-
29 ноември 2012 17:24
- 1467
- 0
За 76% от ключовите длъжности в българските компании се изисква висше или професионално образование. От тях над една трета са отредени за хора с магистърска степен, а за такива с бакалавърска - 41%. Останалите 24% са за специалисти, завършили професионална гимназия.
Това показват проучвания на Българската стопанска камара (БСК), разработени в рамките на проекта по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" за определяне на професионалните стандарти в 17 сектора, предаде "Дневник". Предвидено е до края на 2014 г. по проекта вече да са разработени общо 600 такива професионални модели за общо 50 професии и специалности.
БСК изрази тревога, че въпреки нуждите на българския бизнес, отливът на кандидати за обучение в професионалните гимназии в страната ни продължава да расте и по-този начин да продължава да се увеличава пропастта между образование и пазар на труда.
Тенденцията е валидна и за Европа. До 2020 г. висшистите в трудоспособна възраст в Европа трябва да са надскочили 40%, за да може да се откликне на икономиката. По наблюденията на БСК, "България и сега, и тогава ще изостава от този показател". Прогнозата за страната ни е висшистите през 2020 г. да достигнат 34%, а към момента са едва 23% от всички българи в работоспособна възраст.
Неотдавнашно международно проучване на анализаторската компания "McKinsey" потвърди, че недостигът на високо квалифицирани хора ще бъде една от най-силните и проблемни тенденции на пазара на труда през следващото десетилетие. През 2020 г. работодателите ще имат нужда от 18 млн. повече служители с висше образование, отколкото ще има реално на пазара на труда. Най-силно недостигът ще се усети в Южна Европа.
Заедно с това ще има бум на хората с ниска и средна квалификация в трудоспособна възраст. Това е синоним на засилваща се безработица, намаляващи възнаграждения и остър дефицит за хора с високо образование, коментират от БСК.
Изследване на Европейския център за развитие на професионалното обучение (CEDEFOP) пък прогнозира, че дори да се навакса броят на подготвените кадри, с развитието на технологиите "жизненият цикъл" на професиите ще се засили. Това означава, че например сега завършващите ядрени инженери ще изостанат от тенденциите в тази специалност само за осем години, ако не полагат усилия да се информират. При инженерите в електрониката и автоматизацията срокът е около седем години, при IT специалистите - четири години, при юристите - шест, и т.н.
Така че освен всичко друго трябва, да се оцени значението на продължаващото обучение и ученето през целия живот, а, за съжаление, в България тази система е твърде остаряла, казват от БСК.
Една от целите на техния проект е да се създаде информационна основа за развитие на политиката на пазара на труда и в тази посока, както и да се насърчи професионалното образование и обучение, да се формират обективни опори на професионалното ориентиране за младежите. БСК предлага с налагането на тези стандарти да се приеме специален закон и да се създаде Национален съвет за умения и компетенции (НСУК), в който да си сътрудничат бизнесът и държавата.
Последвайте канала на
Свързани новини
Левски се завърна на победния път срещу Локомотив (София)
Барселона се срина на "Балайдос" за пет минути въпреки аванс от два гола
Манчестър Сити бе сгазен от Тотнъм на “Етихад” за петата си поредна загуба и даде шанс на Ливърпул да се откъсне
Милан и Ювентус изиграха скучен мач и зарадваха отборите пред себе си
Генчев коментира слуховете за Уелтон, наставникът на "сините" обяви върху какво трябва да наблегне отборът
Ботев (Пд) се завърна на "Колежа" с победа
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
"Продължаваме Промяната" иска срещата с ГЕРБ да е пред медиите
23 ноември 202417:52
Асен Василев изброи на ГЕРБ условията, при които могат да започнат каквито и да било разговори
23 ноември 202417:46
Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена
23 ноември 202420:06
Румен Христов, ГЕРБ-СДС: Засега държим Бойко Борисов да бъде премиер
23 ноември 202418:11
Киселова: Мандат на ГЕРБ с кандидат за премиер г-н Борисов не е приемлив за "БСП-Обединена левица"
23 ноември 202418:46
Павела Митова, ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер
23 ноември 202418:07
Тодор Тагарев: Няма как тази война да стигне до приемлив изход, ако Западът не помогне на Украйна по-съществено
23 ноември 202419:39
Колко ще ни струва отоплението тази зима? Най-скъпо е на ток
23 ноември 202421:10
Рибата в Черно море изчезва
23 ноември 202419:21