Половината ни зеленчуци отиват на боклука

  • 24 април 2015 07:24

  • 1869
  • 4
Половината ни зеленчуци отиват на боклука
© Булфото

Около половината българска земеделска продукция се изхвърля още преди да отиде на щанда в магазина.

Основна причина за това е, че и така дефицитните български плодове и зеленчуци не се съхраняват добре и буквално се сваряват в летните горещини в найлоновите торби, в които производителите ги доставят на борсата, съобщи пред „Монитор” д-р Светозар Василев.

Особено страшно става, ако стоката не се купи веднага и се налага да престои една-две нощи в тържището, в буса или в багажника на колата. Тогава потичат реки от сокове и кал.

За да се съхрани и малкото останала родна продукция, е необходимо българските земеделци да се обединят. Само по този начин може стоката след това да достигне до големите търговски вериги и дори на западноевропейските пазари, смята д-р Василев.

В момента ядем 80 на сто вносни плодове и зеленчуци, каза Марияна Милтенова от Националния съюз на градинарите в България. Според нея в момента има дисбаланс между отделните сектори заради субсидиите, които получават.

От края на миналото лято нашите производители понесоха допълнителни загуби, като бе отрязан достъпът им до пазара в Русия, а на наша територия бяха доставени излишните количества зарзават от Холандия, Полша, Испания, Италия и други страни от ЕС.

През миналата година у нас са отглеждани зеленчуци на 29 621 ха, а производството е над 522 хил. тона.

Производството на домати е достигнало 120 000 тона, това е най-отглежданият у нас зеленчук, следван от краставици и пипер. Аграрната статистика показва, че производството на картофи намалява спрямо 2013 г. с 29%.

Овошки пък се гледат на 25 977 ха, а производството е 168,5 хил. тона. Общото производството на плодове намалява с 20% спрямо 2013 г., като най-осезаемо е при черешите и нектарините.

Междувременно става ясно, че подпомагане от 2 млн. лева отпуска Държавен фонд „Земеделие” за борба с доматения миниращ молец през 2015 г. Средствата са по схемата „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по Националната програма от мерки за контрол на доматения миниращ молец“, съобщиха от Министерството на земеделието и храните.

От 4 май до 30 септември 2015 г. се открива процедура за предварителен прием на заявления, с които се декларира намерение за кандидатстване по схемата. Със средствата ще се компенсират част от разходите на зеленчукопроизводителите за продукти за растителна защита срещу доматения миниращ молец.

Последвайте канала на

1869 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
гецов

2015.04.30 | 14:30

4
разтичат се но имат вкус. тия гмо- не се ратичат и нямат вкус. същото важи и за месото. тук имаме евтино месо, което е предварително мариновано- червен пипер и друго, за да не се вижда цвета. като посетиш европа ще го разбереш.

2015.04.30 | 12:32

3
Като са наблъскани с нитрати ще текат и ще се скапват за ден два.

2015.04.30 | 12:32

2
важно е цените да са високи

2015.04.30 | 12:31

1
Цените са високи, щото държавата хич я няма. Всички пръдльовци-политици каканижат, че сме земеделска държава, но българските земеделци получават най-малки субсидии, а някои изобщо не получават такива. Напоителните системи бяха унищожени и няма държавна политика да бъдат възстановени някога. В ЕС и даже в Турция нещата стоят по съвсем различен начин. Земеделците трябвало да се обединят?!? Те и сега са обединени - продукцията им я обединяват като я изкупуват разни мутри и бандитски обръчи на безценица, а после я продават на безбожни цени по пазарите. И на всичкото отгоре голяма част я крадат циганите.

Добави коментар

Водещи новини