-
11 юни 2020 14:08
- 516
- 0
Синдикатът "Образование" към КТ "Подкрепа" е генератор и поддръжник на идеята за обучение в електронна среда, обект на промяна в Закона за предучилищното и училищното образование /ЗПУО/. Промените ще дадат възможност за онлайн обучение при грипни ваканции, при форми на обучение извън редовната и интегрираното електронно обучение в присъствения учебен процес, се посочва в позиция от Синдиката "Образование", с председател д-р Юлиян Петров .
В нея се казва, че разразилият се национален дебат е учудващ, защото всички тези възможности са известни и използвани от десетилетия във водещите образователни системи. Може би съвместяването на редовна и електронна форма е новата визия на образователната система, като съотношението между двете форми е в основата на утвърдената за Европа политика за обучение в електронна среда. И в унисон с дебата можем да направим един първичен анализ на дистанционното обучение в училище, обучение, което е на финалната права.
Положителните страни на този, неприлаган досега учебен процес, са, че обхватът на учениците беше съизмерим с редовния. Интересът към тази форма беше впечатляваща от гимназиалния етап. Въпреки липсата на единна платформа, българските училища се интегрираха в тази иновация и направиха възможно успешното завършване на учебната година и провеждането на матури и външни оценявания, заявяват от учителския синдикат.
Според него голямата полза от дистанционния и единствено възможен учебен процес беше подобряването на партнирането между учители и родители. В резултат на това социологическите агенции отчетоха висок рейтинг на учителите, втори след лекарите. Бихме добавили смело и отличен рейтинг за българските родители, които бяха в "кухнята" на дистанционните образователни иновации и партнираха с непознат досега ентусиазъм.
Голям недостатък в организацията беше липсата на оценки в първия етап от дистанционния процес. "Още по-демотивиращ елемент беше забраната от МОН за писане на отсъствия. Тази свобода лиши от мотивация хиляди ученици и те не участваха ефективно в работата на класовете. Но това е задължаващо към законотворците - да ситуират регламент за електронно обучение - писане на отсъствия и включени видеокамери.
За да бъде пълна картината, трябва да добавим необходимостта от дигиталните електронни ресурси - като лаптоп за всеки учител, домашен интернет за учители и таблети за учениците", коментират от синдиката. И отбелязват, че "с поглед към по-доброто образование, не трябва да се страхуваме от новите възможности на електронното обучение".
В своята позиция от Синдиката "Образование" посочват, че след година за някои образователни институции - тези до 20 процента за електронно дистанционно обучение, биха били недостатъчни, но пък други биха били по-консервативни. Много от разказвателните предмети биха могли да преминат електронно, биха могли да се включват и именити преподаватели. Защо да не се учи китайски език чрез интернет мост със съученици от Ухан?
Но днес въпросът дали да прибавяме нови възможности в съвременния учебен процес не е актуален, а Синдикатът "Образование" ще предложи допълнителни плащания за учители и директори, използвайки възможностите на електронното обучение.
Последвайте канала на
Свързани новини
Проф. Сергей Игнатов постави оценка на дистанционното обучение
21 май 202008:48
Красимир Вълчев: Близо 90% са се включили в дистанционното обучение, другите нямат и книги
29 март 202018:59
Събират стара техника в помощ на дистанционното обучение на деца от социално слаби семейства
29 март 202017:28
За учителите или учениците е по-трудно дистанционното обучение?
25 март 202010:49
Учител по математика разкри подробности за дистанционното обучение
19 март 202009:46
Вълчев поясни какво е отношението към дистанционното обучение
17 март 202008:22
Вижте новите дати за ваканции на учениците
25 февруари 202116:37
Осигуряват 250 000 таблета и 74 000 лаптопа за онлайн обучение в Румъния
06 август 202012:26
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Москва има готовност отново да изстреля хиперзвукова ракета
22 ноември 202418:12
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
На 23 ноември празнуват три любими български имена
22 ноември 202418:03