МОН дава 2 милиона лева за международни експерти

  • 26 септември 2016 12:39

  • 1563
  • 4
МОН дава 2 милиона лева за международни експерти
© МОН

Министерството на образованието и науката обяви обществена поръчка за избор на оценители на проектите за изграждане на центрове за върхови постижения и за компетентност по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Прогнозната стойност на поръчката е 2 042 600 лева без ДДС и ще бъде финансирана по приоритетна ос 4 „Техническа помощ“ на оперативната програма. Целта е да се осигурят качествени международни оценители, които ще отсеят проекти за създаването на устойчиви центрове.

Зам.-министърът на образованието и науката Красимир Киряков обясни, че критериите са високи, за да се гарантира инвестицията от 350 млн. лева по програмата в работещи научни центрове.

Иван Модев, директор на Главна дирекция „Структурни фондове и международни образователни програми“ в МОН, посочи, че са необходими са експерти в направленията: Мехатроника и чисти технологии; Информатика и информационни и комуникационни технологии; Индустрии за здравословен живот и био-технологии и Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии. Кандидатите ще бъдат оценявани според научната експертиза на експертите в екипите и опита им за оценяване на проекти,

Кандидатите трябва да имат реализиран минимален общ оборот през последните две приключили финансови години в размер на 3 000 000 лв. и реализиран оборот от 2 000 000 лв. В последните три години участниците трябва да са изпълнили най-малко две услуги с идентичен или сходен предмет с този на поръчката. Участникът би трябвало да разполага с екип, който включва минимум: координатор на екипа - трябва да има висше образование (магистърска степен или еквивалент) с минимум петгодишен опит, свързан с управлението на проекти; участие като ръководител екип в минимум един договор с предмет, сходен с този на сегашната процедура. Необходимо е в екипа да има експерти в областта на техническите науки, естествени науки, математика и информатика, селскостопански науки, хуманитарни и обществени науки. Всеки трябва да има диплома за висше образование в научната област, за която е предложен, минимум 10 години професионален опит, както и да владее отлично английски език.

"Допълнително условие е експертите да са поне от 5 различни държави, за да се предотврати прилагането на неуспешни модели на оценяване и да се гарантира независима оценка", обясни Киряков.

За 5 години назад експертите не трябва да са имали договор, както и съвместни публикации с научните организации или учени, за които знаят, че са кандидати и партньори в проекти, които ще оценяват. Изискване към участниците е да разполагат и с допълнителни експерти – най-малко 8 финансисти и 8 строителни инженери, които да имат най–малко 10 години професионален опит и да владеят отлично английски език.
 

Последвайте канала на

Борислава Бибиновска
1563 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
не син

2016.09.26 | 15:20

4
Защо направо не напишат: " Единствено условие - кандидатите да са американци, в краен случай - брюкЗелци" !

2016.09.26 | 15:20

3
ооооох няма край това крадене, другари спрете се

2016.09.26 | 15:20

2
Нека позная ,експертите ще са по специалността :"Как да пасем " и ще са крави !

2016.09.26 | 14:18

1
Ауууууу, какви разходи, тъкмо ще стигнат за увеличаване пенсиите на учителите!!!!!!!!!!!!!!

Добави коментар

Водещи новини