Отровиха четири черни лешояда край село Тича

  • 14 март 2022 22:45

  • 2693
  • 3
Отровиха четири черни лешояда край село Тича
© pixabay
Слушай новината Слушай новината

Четири черни лешояда са отровени край с.Тича, община Котел, съобщиха от "Зелени Балкани".  Сред тях е и първото отгледано в дивата природа малко, след като десетилетия преди това видът се числеше като изчезнал в Червената книга. 

От организацията уточняват, че днес, след получаване на обезпокоителни данни от сателитните предаватели, с които птиците са екипирани, колегите им от Фонда за дивата флора и фауна са открили в района на с. Тича телата на четирите картала, един обикновен мишелов и две овчарски кучета, от които са се хранели птиците. Твърде вероятно кучетата са били отровени и изхвърлени, а лешоядите са ги намерили и са се отровили по хранителната верига, предполагат природозащитниците.

Черен лешояд е бил намерен отровен в района на Крумовград

Районното управление на полицията в Котел образува предварително разследване по случая, а Окръжна прокуратура - Сливен, РИОСВ - Стара Загора, БАБХ - Сливен и Югоизточно държавно предприятие - Сливен предприеха законово предвидените действия съобразно своите компетенции, информират от "Зелени Балкани" и благодарят за бързата реакция, както и за бързата реакция на дежурния от 112, допълва БТА.

Те припомнят, че три от лешоядите са дарени от правителството на Екстремадура, Кралство Испания, с идеята за възстановяване на българската популация. М5 – с име Враца, пристига от Испания през 2019 г. и е освободен в природен парк „Врачански Балкан“ през 2020 г. Х1 – Българ, пристига от Испания през 2020 г., освободен е  в природен парк „Сините камъни“ през 2021 г., а  L1 – Бай Иван, пристига от Испания през 2020 г. и е освободен в ПП „Сините камъни“ през 2021 г.  А четвъртият е BE1  или  Мичев - Боев, излюпен на 19 май 2021 г.  на територията на Котленската планина и наричан от природозащитниците  "нашето дете", чакано 30 години.

Отровите за един миг погубват безценни животни и труда на толкова много хора в България и чужбина, отдали се на идеята за възстановяването на вида, предупреждават от "Зелени Балкани".

Оттам припомнят, че черният лешояд е консервационно значим вид, поставен е под защита със Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), от 2002 г. Видът е включен в Червената книга на България, както и в Приложение No 3 към чл. 37 от ЗБР като защитен вид и в Приложение No 2 към чл.6, ал.1, т.2 и т.3 от ЗБР, като вид, изискващ обявяване на зони за защита на местообитания, чрез мрежата Натура 2000.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
2693 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
Язе питам:

2022.03.15 | 08:23

3
Я всички животнозащитници кажете: какво направихте да защитите зоопарка в Киев и Харков? Събрахте ли храна за бедстващите животни? А за тамошните бездомни кучета помислихте ли - там всяка минута е Нова година във заря. Нали изрУди? Айде всичките бегайте у лево сега!

2022.03.15 | 05:25

2
Болни мозъци...
Реалист

2022.03.15 | 00:32

1
Подчовеците не заслужават природа.

Добави коментар

Водещи новини