Пламен Димитров (КНСБ): Заради рецесията в Германия има сътресения на пазара на труда у нас

  • 13 май 2024 19:39

  • 707
  • 1
Пламен Димитров (КНСБ): Заради рецесията в Германия има сътресения на пазара на труда у нас
© Булфото

Заради рецесията в Германия вече има сътресения на пазара на труда у нас, каза днес във Варна лидерът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен ДимитровПламен ДимитровПламен Димитров е президент на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), предаде БТА. 

Синдикалистът уточни, че затруднения изпитват фирмите, които реализират износ за тази държава и поръчките им намаляват. "Това води и до съкращаване на работници", допълни Димитров, според когото се очаква трусовете да се задълбочават.

Лидерът на КНСБ посочи, че синдикатът ще настоява след изборите да се направят промени в Кодекса на труда, които да позволят фирмите, които изпитват такъв тип затруднения, да получават подкрепа, за да не съкращават служители. По думите му за целта ще бъде нужно съгласието на Европейската комисия, но в други държави има подобни механизми.

Димитров каза още, че в няколко от секторите у нас има сериозни проблеми. Като пример той даде здравеопазването, където работодателите отказват да водят изобщо преговори за Колективен трудов договор.

"Другата седмица КНСБ ще има среща със служебния премиер Димитър ГлавчевДимитър ГлавчевДимитър Борисов Главчев е български икономист-счетоводител и политик. Депутат от партия ГЕРБ в по темата", уточни Димитров, като подчерта, че такова поведение от страна на работодателите е недопустимо, особено с оглед влизането в сила на новата европейска директива за минималните заплати и насърчаване на колективното договаряне.

"Синдикатът ще иска договаряне на три различни минимални заплати у нас", каза още Димитров. По думите му едната ще бъде за нискоквалифицирания персонал. "Различна минимална заплата трябва да бъде договорена за длъжностите, които са за кадри със средно образование и друга – за длъжностите за висшисти", каза още лидерът на КНСБ. 

КНСБ с протест на 20 май заради заплатите във висшето образование

Той допълни, че синдикатът ще работи и за второ ниво на договаряне на заплащанията – по икономически дейности. "Крайно време е държавата да започне да изчислява и каква е заплатата за издръжка, която на международно ниво вече е дефинирана", допълни Димитров. Той подчерта, че с тази стъпка да се ангажират и политическите партии още сега, в предизборната обстановка. Димитров посочи още, че ако бъде определена заплата за издръжка, вече няма да има спорове колко пари са нужни, за да може едно семейство да живее нормално и да издържа децата си.

Лидерът на КНСБ каза още, че е задължително увеличението на възнагражденията у нас през тази година да достигне между 12 и 15 процента. 

Последвайте канала на

Валери Зайцев
707 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2024.05.25 | 06:17

1
❤️ Г­о­р­е­­щ­­и­­ ­­м­­о­м­и­ч­е­­­т­­­а­­­ ­в­­и­­ ­о­­ч­а­к­­­в­­а­т ­­­-­­­ X­­­1­8­­­.­­­F­U­N

Добави коментар

Водещи новини