-
15 септември 2021 11:08
- 466
- 0
Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) иска спешно свикване на Националния икономически съвет, на който да бъдат обсъдени въпросите, които забавят внасянето на Плана за възстановяване и устойчивост, както и фиша за икономическа трансформация. Това стана ясно след проведеното заседание на Управителния съвет на Асоциацията, стана ясно от прессъобщение, изпратено до медиите.
АИКБ настоява за бързо внасяне на плана и призовава да се възстановят в пълен размер средствата за пряката подкрепа на инвестициите и иновациите в предприятията, пренасочени към финансови инструменти.
„За нас острият проблем е замразяването на пари за създаване на финансови инструменти и пилеенето на ресурс за такси за управление за обогатяване на нови кръгове. Това е сериозен риск от подмяна на промяната. АИКБ иска доказателства, че афишираната промяна не е подмяна на бенефициентите и не създава възможности за корупция. Такова доказателство може да бъде отказ от грешното пренасочване на пряката подкрепа на инвестициите в предприятията към финансови инструменти, при това, управлявани от свързани лица“, заяви председателят на УС Васил Велев.
Според управителния съвет на АИКБ и в момента на българския пазар има достатъчно много финансови инструменти, които обаче бизнеса не припознава и по никакъв начин не може да се постигне търсения от министерството на икономиката ефект. Като пример бяха посочени гаранционните програми на ББР, по които до предприятията са стигнали под 15% и фондовете за дялово инвестиране, управлявани от „Фонда на фондовете“, където са инвестирани няма и 14% за 5 години! От началото на Ковид кризата българските предприятия са декапитализирани, силно задлъжнели и с ограничени възможности да инвестират. Предложените финансови инструменти няма да осигурят бързо възстановяване. За разлика от тях обаче пряката подкрепа ще осигури нуждата от ликвидност и ще активира допълнителни частни инвестиции.
АИКБ категорично подчертава необходимостта от съществено преработване и актуализация на основните програмни документи в сферата на енергетиката и климата, а именно Стратегията за устойчиво енергийно развитие до 2030 г. с хоризонт до 2050 г., Интегрирания план в областта на енергетиката и климата 2021-2030 г., както и свързаните с това национални планове, в т.ч. Плана за развитие на преносната електрическа мрежа на България. Въпреки многократните и навременни предупреждения от страна на бизнеса, вече сме свидетели на пагубни за икономиката ни последици от лошо управлявания процес на договаряне на механизми за капацитет, половинчатите усилия в посока либерализация на електроенергийния пазар, включително нереализирано преразглеждане на проблемни дългосрочни договори. Ето защо, предвид заплахата от пропускането на всякакви възможности за осигуряване на адекватно солидарно европейско финансиране при осъществяване на нужните секторни реформи, настояваме държавните институции да се ангажират с формулиране на пътна карта за съкращаване на въглеродоинтензивното електропроизводство при ясно поставени поетапни междинни цели за въглероден отпечатък с междинни срокове 2025 г., 2030 г. и 2035 г., както и с крайна дата за преустановяване на въглищното електропроизводство – например 31 декември 2035 г. Убедено твърдим, че тази цел е напълно постижима и дори не е амбициозна при наличието на политическа воля. За същия период трябва да се разработят плановете за своевременно изграждане на заместващи мощности, за реализиране на нужните социално-икономически мерки в засегнатите региони, за подкрепа и реализация на нови технологии за производство и съхранение на енергия. Това трябва да се случи по един прозрачен, съгласуван и утвърден от обществото ни модел на преход, хармонизиращ на националните ни и на общоевропейските ни интереси – без фалшиви популистки обещания, които единствено водят до трайно влошаване на икономическите перспективи (регионални и национални), до ощетяване на засегнатите групи, до необратими демографски деформации и загуба на национален ресурс!
На бъдещето заседание на Националния икономически съвет Асоциация на индустриалния капитал в България ще предложи за обсъждане напредъка по изграждането на Единна входна точка (ЕВТ) за подаване на икономическа информация. Това е проблем, за който бизнеса алармира от повече от 5 години и решаването, на който се блокира за пореден път. НИС трябва да настоява за спешно прехвърляне на изграждането и управлението на ЕВТ от Агенция по вписванията към Националния статистически институт. Така чрез свързване на системите на НСИ, НАП и Агенция по вписванията бизнеса ще подава безплатно годишните си финансови отчети на едно-единствено място. От АИКБ считат, че създаването на тази Единна входна точка би допринесло за намаляване на административната тежест върху бизнеса и съответно за подобряване на бизнес климата в страната.
На заседанието на УС беше обсъден и въпроса за промяна на районирането на България на ниво NUTS 2, с което да се даде възможност за пренасочване на повече средства към по-слабо развитите региони у нас. Новото райониране на ниво NUTS 2 ще премахне видимите отрицателни ефекти от сегашното райониране върху по-слабо развитите области на Югозападен планов район – Благоевградска, Кюстендилска и Пернишка и Софийска области и ще повиши интензитета на безвъзмездната помощ получавана от ЕС за финансиране на проекти.
Последвайте канала на
Свързани новини
Пламен Данаилов от ИТН: Кой колко ще получи след актуализацията на Бюджет 2021
12 септември 202116:51
Стоян Мирчев: Актуализацията на бюджета бе приета благодарение на БСП
12 септември 202112:10
Асен Василев: Добавени са 500 млн. лева допълнителни приходи и 500 млн. допълнителни разходи към бюджета
10 септември 202115:24
УС на АИКБ обсъди резултатите от преговорите за коалиционно споразумение
07 декември 202111:43
АИКБ: МСП имат нужда от благоприятна бизнес среда и лесен достъп до финансиране
17 ноември 202121:20
Очаква се силен икономически ръст през 2022 година
08 ноември 202110:29
Лудогорец надви швейцарския шампион с гол в последната минута
Нефтохимик разгроми Локомотив и е на полуфинал на Купата на България
Томаш: До 1-2 дни ще имаме нови футболисти
Отлични новини! ФИФА отмени наказанията на Ботев (Пловдив)
Душан Косич: Фокусиран съм отборът да запази елитния си статут
Четвърти футболист напусна ЦСКА - София за последните 24 часа
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Бизнесът ще получи компенсации за скъпия ток за период от три месеца
10 януари 202517:39
Кирил Петков за думите на сенсея: Мръсната машина видя колко много хора ни подкрепят и веднага ме удари
10 януари 202515:07
Цветлин Йовчев за Кирил Петков и сенсея: Не трябва да обръщаме чак толкова голямо внимание на тази случка
10 януари 202517:40
"Днес и утре са важни дни": До неделя става ясно ще има ли кабинет на ГЕРБ, БСП и ИТН
10 януари 202514:47
Атанас Зафиров: Искрено се надявам другата седмица България да има редовно правителство
10 януари 202515:09
Председателката на КЗП забрани със заповед мобилните оператори да вдигат цените
10 януари 202517:00
Осъдиха Доналд Тръмп
10 януари 202517:15
Домът на Мел Гибсън изгоря в Лос Анджелис, актьорът бесен: Плащаме за гела за косата на губернатора
10 януари 202515:39
Тревожно: Поколението Z почти заличи умение, ползвано до съвършенство от предците ни в продължение на 5500 години
10 януари 202516:06