Бизнесът бойкотира преговорите за минимални осигурителни прагове

  • 06 август 2016 06:53

  • 10805
  • 7
Бизнесът бойкотира преговорите за минимални осигурителни прагове
© Novini.bg

Работодателските организации отказват да участват тази година в договарянето на минималните осигурителни прагове за 2017 г. и настояват за отмяната на този механизъм. Вместо това бизнесът настоява заедно със синдикатите и правителството да се изработи консенсусен модел за определяне на минималната заплата по икономически сектори. Този ултиматум поставиха четирите национално представителни организации към министерствата на финансите и на труда.

От Министерството на труда не заеха конкретна позиция по проблема. "Предстои да се проведат дискусии в рамките на Националния съвет за тристранно сътрудничество в интерес на конструктивния разговор и на постигането на съгласие на социалните партньори в полза както на бизнеса, така и на трудещите се", бе единственият неясен коментар вчера от социалното министерство пред "Сега". Към момента социалният министър Зорница Русинова не е изразявала мнение по темата.

Мотивите на работодателите са няколко. Според бизнеса административно определяните прагове за минимален осигурителен доход "се разминават драстично с икономическото състояние на отделните сектори и предприятия, динамиката на заетостта, общата и секторна производителност на труда и ръста на цените". Този механизъм увеличава сивия сектор и ограничава заетостта в отделни региони, сектори, предприятия и на уязвими социални групи с ниска квалификация, се казва в позицията.

Всъщност за изработване на механизъм за определяне на минималната заплата се говори от няколко години, но от Министерството на труда все още не са обявили публично дали има напредък. Догодина според плановете на кабинета минималната заплата трябва да се увеличи с още 40 лв. - до 460 лв. От КНСБ пък искат да се въведе и отделна минимална заплата за висшисти. В същото време ЕК редовно настоява да преразгледаме системата, тъй като тя води до изкривявания. Работодателските организации например м.г. изчислиха, че в някои сектори като хотелиерство и ресторантьорство средният доход ще изпадне под минималната заплата заради непрекъснатото й увеличение.

Тази година преговорите за минималните осигуровки закъсняват, защото в момента тече процедурата за установяване на национално представителните организации на синдикатите и работодателите, които могат да участват в тристранния социален диалог. Затова и от Министерството на труда все още не са издали заповедта за започване на договарянето.

Миналата година синдикатите и работодателите успяха да се разберат за минималните прагове в 48 дейности, като средното увеличение бе 7.5%. В останалите 37 икономически дейности нямаше преговори или не се постигна съгласие, но и върху тях бе наложено административно увеличение от 7.5%. Това именно разгневи бизнеса. Миналата година социалното министерство се опита да прокара нов диференциран подход - на базата на средната заплата и осигурителен доход и печалбите в секторите без споразумение. Бившият социален министър Ивайло Калфин реши, че трябва да изключи единствено сектора на производството на тютюневи изделия от административното завишаване на осигуровките. След това обаче премиерът нахока Калфин и той се отказа от привилегията за този сектор.

Последвайте канала на

Калина Христова
10805 7

Свързани новини

Коментари 7

Добави коментар

2016.08.07 | 21:06

4
Така е при дивия капитализъм !Кога един чорбаджия е съгласен да губи от печалбите си !Но лакомията винаги води до гибел !
Karo

2016.08.07 | 21:06

3
Мачкай еничарската бизнес паплач. Какво направиха за тази държава за 28 г. една фалирала държава.

2016.08.10 | 16:04

6
Ако може бизнеса и заплати да не дава ще е най добре! Досега минималната заплата трябваше да е станал поне хилядарка!

2016.08.07 | 21:06

2
За всеки е нужно само два метра, останалото е лакомия. Това важи най-вече за бизнеса.

2016.09.16 | 19:28

7
Големия бизнес не плаща данъци.Малкия съществува въпреки всичко.Много от малките фирми се продадоха за да не фалират и собствениците им заминаха за чужбина.
Гост

2016.08.07 | 16:50

1
Какви са тези измислени прагове. Трябва тези прагове да са по длъжности, а не по икономически сектори. Например шофьорите във всеки сектор да вземат една и съща заплата, а не в единия например 450, а в другия 500. Във всеки сектор возят хора или стока и носят отговорност за това. Моя приятелка продавачка взема по-голяма заплата от съпруга си - шофьор, това е според секторите. Няма лошо нека и по-голяма да и е заплатата, но нейните задължения са ако дойде някой да го обслужи, но ако няма клиенти, няма какво да прави, а шофьора с пълен или празен курс все върти волана и трябва да е много внимателен с пътната обстановка. Или пък един счетоводител в който и да е сектор той си има едни и същи задължения: приходи, разходи, ДДС, заплати. Работа винаги има, а там където няма достатъчно фирмите са на кантори. Поради това и счетоводителите не зависят от сектора. Много други примери могат да се дадат, но няма смисъл. Трябва много добре да се обмислят тези прагове, но както казах, не на базата на секторите.

2016.08.10 | 16:02

5
всъщност спора е кой да заграби % , бизнеса си препълва джобовете и вечно иска още , или служителите си раздават бонуси и си строят вили и басейни , но тези които наистина имат нужда пак са ограбени , икономически механизми , а , държавност , а , мръсни лицемерни безродни копилета

Добави коментар

Водещи новини