-
25 март 2024 13:37
- 506
- 3
Присъствието на България в сивия списък на държавите, които имат проблем с т. нар. "пране на пари", е сериозен проблем за страната и се отразява все по-сериозно на бизнеса и инвестициите у нас. Това заяви в ефира на Дарик юристът Антон Михайлов.
Списъкът, изготвен от Групата за финансови действия (от англ. Financial Action Task Force, FATF), включва държави, които имат проблеми и пропуски в борбата с прането на пари. В него присъстват над 20 юрисдикции, като Тринидад и Тобаго, редица офшорни зони, Сирия, държави от Близкия изток, както и още няколко балкански държави, например Хърватия, Албания и Турция. България беше включена в него през октомври 2023 г.
Във FATF членуват 38 държави, сред които Съединените щати и някои от големите европейски икономики. България обаче не е член на организацията.
Какви са последствията за бизнеса?
"Много хора не си дават сметка какво точно означава терминът "изпиране" на пари, защото той до голяма степен е шеговит, но на практика става въпрос за нещо много сериозно – престъпната дейност като търговия с наркотици, трафик на хора, финансови престъпления и др. генерира огромен паричен поток, който не може да се използва за обикновени сделки или финансови операции, тъй като няма как да бъде оправдан произходът на средствата. Затова се налага използването на сложни финансови операции, чиято цел е да прикрие този произход, като точно този процес представлява "прането" на пари", обясни Михайлов.
По думите му това е проблем за страната ни, тъй като присъствието ѝ в сивия списък на държавите, които имат проблем с противодействието на прането на пари, е едно срамно петно, което се отразява изключително негативно на бизнеса.
Според Михайлов това не се отразява толкова сериозно на отделния потребител, но всяка компания, която развива дейност извън границите на страната, вече усеща последствията.
"Всеки чуждестранен бизнес партньор може да проучи страната и да разбере, че имаме проблем от такова естество. Това означава, че сделките и преводите започват да отнемат по-дълго време, изисква се повече документация, провеждат се допълнителни проучвания. Проблемите са валидни и за преките чуждестранни инвестиции, тъй като всеки, който иска да си купи българска компания например, ще трябва да се съобразява с присъствието на страната в сивия списък за пране на пари", каза още Михайлов.
Той даде пример с Хърватия, която също беше включена в списъка, но това се случи, след като тя вече беше част от Шенгенското пространство и от еврозоната. По тази причина, вероятно, събитието не оказа значителен ефект върху инвестициите в страната.
Но случаят на България е различен, защото на нас членството и в двете структури все още ни предстои, а до момента няма случай страна, част от сивия списък на FATF, да е била приемана в еврозоната, макар че формално няма подобно условие.
Защо България беше включена в сивия списък на FATF?
Основните причини, поради които страната ни беше включена в сивия списък, са свързани с това, че у нас няма наказателни производства за пране на пари, няма ефективни осъдителни присъди, няма конфискувани имущества, има много хора, които не могат да обяснят произхода на богатството си.
Правен механизъм има – в лицето на Комисията за противодействие на корупцията по новия закон, но тя все още не е избрана, така че на практика няма работещ инструмент, който да се занимава с противодействие на изпирането на финансови средства.
Другият проблем е липсата на достатъчно добра комуникация между службите както на национално ниво, така и с международните партньори.
"Независимо от това, което правят или не правят държавните институции обаче, банките, застрахователите, търговците на недвижимите имоти, нотариусите, адвокатите, ако щете и футболните клубове трябва да вземат мерки, свързани с противодействието на изпирането на пари", коментира Антон Михайлов.
Той добави, че основната категория лица, които трябва да бъдат наблюдавани строго по отношение на прането на пари, са политиците.
"Политическата корупция и прането на пари са една и съща монета с две страни. Когато има политическа корупция, "резултатите" от нея трябва да бъдат изпрани. Затова аз често предупреждавам хората и компаниите, които имат бизнес отношения с политически личности – нещо, което изобщо не е забранено или непременно негативно – все пак да внимават с това какви са техните желания и специфични финансови особености", каза още юристът.
Може ли България да излезе от сивия списък?
Антон Михайлов е оптимист, че България може да вземе мерки, да изчисти имиджа си и да бъде извадена от сивия списък на държавите с проблеми в противодействието на прането на пари. Механизмът за това е сравнително лесен и изисква последваща проверка от страна на FATF, но за да има резултат, трябва да се предприемат определени действия и да се изчистят недостатъците.
"Историята показва, че извеждането от този списък отнема между една и три години. България е там от 6-7 месеца. Но стабилността на държавата и единната работа на всички институции са задължителни предпоставки за това. Ако няма реално разбиране на проблема на държавно ниво, можем да останем в този списък още много дълго време", посочи експертът.
Последвайте канала на
Свързани новини
Европол разби руско-евразийска групировка за пране на пари
21 февруари 202418:39
Спецакция в Разградско - задържаха трима за измами и пране на пари
07 февруари 202418:34
Върнаха в ареста четирима от групата, обвинена за пране на пари
01 февруари 202421:25
Разбиха ОПГ за данъчни измами и пране на пари в Пловдив
24 януари 202414:01
В Добрич разбиха ОПГ, занимавала се с укриване на данъци и пране на пари в особено големи размери
09 ноември 202312:25
Закопчаха данъчни инспектори в Белград заради пране на пари
11 септември 202313:58
Левски се прицели в халф на ЦСКА 1948
България допусна обрат от Черна гора и се отдалечи от ЕвроБаскет 2025
Два отменени гола в добавеното време донесоха радост на Крумовград срещу Славия
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
ПФК Ботев: Ситуацията около Антон Зингаревич става все по-странна и лишена от прозрачност
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 3
Добави2024.03.25 | 17:10
2024.03.25 | 16:39
Добави коментар
Водещи новини
Петър Чобанов: Минималната заплата крие повече рискове, отколкото решения на проблеми
25 ноември 202420:50
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Юлиян Попов: Цената на водата в България е ниска, трябва да се инвестира в напояване
25 ноември 202418:46
Общини напират да вдигнат цената за паркиране
25 ноември 202422:30
Водещите новини! Бабикян: Борисов води разговора с Пеевски, а не с ПП-ДБ. Войната в Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва (и още…)
25 ноември 202419:18
Нетаняху може да бъде арестуван, ако пътува до Германия
25 ноември 202419:28
Белият дом: Преговорите за спиране на огъня между Ливан и Израел вървят към споразумение
25 ноември 202422:53
Осло не откри доказателства за връзка между норвежеца, собственик на българска фирма, и взривените пейджъри на "Хизбула"
25 ноември 202420:41
2024.05.25 | 05:00