Пазим розовия домат "Идеал" с пари от Европа

  • 15 юни 2015 06:13

  • 4040
  • 3
Пазим розовия домат "Идеал" с пари от Европа
©

Любимият салатен домат от сорта „Идеал”, „Куртовската капия”, зелето „Кьосе” и лукът „Асеновградска каба” са само част от дългия списък на застрашените от изчезване местни сортове, за които стопаните ще получат подпомагане с европейски средства, ако се нагърбят да ги отглеждат, пише "Монитор".

„Черният” списък на изчезващите родни зеленчуци, плодове и китки има 220 позиции, но е отворен и може да се допълва при необходимост. Ако не се вземат мерки навреме, трапезата ни може да се лиши също така от кюстендилската хрущялка, ябълката петровка, която узрява първа още в края на този месец, жълтата и червената джанка, няколко сорта силистренски кайсии и дори петричките и сливенските праскови.

Застрашени са също така 26 сорта десертно грозде между които „Кехлибар” и „Чауш”, без които не минава нито един селски двор с асми. Под заплаха са ягодите „Биляна”, бялата маслодайна роза, българските сортове лавандула, ментата и невенът.

„За първи път през новия програмен период на Програмата за развитие на селските райони те ще получат закрила. Идеята е по този начин да се запази генетичният ресурс от стари български сортове”, съобщи Лидия Чакръкчиева, главен експерт в Дирекция „Развитие на селските райони” в аграрното министерство.

Това е възможно да стане по мярка 10 „Агроекология и климат” в направлението за опазване на застрашените от изчезване сортове растения. Бенефициенти могат да бъдат земеделски стопани - физически и юридически лица и еднолични търговци, както и научни институции. Максимално допустимата площ за подпомагане по направлението е 50 ха на земеделски стопанин. Размерът на годишното плащане е между 223 евро на хектар за полските култури и достига 787 евро за хектар овощна градина.

По 429 евро ще вземат зеленчукопроизводителите, които се наемат да запазят и за внуците ни уникалните български сортове зарзават, а за ароматно-медицинските култури подпомагането е 536 евро на хектар.

Освен това 34 застрашени от изчезване породи животни може да се опазват с пари от Програмата за развитие на селските райони, като това са предимно овце, кози, едър рогат добитък и няколко породи коне. Животните обаче трябва да са чистокръвни породи и да имат документ, доказващ произхода им. Източнобалканската свиня и дунавската бяла свиня също ще се подпомагат по това направление.

Другото направление по тази мярка е насочено към опазване на биоразнообразието. При него се подпомагат местообитанията на защитени видове, като става дума първо за опазване на зимуващите гъски. Предвидено е да се компенсират земеделските производители, в чийто ниви зимуват гъските и се хранят с есенните посеви. Има подпомагане и за фермерите, ако в площите им има гнезда на ливадния блатар. Освен това средства ще получат и стопаните, върху чиито терени гнездят царски орел и египетски лешояд и се налага обработваемите площи да бъдат превърнати в пасища. Годишното плащане е между 82 евро на хектар до 278 евро на хектар.

Запазва се подпомагането на стопаните, които изкарват стадата си на високопланинска паша за поне три месеца между май и октомври в територията на националните паркове. Необходимо е обаче да имат поне 50 овце или 10 крави. Те ще имат допълнително финансиране, ако стадата се пазят от кучета от породите българско овчарско или каракачанско куче.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
4040 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
11111111111111111111111111111111111111111111111111

2015.06.25 | 22:54

3
Знаете ли, холандските сортове домати, от къде вземат материал да правят хибридни домати. Веднъж на един симпозиум, те казаха, че основните образци са от БЪЛГАРИЯ, 98 %. Те отдавна имат почти всички наши БЪЛГАРСКИ сортове домати, пипер, зеле. Толкава ли няма родолюбци, та не могат да платят 5 000 евро, за патентно право. За Футбол има, за Поп Фолк има, за леки коли за депутатите има,а за сортовете, които изведоха страната от криза преди 70 години няма. А, колкото до парите от Европа, защо има още толкова заблудени хора. И пишат нагло на компютъра, ами прочети повече, след като даваш мнение, или не си наясно какво плащат България на Европа като членство и какво получава. Ето плащаме 9 000 000 000 девет милиарда, а получаваме 7 000 000 000 седем милиарда, а кажи бе, маймуняк, от къде вземат парите. Ами ние и без тях, ще се справим. Кой печели от нашето членства в Европа. НИТО ЕДИН ЧЕСТЕН БЪЛГАРИН! ТОВА ГО ЗАПОМНЕТЕ! ЗАПОМНЕТЕ ДАТИТЕ: 14 ФЕВРУАРИ 2018 ГОДИНА И ДРУГАТА ВАЖНА ДАТА 05 ЮЛИ 2023 ГОДИНА! ЩЕ СИ ГОВОРИМ СЛЕД 8 ГОДИНИ. ЧАО.
гост

2015.06.25 | 17:09

2
разбира се че от Европа. а братушките ни прибират парите с високи цени на горивата със своя монополист

2015.06.25 | 17:09

1
Скрий се бе недоразвита твар !Безнадежден си !

Добави коментар

Водещи новини