-
15 септември 2021 14:17
- 1435
- 0

С 20 % по-висок добив от грозде очакваме у нас тази година. Това заяви пред журналисти министърът на земеделието, храните и горите проф. д-р Христо БозуковПроф. д-р Христо Бозуков е служебен министър на земеделието и храните в кабинета на Огнян. Той заедно с вицепрезидента на България Илияна Йотова
Илияна Малинова Йотова е български политик , 5 ти Вицепрезидент на Република България , участва в гроздобер в лозовия масив на вила „Мелник“, която се намира в землището на с. Хърсово, община Сандански.
„145 хиляди тона винено грозде се очаква да бъде прибрано, като от него ще бъдат произведени около 100 млн. литра вино“, съобщи земеделският министър. По прогнози гроздовата реколта ще бъде с добри захарни и качествени показатели. В допълнение проф. Бозуков посочи, че българското вино е конкурентно и трябва да се използват всички възможности за неговата реализация на външния пазар.
Аграрният министър съобщи още, че за месеците юни, юли и август от Държавен фонд „Земеделие“ са изплатени близо 12,5 млн. лв. на производителите в сектора по различните мерки на Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор (2019-2023 г.). Браншът се предвижда да бъде подпомогнат и чрез Ковидмерките, за прилагането на които бе осигурен финансов ресурс с актуализацията на бюджета.
Вицепрезидентът на България Илияна ЙотоваИлияна Малинова Йотова е български политик , 5 ти Вицепрезидент на Република България , пожела на българските винопроизводители да продължават да спазват качеството, за да отговарят на очакванията на европейските потребители. „Стъпка по стъпка ще удвоим пазарите, такива каквито сме ги имали. Имаме сериозна продукция, остава още малко помощ от страна на държавата, за да можем да тръгнем по тези пазари”, добави вицепрезидентът Йотова, като изтъкна и необходимостта от по-сериозна и широка рекламна кампания на българското производство.
По време на посещението си министър Бозуков проведе среща с представители на бранша, на която коментираха възможностите за разширяване на пазарите за винопроизводителите, както и целевото подпомагане на сектора.
В откриването на кампанията за гроздобер участваха още областният управител на Благоевград Николай Шушков, ресорният аграрен заместник-министър Явор Гечев, председателят на Националната лозаро-винарска камара Йордан Чорбаджийски, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното Красимир Коев, кметският наместник на село Хърсово Розалина Борисова и други. Символични домакини на събитието бяха семейство Зикатанови, собственици на вила „Мелник“, които представиха на гостите производствените зали, лабораторията, в която изследват виното си и суровините, както и избата, в която съхраняват продукцията си.
Свързани новини

Министър Бозуков ще открие кампанията по гроздобер
14 септември 202112:20

Министър Бозуков: Само с комплексна и координирана политика на ниво ЕС може да се разгърне потенциалът на селските райони
07 септември 202114:46

Министър Бозуков: Допълнителни 58 млн. лева получават Местните инициативни групи в страната
03 септември 202112:07

Министър Бозуков: Смятам, че ще намерим пари за компенсиране на щетите на земеделците
31 август 202109:02

Христо Бозуков: Щетите от градушката в Пловдивско са за милиони
30 август 202118:26

Министър Бозуков: Всички механизми ще бъдат използвани за обезщетение на пострадалите земеделци
30 август 202114:49

Министър Бозуков: България има потенциал за разрастване производството на растителен протеин
25 октомври 202115:29

Министър Бозуков: Недопустимо е дървата за огрев да бъдат инструмент за предизборна агитация
19 октомври 202114:49

Министър Бозуков: Тютюнопроизводителите ще получат извънреден de minimis в размер до 3 млн. лева
13 октомври 202117:32
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
)
Кой ще е супершампионът на Европа?
)
Григор Димитров се справи с първото препятствие в Монреал
,fit(768:433))
Голямата цел на Лудогорец се изпари в Загреб - три червени картона за "орлите" пречупиха надеждите
,fit(768:433))
Десподов изригна срещу съдията, смъмри колектива и обясни ситуацията си в Лудогорец
,fit(768:433))
Шимунджа: Стоя зад футболистите, които започнаха мача, стоя и зад решенията си
,fit(768:433))
Част от звездите на националния отбор пропуснаха старта на подготовката за ЕвроБаскет 2022
Водещи новини

Ще инспектират трасето в българския участък на интерконектора с Гърция
10 август 202206:41

Започва приемът на документи за регистрация на партии и коалиции в изборите
10 август 202206:32

Георги Семерджиев е бил сам в колата
10 август 202207:48

Зеленски: Руската война срещу Украйна трябва да приключи с освобождаването на Крим
10 август 202206:55

Eнергодар с план за евакуация на населението при авария в "Запорожката" АЕЦ
10 август 202206:46

Русия инсталира система за противовъздушна отбрана в украинска ядрена централа
10 август 202206:59

Православната църква почита архидякон Лаврентий
10 август 202206:36

Великобритания се готви за поредна гореща вълна
10 август 202206:51

Какво ще бъде времето днес?
10 август 202206:13