Лъчезар Борисов (ГЕРБ): НСИ и Евростат разбиха на пух и прах някои предизборни опорки

  • 08 септември 2022 14:51

  • 3710
  • 4
Лъчезар Борисов (ГЕРБ): НСИ и Евростат разбиха на пух и прах някои предизборни опорки
© Булфото (архив)

НСИ и Евростат разбиха на пух и прах някои предизборни опорки, съобщи във фейсбук Лъчезар БорисовЛъчезар БорисовЛъчезар Борисов е роден през 1978 г. в гр. Самоков. Завършва с отличие гимназия „Константин от ГЕРБ-СДССДССъюзът на демократичните сили (СДС) е българска дясна политическа партия, наследник на

Преди няколко седмици редица политици се хвалеха, вероятно предизборно, с невероятни постижения за икономическия растеж на България през второто тримесечие на 2022 г. и за успешно проведената икономическа политика за развитие. Според тях България през този период беше на 4-то място по икономически растеж. За съжаление обществото беше отново излъгано и днес Евростат и НСИ опровергаха изводите на „хвалещите“ се политици и реално показаха къде се намира България и какво е било нивото ни на развитие, спрямо останалите страни членки на ЕС.

Какво ни казаха Евростат и НСИ?

• Икономическият растеж в България през второто тримесечие на 2022 г. по сезонно изгладени данни не е 4.8%, а е 4%.

• България не е на 4-то място по годишен растеж, а заема незавидното 17-о място в ЕС, при условие, че все още не разполагаме с данни за Люксембург.

• Икономическият растеж в България на годишна база е по-нисък от средния за ЕС и за еврозоната, т.е. отново сме сред по-слабо представящите се.

Над 75% от българите са затруднени да покриват ежедневните си разходи

Данните на НСИ за структурата на икономическия растеж потвърдиха някои от направените от мен прогнози и изводи, а именно:

• Инвестициите в основен капитал през второто тримесечие на 2022 г. се сриват със 7,8% на годишна база, като е налице ускоряване на спада спрямо предходното тримесечие. Тази негативна тенденция продължава вече цяла година и ясно показва, че бизнесът не инвестира, че загубихме много време с инвестициите по Плана за възстановяване и устойчивост, както и че държавата спря публичните инвестиции в инфраструктура.

• Темповете на прираст на индивидуалното потребление намаляват и дават знак за проблемите с покупателната способност на населението.

• Реалният растеж на вноса е 16,7%, докато реалният растеж на износа е с над 6 пункта по-малко или 10,4%. Това допълнително потвърждава тезата за снижаващия се принос на нетния експорт за растежа.

• Анализът на БВП по производствения метод потвърждава още някои от изводите, които направих по-рано, а именно, че:

o Растежът в страната не се движи от цялостно индустриално развитие, а е провокиран от добивната промишленост, в частност добива на въглища, високата добавена стойност, която се създава от сектор електренергетика и по-малко от възстановената преработваща промишленост. Това са и причините, на база на които трите сектора в структурата на добавената стойност да нараснат с 11.9%.

o Анализът на добавената стойност потвърждава още и фактите, че държавата пропусна възможностите по Плана за възстановяване и устойчивост, както и че се спряха всички инфраструктурни проекти. Това личи от спада на добавената стойност в сектор строителство с 16.4% в реално изражение.

Намалелият растеж и слабото представяне на България през второто тримесечие на 2022 г., на фона на останалите държави членки на ЕС, пораждат основание за редица въпроси, свързани с предстоящото управление на публичните финанси през следващите години, които ще поставя допълнително.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
3710 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2022.09.09 | 17:29

4
Като бяхте на власт бяхме първи във всичко, отзад напред.
Анонимен Анонимен

2022.09.09 | 06:53

3
За нищо не става а лапа народни пари
Анонимен Анонимен

2022.09.09 | 06:52

2
Мижетурка

2022.09.08 | 14:44

1
ЛЪЖЕЦАР БОРИСОВ

Добави коментар

Водещи новини