичат вековните си гори. Предвидени са и законодателни, и образователни дейности за следващата една година, които да предизвикат обществена дискусия, свързана с управлението и опазването на вековните гори, пише dnevnik.bg.
Същинските вековни гори са онези, които са се развивали над сто години без човешка намеса. В България такива гори са запазени предимно в резерватите, в националните паркове и в по-недостъпните високопланински райони и вододайни зони на Родопите, Стара планина, Рила, Пирин и Странджа.
Това са последните кътчета дива природа, където могат да се наблюдават всички фази от развитието на естествените гори – зараждане на младата гора, борба за оцеляване на зрелите дървета и бавно отмиране на най-старите от тях.
Старите нестопанисвани гори съхраняват богато биологично разнообразие. Те са дом на над половината от горските видове заради характерните за тях микроместообитания, свързани с разнообразна структура на дървостоя, големия обем мъртви и стари дървета и процесите, свързани с тяхното развитие.
Опазването на подобни редки и ценни местообитания може да се постигне с природосъобразно стопанисване на горите и с отделяне на определени участъци извън стопанско ползване.
Значението на вековните гори е всепризнато. Горската площ в Европа и България се увеличава. В същото време има голямо опасност от интензивно изсичане на старите, нестопанисвани гори извън строго защитените територии.
У нас вековните гори извън резерватите и националните паркове са само 2% от всички български гори. Половината от тях са в процес на изсичане или са предвидени за изсичане и превръщане в стопанисвани през следващото десетилетие.
Заплаха за вековните гори са и нарастващите държавни инвестиции в изграждането на нови горски пътища с цел "усвояването" на стари и нестопанисвани гори в недостъпните високопланински басейни.
Последвайте канала на
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
"Продължаваме Промяната" иска срещата с ГЕРБ да е пред медиите
23 ноември 202417:52
Асен Василев изброи на ГЕРБ условията, при които могат да започнат каквито и да било разговори
23 ноември 202417:46
Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена
23 ноември 202420:06
Румен Христов, ГЕРБ-СДС: Засега държим Бойко Борисов да бъде премиер
23 ноември 202418:11
Киселова: Мандат на ГЕРБ с кандидат за премиер г-н Борисов не е приемлив за "БСП-Обединена левица"
23 ноември 202418:46
Павела Митова, ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер
23 ноември 202418:07
Тодор Тагарев: Няма как тази война да стигне до приемлив изход, ако Западът не помогне на Украйна по-съществено
23 ноември 202419:39
Колко ще ни струва отоплението тази зима? Най-скъпо е на ток
23 ноември 202421:10
Рибата в Черно море изчезва
23 ноември 202419:21