До 2018 г. 60% от субсидиите вече ще са за качеството на висшето образование (видео)

  • 11 май 2015 10:55

  • 2638
  • 2
До 2018 г. 60% от субсидиите вече ще са за качеството на висшето образование (видео)
©

Част от проблемите на висшето образование се виждат от рейтинговата система на висшите училища. Основният проблем е свързан със системата на финансиране, който сега е според броя на студентите. Идеята ни е да се подобри качеството на образованието на студентите и по-доброто им реализиране след това. Това каза зам.-министърът на образованието проф. Николай ДенковНиколай ДенковНиколай Денков е служебен министър на образованието и науката в кабинета на Огнян Герджиков. С по време на пресконференция на МОН, по повод предлаганите промени в Закона за висше образование.

Целият комплекс от проблеми не може да се реши само от МОН. Затова си сътрудничим с Министерствата на труда и социалната политика и икономиката, както и работодателски организации, посочи той.

Също така броят на обучаваните студенти вече да не е доминиращ фактор за финансирането на университетите. 60% от държавните субсидии вече ще са за качеството на образованието, което ще се мери чрез системата на университетските рейтинги и реализацията на студентите. "Предвиждаме до 2018 г. финансирането за качеството на образование и реализация да бъде 50% от общата субсидия на учебното заведение, а по-нататък и до 60%", обяви Денков.

Зам.-министърът отбеляза, че през последните години броят на специалностите се увеличи двойно. Голяма част от университетите разкриха нетипични специалности, с които да привличат студенти.

Стратегията за висшето образование предвижда ненужните специалности в университетите няма да получават бюджетна субсидия, а ще се финансират приоритетно специалности, от които бизнесът и държавата имат нужда, предвижда стратегията. За целта ще се правят анализи и прогнози във взаимодействие с работодателите и синдикатите от какви кадри има нужда и на тази база ще се планира план-приемът на университетите за всяка учебна година.

Предвижда се да се разшири ролята на външното финансиране във висшето образование чрез привличане на частни инвестиции, донорство и усвояване на европейските програми.

Като стратегически цели е заложено през 2020 година най-малко 40% да са завършилите висше образование във възрастовата група на 30-34 годишните, да се намали с 60% младежката безработица, както и български висши училища да намерят място сред първите 100 в европейската класация на университетите.

Проф. Денков обяви, че през следващите месеци очакваме в страната ни да дойде група от ЕК, която да анализира и оцени системата ни.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
2638 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2015.05.11 | 19:31

2
60% за образованието а? Ами ние пчеларите, животновъдите, малкия бизнес да мрем нали?!?!? Пак ще откраднете парите мамнцето ви мръсна крадлива! Ей, не мирасахте докато не я съсипахте тая прекрасна държава!

2015.05.11 | 13:38

1
пак ще чакаме група от ЕК да ни диктува какво да правим ...ами като сте малоумници...

Добави коментар

Свързани видеа

Водещи новини