Щатският долар губи влияние в световната финансова система

  • 23 октомври 2023 15:42

  • 2804
  • 1
Щатският долар губи влияние в световната финансова система
© Pixabay
Слушай новината Слушай новината

Нито китайският юан, нито еврото могат да оспорят надмощието на щатския долар, дори при отслабващото му влияние в международната финансова система. Това каза Джон Бътлър, финансист и автор на книгата “The Golden Revolution, Revisited" (Златната революция, преоценка), в интервю за B2B Media, които са организатори на осмото издание на провеждащия се в София форум за дигитални финанси NEXT DIFI 2023.

"Да, Китай и размерът на неговата икономика в даден момент ще бъдат истински претендент, но това е бавен процес", посочи той.

Режимът на капиталов контрол, смята финансистът и инвеститор, на практика затруднява употребата на юана като заместител на щатския долар, предаде БТА.

Що се отнася до еврото, икономиката на еврозоната е наистина много голяма, но това не е достатъчно условие за превръщане на еврото в най-значимата валута на света. И причината, спред Джон Бътлър, се корени във вътрешните дисбаланси на икономическия и валутен съюз и липсата на солидна политическа основа, за разлика от американския долар.

Кои са трите най-надеждни валути?

Делът на националните икономики в световното стопанство пък е обективна пречка пред появата на конкуренция в лицето на японската йена, британската лира, индийската рупия или бразилския реал.

Факт е обаче, че в световната финансова система протичат процеси, от които може да се предположи, че предстои промяна в структурата на паричната система.

“През последните 20-ина години започнах да наблюдавам някои тенденции в системата на международните финанси, търговия, капиталовите потоци и инвестициите, на базата на които можем да допуснем, че ще видим промяна в структурата на паричната система. Това ще рече, че щатският долар вече може да не бъде единствената и най-значима резервна, и трансакционна валута на света“, заяви Джон Бътлър.

Преди да придобие практически опит в международните финанси на ръководни позиции във финансови и инвестиционни компании, той трупа академичен такъв в полето на история на икономиката. Ето защо за него са важни историческите паралели днес.

Какво означава сривът на рублата за руската икономика по време на война?

Днес има учени, които на базата на различни метрики (без обаче да ги конкретизира – бел. авт.) оценяват, че делът на щатската икономика е паднал под 20 процента в световното стопанство. Това по думите му е значително по-малко от влиянието на САЩ в световната икономика в началото на 21 век.

Употребата от САЩ на санкциите като инструмент от години е в основата на друга тенденция, която крие риск и потенциал да ускори процеса по дедоларизация на световната финансова система. Всъщност това е актуална тема предвид войната в Украйна, припомни събеседникът. Санкциите са инструмент, който на свой ред намалява възможността за употреба на щатския долар в международната търговия.

Джон Бътлър обобщи, че отслабващата роля на щатския долар в световната финансова система е протичащ от години процес, който обаче се ускорява в резултат от нарасналото геополитическо напрежение в света.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
2804 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2023.10.23 | 15:52

1
ТО И САЩ БЯХА ПРЕЦЕДЕНТ, СЕГА КИТАЙ Е ПРЕЦЕДЕНТ И Т.Н.... БРИТАНСКАТА ИМПЕРИЯ БЕШЕ ПРЕЦЕДЕНТ, ЕС Е ПРЕЦЕДЕНТ...

Добави коментар

Водещи новини