Шивашкият бранш процъфтява

  • 14 януари 2013 06:18

  • 1702
  • 3
Шивашкият бранш процъфтява
© Булфото

Родният шивашки бранш е един от малкото у нас, които отбелязват подем в кризата. Въпреки че основните ни пазари и поръчители са страни, които са сред засегнатите от финансовия колапс по света.

Причината е в качеството и бързината, с които родните компании изпълняват поръчки, обясни председателят на БАПИОТ (Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил) Валерия Желева. Компаниите ни са майстори на така наречените флаш серии, които позволяват някои от дизайнерските концепции да са в магазините по света до десет дни след представянето им. Не можем да говорим за пряка конкуренция с Китай, защото ние заемаме друга пазарна ниша, обясни Жекова. Българските производители освен че изпълняват поръчките много бързо, гарантират изработването на малки серии с отлично и постоянно качество. Затова и известни марки разчитат на нас за поръчките си на връхни облекла, които са със сложна изработка, което естествено вдига и цените, обясни председателят на БАПИОТ. Само за един ръкав на мъжко сако например може да са нужни 20-30 операции. Страната ни печели и с географската си близост до основните европейски пазари и произвежда основно облекла, които се транспортират на закачалки. Азиатците за разлика от нас транспортират дрехите в контейнери, което крие рискове от повреждане на дрехите и налага допълнително гладене, което ги оскъпява.

През последните години вече сме надскочили етапа на ишлемето. Родните фирми продължават да работят по поръчка и с модели на чуждите възложители, но за разлика отпреди години са им възложени повече дейности от работния процес - те разработват моделите, набавят материалите и аксесоарите, вместо да получават всичко наготово от централите в чужбина, обясни Жекова. Със съседна Турция, която често ни е сочена като конкурент, всъщност сме партньори, обясниха от БАПИОТ. От комшиите купуваме много от основните материали, защото нямаме производство у нас, което е причина и да не шием толкова дънки и тениски. Те пък разчитат на нас за изработката на предназначени за износ модели. Единственият сериозен проблем в бранша към момента е липсата на достатъчно добре подготвени кадри, особено от средния мениджърски ешелон, допълни Жекова.

Най-много са поръчките от Германия и Франция

Най-много поръчки за изработване на колекции българските шивашки компании получават от Германия, Франция, Испания и Холандия. Сред лидерите, за които се изнася родна продукция, е и Италия, но от Ботуша разчитат не само на български подизпълнители, а и на собствени предприятия у нас. Това, че браншът си партнира предимно с чужди компании, е и причина той да е един от най-изчистените откъм присъствие на "сиви" фирми. Големите компании имат много строги изисквания, често проверяват на място условията на труд. Търсенето на нередовни документи, за да се спестят малки суми, може да коства големи поръчки на фирмите. Затова и почти никой вече не го прави, обясни председателят на БАПИОТ Валерия Жекова. Заради кризата, усетена единствено през 2008 г., браншът се е свил до 110 000 души, работещи в между 3000 и 4500 предприятия. 2011 г. и 2012 г. са еднакво успешни за бранша, като предварителните данни показват, че за миналата година стойността на изнесената продукция е около 1,4 млрд. евро.

Последвайте канала на

1702 3

Коментари 3

Добави коментар
1

2013.01.28 | 19:59

3
A sega kajete kakvi zaplati poluchavat shivachkite pri tozi protsavtiavasht biznes-gospojo Jekova...
Пловдив

2013.01.14 | 18:22

1
Няма фирма която да не е с загробащи кредити или да не дължи на снабдители.Относно работата на изшлеме като одарят чертата 0 при положение че не те издокарат с някое плащане и тогава гледаи какво правят родните бирници ако не теглиш нов кредит за да платиш данъци и осигоровки.95% от фирмите са ФАЛИРАЛИ ФАКТ
Н:М

2013.01.28 | 19:58

2
Не зная каква е официалната статистика за този бранш , но е много далече от истината. Работя в такава фирма от близо 10г. и до преди две работехме с 35 фирми в цялата страна, и бяхме около 500 човека . Сега наброяваме едва 300 и работим с 5 фирми . Не всичко е само цифри и статистика, госпожо журналист!

Добави коментар

Водещи новини