Красимир Вълчев: Трябва да инвестираме в млади преподаватели във висшите училища

  • 26 март 2019 17:32

  • 595
  • 4
Красимир Вълчев: Трябва да инвестираме в млади преподаватели във висшите училища
© Булфото (архив)

За да поддържаме мрежата от висши училища и да имаме добро образование, трябва да инвестираме в млади преподаватели във висшите учебни заведения. По Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж" ще започне национална програма, с която ще се стимулират университетите да разработят политики за развитие на преподавателите си.

Това заяви министърът на образованието и науката Красимир ВълчевКрасимир Вълчев Красимир Вълчев е министър на образованието и науката. Роден е на 9 юни 1975 г. От септември 2009 на заключителната среща по проекта "Иновативни инструменти за подобряване уменията на преподавателите във висшите училища за повишаване качеството на висшето образование в България" /BGTITHE/ по програмата "Еразъм +", съобщи пресцентърът на МОН. Министър Вълчев е допълнил, че темата за развитието на преподавателите във висшите училища е от изключително значение за обществото, защото в следващите години се очаква да има недостиг на специалисти в различни области, включително и на преподаватели. "Трябва да фокусираме политиките си върху развитието на необходимите умения у преподавателите, за да бъдат по-подготвени", е заявил министър Вълчев.

Той е посочил, че е необходимо да има и вътрешни политики в самите университети за квалификация и насърчаване на добрите преподаватели. Те от своя страна трябва да използват иновативни подходи, с които да мотивират студентите да развиват най-важното умение за учене през целия живот и да ги провокират да развиват творческите си умения.

В рамките на форума са били обсъдени новите цели на Европейското пространство за висше образование и резултатите, постигнати по проекта BGTITHE. В срещата са участвали ректори на университети, преподаватели, студенти и експерти в областта на образованието.

Проектът BGTITHE се изпълнява от екип експерти от Министерството на образованието и науката в партньорство с експерти от Центъра за развитие на човешките ресурси и петима национални болонски експерти. В рамките на проекта е направен анализ на използването на иновативни методи на преподаване в България. Успешните практики в преподаването и ученето са обобщени и разпространени сред висшите училища.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
595 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2019.03.26 | 17:46

1

ДЕКОМУНИЗАЦИЯ НА НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ, ВСИЧКИ ЧЕРВЕНИ ПЕНСИОНЕРИ В ПЕНСИЯ И ВЪН ОТ НАУЧНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ И УЧИЛИЩАТА.

асд

2019.03.26 | 17:49

2

джендър образование ще прави. бесило за тоя

2019.03.26 | 18:14

3

ИЗГОНВАНЕ НА ВСИЧКО КОМУНИСТИЧЕСКО ОТ НАУКАТА

аз

2019.03.26 | 18:16

4

Г-н МИНИСТЪР!!! Всичко това е тотално похвално! Но, докато "корифеите", които смятат че диктуват "все и вся" във висшето образование, все още са окупирали тотално позициите си, едва ли идеите Ви ще се осъществят. "Новото мислене идва след като носителите на старото такова отстъпят (умрат е по-грозната дума). В този аспект - нещо за преференциите за хабилитираните преподаватели, де са на над-свръх-пенсионна възраст? Просто - търся начин да наместя знаещите, можещите, способните, които ще да ги заместят. Ама, ако ги назначавате на мин раб зап - дори и тези, които са обзети от бурна обич и живеят с това, което правят - смешно е

Добави коментар

Водещи новини